گران‌ ترین فوتبالیست‌ های جهان چه کسانی هستند؟

در سالی که دو بار رکورد نقل‌ و‌ انتقالات فوتبال انگلیس شکسته شد، نگاهی انداخته ایم به گران‌ ترین فوتبالیست‌ های دنیا؛ با این توضیح که ارقام این گزارش فقط قراردادهای پایه است و شامل بندهای پاداش نمی‌شود.

موبنا-لیگ برتر فوتبال انگلیس این تابستان هم دست به جیب شد و پول‌های هنگفتی را برای بازیکنانی مانند مویسس کایسدو، دکلان رایس و یوشکو گواردیول خرج کرد.

البته سهم فوتبال انگلیس در بازار فقط محدود به تیم‌های این کشور نبود. هری کین و جود بلینگام، دو ملی‌پوش انگلیس، هم با ارقامی نجومی راهی باشگاه‌های جدید شدند.

با پولی که پاری‌سن‌ژرمن پرداخت نیمار و کیلیان امباپه هنوز گران‌ترین فوتبالیست‌های تاریخ هستند
نیمار و کیلیان امباپه

در سالی که دو بار رکورد نقل‌ و‌ انتقالات فوتبال انگلیس شکسته شد، نگاهی انداخته ایم* به گران‌ترین فوتبالیست‌های دنیا؛ با این توضیح که ارقام این گزارش فقط قراردادهای پایه است و شامل بندهای پاداش نمی‌شود.

دروازه‌بان‌ها

کپا آریزابالاگا مدتی قبل از چلسی به طور قرضی راهی رئال مادرید شد
عکس: GETTY IMAGES
کپا آریزابالاگا دروازه بان

بیشتر دروازه‌بانان گران فوتبال دنیا راهی تیم‌های لیگ برتری شده‌اند که در صدر آن‌ها کپا آریزابالاگا قرار دارد که سال ۲۰۱۸ با مبلغ ۷۱ میلیون پوند از اتلتیک بیلبائو به چلسی پیوست.

در رتبه دوم انتقال ۶۶/۸ میلیون پوندی آلیسون بکر از رم به لیورپول در همان تابستان است. پس از این دو نفر آندره اونانا است که این تابستان با ۴۳/۸ میلیون پوند از اینترمیلان به منچستر یونایتد آمد.

نفر بعدی ادرسون است که سال ۲۰۱۷ با ۳۵ میلیون پوند از بنفیکا به منچستر سیتی رفت. انتقال ادرسون رکورد ۱۶ ساله جان‌لوئیجی بوفون به عنوان گران‌ترین دروازه‌بان فوتبال را شکست؛ بازیکنی که سال ۲۰۰۱ با ۳۲/۶ میلیون پوند از پارما به یوونتوس رفته بود.

مبلغ انتقال تیبو کورتوا از چلسی به رئال مادرید ۳۵ میلیون پوند گزارش شده اما این شامل بندهای پاداش هم می‌شود.

مدافعان

هری مگوایر ۸۰ میلیون پوند خرج روی دست منچستر یونایتد گذاشت هرچند که اخیرا شایع شد قرار است با ۳۰ میلیون پوند به وستهم فروخته شود
عکس: GETTY IMAGES
هری مگوایر مدافع منچستر یونایتد

بسیاری فکر می‌کنند ۷۷ میلیون پوندی که منچستر سیتی برای خریدن یوشکو گواردیول خرج کرد، او را گران‌ترین مدافع تاریخ فوتبال کرده، اما او با این انتقال در رتبه دوم این فهرست قرار گرفت.

رکورد گران‌ترین مدافع فوتبال متعلق به هری مگوایر است که سال ۲۰۱۹ با ۸۰ میلیون پوند از لستر سیتی به منچستر یونایتد پیوست.

لوکاس هرناندز (۶۸ میلیون پوند در سال ۲۰۱۹ از اتلتیکو مادرید به بایرن مونیخ) و ماتیاس دلیخت (۶۵/۶ میلیون پوند در سال ۲۰۲۲ از یوونتوس به بایرن) در رتبه‌های بعدی هستند.

