مانومتری مری؛ یک روش ایمن و بدون درد برای تشخیص اختلال حرکتی مری

مانومتری مری یک آزمایش تشخیصی است که قدرت و هماهنگی ماهیچه های مری را که لوله عضلانی است که گلو را به معده متصل می کند، اندازه گیری می کند. این آزمایش برای ارزیابی عملکرد مری و تشخیص اختلالاتی که بر توانایی آن در انتقال غذا و مایعات از دهان به معده تأثیر می گذارد، استفاده می شود.

موبنا-تست مانومتری مری چیست؟

مانومتری مری یک آزمایش تشخیصی است که قدرت و هماهنگی ماهیچه های مری را که لوله عضلانی است که گلو را به معده متصل می کند، اندازه گیری می کند. این آزمایش برای ارزیابی عملکرد مری و تشخیص اختلالاتی که بر توانایی آن در انتقال غذا و مایعات از دهان به معده تأثیر می گذارد، استفاده می شود.

نام کامل تست مانومتری مری

• مانومتری مری (muh-NOM-uh-tree)

نام های دیگر تست مانومتری مری

• آزمایش اندازه گیری فشار مری

• آزمایش فشار مری

• آزمایش انقباض مری

• آزمایش حرکت مری

• آزمایش عملکرد مری

• آزمایش مری

نحوه انجام تست مانومتری مری

۱. از بیمار خواسته می شود که روی یک صندلی یا روی میز معاینه بنشیند.

۲. پزشک یا تکنسین بیهوشی بیمار را با بی حسی موضعی بی حس می کند.

۳. یک لوله نازک و انعطاف پذیر با یک سنسور فشار در انتهای آن از طریق بینی بیمار وارد مری می شود.

۴. این لوله به کامپیوتری متصل است که تغییرات فشار مری بیمار را هنگام بلع ثبت می کند.

۵. از بیمار خواسته می شود که جرعه های کوچک آب را ببلعد و سپس مقدار بیشتری آب را ببلعد.

۶. پزشک یا تکنسین ممکن است لوله را در مری بیمار به سمت بالا یا پایین حرکت دهد تا فشار را در نقاط مختلف اندازه گیری کند.

۷. آزمایش معمولاً حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد.

۸. پس از انجام آزمایش، لوله برداشته می شود و بیمار ممکن است مقداری سوزش خفیف گلو را تجربه کند. این باید ظرف چند ساعت از بین برود.

نتایج مانومتری مری معمولاً در عرض چند روز در دسترس است. پزشک نتایج را با شما در میان می گذارد و معنی آنها را برای وضعیت شما توضیح می دهد.

تست مانومتری مری, عوامل مداخله گر برای انجام تست مانومتری مری,نحوه انجام تست مانومتری مری

نحوه انجام تست مانومتری مری

خطرات و عوارض انجام تست مانومتری مری

مانومتری مری یک روش نسبتاً ایمن است، اما برخی از خطرات و عوارض احتمالی وجود دارد که ممکن است رخ دهد. این خطرات نادر هستند، اما مهم است که از آنها آگاه باشید تا در صورت بروز آنها بتوانید به پزشک مراجعه کنید.

 گلودرد : شایع ترین عوارض مانومتری مری، گلودرد خفیف است. این معمولاً به دلیل لوله ای است که به داخل بینی و پایین به مری وارد می شود. گلودرد باید در عرض چند ساعت خود به خود برطرف شود.

• خونریزی بینی: لوله ای که داخل بینی قرار می گیرد گاهی اوقات باعث خونریزی بینی می شود. این معمولا جزئی است و می توان با فشار آن را متوقف کرد.

• آسپیراسیون: این یک عارضه نادر است که هنگام استنشاق غذا یا مایعات به ریه ها رخ می دهد. این می تواند جدی باشد و می تواند منجر به ذات الریه شود.

• سوراخ شدن مری: این یک عارضه بسیار نادر است که زمانی رخ می دهد که لوله ای که به مری وارد می شود دیواره مری را پاره کند. این می تواند یک عارضه جدی باشد که نیاز به جراحی دارد.

اگر هر یک از این عوارض را بعد از مانومتری مری تجربه کردید، ضروری است که فوراً به پزشک مراجعه کنید.

زمان و شرایط انجام تست مانومتری مری

• آزمایش معمولاً حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد.

• شما باید حداقل ۸ ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید.