هافبک‌ها

چلسی ۱۰۷ میلیون پوند برای انزو فرناندز پرداخت در حالی که ۷ ماه قبل از آن بنفیکا او را با ۸/۸ میلیون پوند از ریورپلاته خریده بود
عکس: GETTY IMAGES
انزو فرناندز هافبک چلسی

فهرست گران‌ترین هافبک‌های فوتبال اخیرا تغییرات زیادی داشته است.

اول فوریه انزو فرناندز با انتقال ۱۰۷ میلیون پوندی از بنفیکا به چلسی گران‌ترین هافبک تاریخ شد. در رتبه دوم فیلیپ کوتینیو قرار داشت که سال ۲۰۱۸ با ۱۰۵ میلیون پوند از لیورپول راهی بارسلونا شد.

پس از آن سه انتقال صد میلیون پوندی یا بیشتر انجام شد که دو مورد آن در همین تابستان رخ داد.

مویسس کایسدو با ۱۱۵ میلیون پوند از برایتون به چلسی رفت اما مبلغ پایه این قرارداد ۱۰۰ میلیون پوند بود. دکلان رایس هم با ۱۰۵ میلیون پوند از وستهم راهی آرسنال شد.

جذب جک گریلیش از استون ویلا در سال ۲۰۲۱ برای منچستر سیتی ۱۰۰ میلیون دلار خرج برداشت. پل پوگبا هم، که سال ۲۰۱۶ با ۸۹ میلیون پوند از یوونتوس به منچستر یونایتد رفت، دیگر یکی از پنج هافبک گران دنیا نیست.

در کنار این موارد البته می‌توان به جود بلینگام اشاره کرد که این تابستان رئال مادرید او را به ۸۸/۵ میلیون پوند از بوروسیا دورتموند خرید.

مهاجمان

امباپه و نیمار
عکس: GETTY IMAGES
امباپه و نیمار

دو قرارداد اول این فهرست را پاری‌سن‌ژرمن در یک تابستان امضا کرد. پاریس در سال ۲۰۱۷ برای خریدن نیمار ۲۰۰ میلیون پوند (۲۲۲ میلیون یورو) به بارسلونا پرداخت و مدتی بعد هم کیلیان امباپه را (اول به صورت قرضی) با ۱۶۵/۷ میلیون پوند از موناکو به خدمت گرفت.

در رتبه سوم فهرست، ۱۱۳ میلیون پوندی است که اتلتیکو مادرید در سال ۲۰۱۹ برای خریدن ژائو فلیکس به بنفیکا پرداخت؛ البته در صورتی که بندهای پاداش قراردادهای کوتینیو و عثمان دمبله با بارسلونا را در نظر نگیریم.

رتبه بعدی فهرست ۱۰۷ میلیون پوندی است که بارسلونا در سال ۲۰۱۹ برای خریدن آنتوان گریزمان به اتلتیکو مادرید پرداخت. چلسی هم سال ۲۰۲۱ برای خریدن روملو لوکاکو ۹۷/۵ میلیون پوند به اینتر میلان داد.

این ملی‌پوش بلژیکی البته با ۲۹۴/۵ میلیون پوند در رتبه دوم مجموع پول‌هایی است که در نقل و انتقالات برای یک بازیکن پرداخته شده است که شامل حضور در چلسی (دو بار)، اورتون، منچستر یونایتد و اینتر می‌شود.

انتقال ۷۷/۶ میلیون پوندی (۹۰ میلیون یورویی) نیمار از پاری‌سن‌ژرمن به الهلال مجموع پولی که برای این ستاره برزیلی پرداخت شد را به ۳۲۶/۲ میلیون پوند رساند و او را صدرنشین کرد.

لالیگا

باشگاه‌های اسپانیایی سه مورد از ده انتقال گران‌قیمت تاریخ فوتبال را انجام داده‌اند ولی شگفت‌انگیز این‌که رئال مادرید در هیچ یک از آن‌ها حاضر نیست.

انتقال ژائو فلیکس به اتلتیکو مادرید گران‌ترین انتقال لالیگاست و پس از آن هم انتقال گریزمان و کوتینیو به بارسلونا.