• همچنین ممکن است از شما خواسته شود که مصرف برخی داروها را قبل از انجام آزمایش متوقف کنید.

تست مانومتری مری در چه مواردی تجویز می‌شود؟

مانومتری مری آزمایشی است که فشار و انقباضات عضلانی را در مری شما اندازه گیری می کند. برای تشخیص مشکلات مربوط به حرکت غذا از طریق مری استفاده می شود، مانند:

 آشالازی: وضعیتی که در آن اسفنکتر تحتانی مری (LES) به درستی شل نمی شود و از ورود غذا به معده جلوگیری می کند.

 اسکلرودرمی: وضعیتی که باعث ضخیم و سفت شدن بافت‌های بدن از جمله ماهیچه‌های مری می‌شود. این می تواند عبور غذا از مری را دشوار کند.

 اسپاسم مری: وضعیتی که در آن ماهیچه های مری شما به طور غیر طبیعی منقبض می شوند و باعث درد و مشکل در بلع می شوند.

 سندرم نشخوار فکری: وضعیتی که در آن شما غذا را پس از بلعیدن دوباره به داخل دهان خود می آورید.

مانومتری مری همچنین می تواند برای موارد زیر استفاده شود:

 نظارت بر اثربخشی درمان اختلالات حرکتی مری.

 سایر بیماری‌هایی که بر مری تأثیر می‌گذارند، مانند بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) را تشخیص دهید.

 کمک به تعیین علت درد قفسه سینه که ممکن است مربوط به مری باشد.

اگر علائمی دارید که نشان دهنده مشکل در مری شماست، با پزشک خود صحبت کنید. مانومتری مری یک آزمایش بدون درد و نسبتا ساده است که می تواند به پزشک کمک کند تا وضعیت شما را تشخیص دهد و مطمئن شود که بهترین درمان ممکن را دریافت می کنید.

در ادامه برخی از علائمی که ممکن است نشان دهنده نیاز به آزمایش مانومتری مری باشد آورده شده است:

– مشکل در بلع

– بلع دردناک

– سوزش سردل

– نارسایی

– درد قفسه سینه

– حالت تهوع

– استفراغ

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند علائم شما را ارزیابی کنند و تعیین کنند که آیا آزمایش مانومتری مری برای شما مناسب است یا خیر.

داروها و عوامل مداخله گر برای انجام تست مانومتری مری

داروها و عوامل مزاحم خاصی وجود دارند که می توانند بر نتایج آزمایش مانومتری مری تأثیر بگذارند. این داروها باید قبل از انجام آزمایش قطع یا اجتناب شود، زیرا می توانند در صحت نتایج اختلال ایجاد کنند. برخی از داروهایی که می توانند با مانومتری مری تداخل داشته باشند عبارتند از:

 آنتی کولینرژیک ها: این داروها برای درمان بیماری های مختلفی از جمله آلرژی، آسم و بی اختیاری ادرار استفاده می شوند. آنها می توانند با انسداد انقباضات مری در مانومتری مری اختلال ایجاد کنند.

 مسدود کننده های کانال کلسیم: این داروها برای درمان فشار خون بالا و سایر بیماری های قلبی استفاده می شوند. آنها می توانند با شل کردن ماهیچه های مری در مانومتری مری اختلال ایجاد کنند.

 متوکلوپرامید (Reglan): این دارو برای درمان تهوع و استفراغ استفاده می شود. می تواند با افزایش انقباضات مری در مانومتری مری اختلال ایجاد کند.

 آگونیست های دوپامین: این داروها برای درمان بیماری پارکینسون و سایر اختلالات حرکتی استفاده می شوند. آنها می توانند با شل کردن ماهیچه های مری در مانومتری مری اختلال ایجاد کنند.

علاوه بر داروها، عوامل تداخلی دیگری نیز وجود دارند که می توانند بر نتایج آزمایش مانومتری مری تأثیر بگذارند. این شامل:

• نیکوتین: سیگار کشیدن می‌تواند با شل کردن عضلات مری در مانومتری مری اختلال ایجاد کند.

• قهوه: کافئین می تواند با افزایش انقباضات مری در مانومتری مری اختلال ایجاد کند.

• الکل: الکل می تواند با شل کردن ماهیچه های مری در مانومتری مری اختلال ایجاد کند.

تفسیر تست مانومتری مری

نتایج آزمایش توسط یک پزشک یا یک تکنسین مخصوص آموزش دیده تفسیر می شود. نتایج آزمایش معمولا به دو دسته طبیعی و غیر طبیعی تقسیم می شوند.

• نتایج طبیعی نشان می دهد که انقباضات مری شما طبیعی است. این بدان معنی است که مری شما قادر است غذا را بدون هیچ مشکلی به سمت پایین به معده شما منتقل کند.

• نتایج غیر طبیعی نشان می دهد که مشکلی در انقباضات مری شما وجود دارد. این می تواند ناشی از تعدادی از شرایط، از جمله آشالازی، اسکلرودرمی، و اسپاسم مری باشد.

پزشک یا تکنسین هنگام تفسیر نتایج آزمایش مانومتری مری شما به عوامل زیر توجه خواهد کرد:

• قدرت و هماهنگی انقباضات مری

• فشار در نقاط مختلف مری

• پاسخ مری به بلع

پزشک یا تکنسین همچنین نتایج آزمایش مانومتری مری شما را با نتایج سایر آزمایش‌ها مانند بلع باریم یا آندوسکوپی فوقانی مقایسه می‌کند.

اگر نتایج آزمایش مانومتری مری شما غیرطبیعی باشد، پزشک ممکن است آزمایش یا درمان بیشتری را توصیه کند. اگر سوال یا نگرانی در مورد تفسیر تست مانومتری مری خود دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما در درک نتایج و معنای آنها برای وضعیت شما کمک کنند.

مقادیر نرمال تست مانومتری مری

مقادیر طبیعی تست مانومتری مری بسته به سن، جنس و سلامت کلی بیمار می تواند متفاوت باشد. با این حال، برخی از دستورالعمل های کلی وجود دارد که می تواند برای ارزیابی نتایج آزمایش استفاده شود.
• فشار آرامش یکپارچه (IRP): IRP فشاری است که در اسفنکتر تحتانی مری (LES) زمانی که شل است. یک IRP معمولی بیشتر از ۱۵ میلی متر جیوه است.
• تأخیر دیستال: زمان تأخیر دیستال زمانی است که طول می کشد تا مری پس از بلع منقبض شود. تأخیر معمولی دیستال کمتر از ۴.۵ ثانیه است.
• انتگرال انقباضی دیستال (DCI): DCI اندازه گیری قدرت انقباضات در قسمت تحتانی مری است. DCI نرمال بیشتر از ۴۵۰ mmHg·cm/s است.
اگر نتایج آزمایش مانومتری مری شما خارج از این محدوده طبیعی باشد، ممکن است نشان دهنده مشکل در انقباضات مری شما باشد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که اینها فقط دستورالعمل های کلی هستند و نتایج آزمایش شما باید توسط یک پزشک یا یک تکنسین آموزش دیده خاص تفسیر شود.

 

سوالات رایج در رابطه با تست مانومتری مری

• مانومتری مری چیست؟

مانومتری مری آزمایشی است که فشار و انقباضات عضلانی را در مری شما اندازه گیری می کند. برای تشخیص اختلالات حرکتی مری، که شرایطی هستند که بر حرکت غذا از طریق مری تأثیر می‌گذارند، استفاده می‌شود.

• آیا در حین مانومتری بیهوش هستید؟

خیر شما در حین مانومتری به هوش هستید.

• آیا جایگزینی برای مانومتری مری وجود دارد؟

چند آزمایش جایگزین وجود دارد که می تواند برای تشخیص اختلالات حرکتی مری استفاده شود. این شامل: بلع باریم ، آندوسکوپی فوقانی ، مانومتری با وضوح بالا

نکات مهم دیگری که باقی مانده است و باید بدانید

– مانومتری مری یک آزمایش بی خطر و بدون درد است. شایع ترین عارضه جانبی گلودرد خفیف است که معمولاً طی چند ساعت خود به خود از بین می رود.

– انومتری مری یک روش تشخیصی است. برای درمان استفاده نمی شود.

– یک لباس راحت بپوشید. شما در طول آزمایش باید روی یک میز معاینه دراز بکشید.

– اگر علائمی از اختلال حرکتی مری دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است مانومتری مری را به عنوان بخشی از تشخیصی توصیه کنند.

تذکر مهم

از اطلاعات موجود در این مقاله نباید به عنوان جایگزین نظر حرفه ای پزشک استفاده شود. اگر در مورد سلامتی خود سوالی دارید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

 

بیتوته

دکمه بازگشت به بالا