درست بیرون از فهرست ۱۰ انتقال گران فوتبال جهان، نام دمبله به چشم می‌خورد که سال ۲۰۱۷ با ۹۷ میلیون پوند از بوروسیا دورتموند به بارسلونا ملحق شد.

گران‌ترین بازیکن رئال هنوز ادن آزار است که سال ۲۰۱۹ با ۸۹ میلیون پوند از چلسی به این تیم آمد. البته گزارش شده است که این انتقال با در نظر گرفتن بندهای پاداش تا ۱۵۰ میلیون پوند برای رئال آب خورده است.

لیگ یک

همان طور که گفته شد دو انتقال گران تاریخ فوتبال را پاری‌سن‌ژرمن انجام داده است، اما غیر از این نام هیچ باشگاه فرانسوی در میان ۵۰ انتقال گران فوتبال به چشم نمی‌خورد.

نفر بعدی این فهرست ادینسون کاوانی است که سال ۲۰۱۳ با ۵۵ میلیون پوند از ناپولی به پاری‌سن‌ژرمن پیوست.

موناکو، که گفته شد سال ۲۰۱۳ برای رادامل فالکائو ۵۰ میلیون پوند پرداخت، تنها باشگاه فرانسوی غیر از پاری‌سن‌ژرمن است که برای یک بازیکن بیشتر از ۳۰ میلیون پوند خرج کرده است.

لیگ برتر

۱۰۷ میلیون پوندی که چلسی برای فرناندز پرداخت هنوز گران‌ترین خرید یک باشگاه بریتانیایی است.

در رتبه‌های بعدی کایسدو به چلسی، رایس به آرسنال و گریلیش به منچستر سیتی (همگی۱۰۰ میلیون پوند ) قرار دارند.

در رتبه‌ بعدی این فهرست انتقال ۹۷/۵ میلیون پوندی لوکاکو به چلسی است و سه رتبه بعدی در اختیار منچستر یونایتد است: پوگبا (۸۹)، آنتونی (۸۲)، و مگوایر (۸۰) قرار دارند.

گواردیول (۷۷ میلیون پوند) در رتبه بعدی قراردارد و انتقال سال ۲۰۱۷ لوکاکو از اورتون به منچستر یونایتد هم (۷۵ میلیون پوند) جایگاه بعدی را به خود اختصاص داده است.

سری‌آ

بالاترین سطح فوتبال ایتالیا بیشترین پول را برای یک بازیکن (آن زمان) ۳۳ ساله داد: یوونتوس سال ۲۰۱۸ برای خریدن کریستیانو رونالدو از رئال مادرید ۹۹/۲ میلیون پوند هزینه کرد.

یووه با ۷۵/۳ میلیون پوندی که سال ۲۰۱۶ برای گونزالو ایگواین به ناپولی پرداخت، جایگاه دوم را هم در اختیار دارد و رتبه بعدی اینتر میلان است که سال ۲۰۱۹ برای لوکاکو ۷۴ میلیون پوند به منچستر یونایتد داد (این تازه سومین رکورد نقل و انتقالاتی لوکاکو است.)

جایگاه بعدی بازهم متعلق به یوونتوس است: این تیم سال ۲۰۱۹ برای خریدن ماتیاس دلیخت ۶۷/۵ میلیون پوند به آژاکس پرداخت.

بوندس‌لیگا

همان طوری که بسیاری از شما حدس زده‌اید، بخش عمده رکوردهای نقل و انتقالات فوتبال آلمان را بایرن مونیخ در اختیار دارد، از جمله انتقال اخیر هری کین از تاتنهام که برای این باشگاه ۸۶/۴ میلیون پوند خرج برداشت و رکورد نقل و انتقالات را شکست.

قبل از انتقال کاپیتان تیم ملی فوتبال انگلیس به بوندس‌لیگا این رکورد در اختیار لوکاس هرناندز بود که با ۶۸ میلیون پوند از اتلتکیو مادرید در سال ۲۰۱۹ خریده شد و پس از آن هم انتقال ۶۵/۶ میلیون پوندی پارسال دلخیت از یوونتوس به بایرن است.

۴۴/۷ میلیون پوندی که بایرن در سال ۲۰۲۰ برای خریدن لروی سانه به منچستر سیتی پرداخت در رتبه چهارم قرار دارد و بد نیست بدانیم که این مبلغ حتی در بین پنجاه خرید گران لیگ برتر هم جای ندارد.

سایر لیگ‌ها

تا قبل از رفتن نیمار به الهلال رکورد گران‌ترین انتقال خارج از پنج لیگ برتر اروپا متعلق به اسکار، ستاره برزیلی چلسی، بود که سال ۲۰۱۷ با ۶۰ میلیون پوند به شانگهای اس‌آِ‌پی‌جی پیوست.

در واقع بیشتر رکوردهای غیر اروپایی در اختیار چینی‌ها و مربوط به انتقالاتی بود که از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ انجام شد.

اما خرج‌های هنگفت باشگاه‌های عربستانی در این تابستان، همه چیز را تغییر داده است و در این میان می‌توان به پرداخت ۵۱/۷ میلیون پوند برای مالکوم بازیکن زنیت سن‌پترزبورگ و ۴۷ میلیون پوند برای روبن نوس، کاپیتان ولور همتون اشاره کرد.

گران‌ترین قراردادهای بریتانیا

دکلان رایس (راست) و جک گریلیش گران‌ترین بازیکنان بریتانیایی هستند
عکس: GETTY IMAGES
دکلان رایس (راست) و جک گریلیش گران‌ترین بازیکنان بریتانیایی

رایس و گریلیش به طور مشترک رکورددار گران‌ترین فوتبالیست‌ بریتانیایی هستند.

رتبه سوم این فهرست بلینگام است و هریک کین در رتبه بعدی قرار دارد. در جایگاه بعدی این فهرست گرث بیل، کاپیتان پیشین تیم ملی ولز، قرار دارد که سال ۲۰۱۳ با ۸۵ میلیون پوند از تاتنهام به رئال مادرید رفت.

مگوایر ۸۰ میلیون پوندی پس از او قرار دارد و انتقال سال ۲۰۲۱ جیدون سانچو از دورتموند به یونایتد در جایگاه بعدی است. پس از این‌ها نیز انتقال ۵۵ میلیون پوندی میسون ماونت از چلسی به یونایتد قرار دارد.

کیران تیرنی که سال ۲۰۱۹ با ۲۵ میلیون پوند از سلتیک به آرسنال پیوست، گران‌ترین بازیکن تاریخ اسکاتلند است. جمال لوئیس هم گران‌ترین بازیکن ایرلند شمالی به شمار می‌رود. او سال ۲۰۲۰ با ۱۵ میلیون پوند از نوریچ به نیوکاسل رفت.

از بقیه کشورها چه می‌دانیم؟

جورجینو گران‌ترین بازیکن ایتالیایی بود تا این که ساندرو تونالی این تابستان از آث میلان به نیوکاسل پیوست
عکس: GETTY IMAGES
جورجینو گران‌ترین بازیکن ایتالیایی

هشت بازیکن گران ده کشوری که در صدر رده‌بندی جهانی فیفا قرا دارند، در این مطلب ذکر شده‌اند.

به این ترتیب ما گران‌ترین فوتبالیست‌های آرژانتین (فرناندز)، فرانسه (امباپه)، برزیل (نیمار)، انگلیس (گریلیش و رایس) و بلژیک (لوکاکو) را می‌شناسیم.

همچنین فان‌دایک گران‌ترین بازیکن هلند، رونالدو گران‌ترین بازیکن پرتغال و آریزابالاگا گران‌ترین بازیکن اسپانیا هستند.

انتقال گواردیول به منچستر سیتی رکورد کرواسی را به طرز محسوسی جابجا کرد؛ پیش از این انتقال ۳۰ میلیون پوندی لوکا مودریچ از تاتنهام به رئال مادرید برای ۱۱ سال گران‌ترین انتقال این کشور بود.

انتقال ساندرو تونالی (گزارش شده ۵۵ میلیون پوند) از میلان به نیوکاسل او را به گران‌ترین فوتبالیست ایتالیایی تبدیل کرد و رکورد ۵۵ میلیون پوندی جورجینیو را، که سال ۲۰۱۸ از ناپولی به چلسی رفت، شکست.

*منبع: بخش ورزشی شبکه خبری BBC

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا