نشانه هشدار دهنده کمبود ویتامین B۱۲ در کودکان

کمبود ویتامین B۱۲ در اوایل زندگی می‌تواند منجر به برخی مشکلات شناختی شود.

موبنا-به نقل از هلث، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که مشکلات حافظه و مهارت‌های فکری می‌تواند نشانه‌ای از کمبود ویتامین B۱۲ باشد، همچنین افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند، به خاطر آوردن خاطرات یا تمرکز برایشان مشکل است.

نتایج تحقیق نشان می‌دهد که سطوح پایین ویتامین B۱۲ در دوران نوزادی منجر به رشد و عملکرد ضعیف در مهارت های ادراک دیداری و وظایف ادراک اجتماعی در آینده می‌شود.

ادراک اجتماعی و توانایی‌های بصری-دیداری بخشی از عملکرد شناختی مانند درک اطلاعات و پاسخ به آنها، یا قضاوت در مورد قوانین اجتماعی است.

در این مطالعه، کودکان با کمبود ویتامین B۱۲ در سن پنج سالگی در آزمون‌های شناختی مانند تشخیص احساسات کودکان دیگر و حل پازل، نمره ضعیفی کسب کردند.

دکتر اینگرید کوستاد، محقق ارشد این تحقیق گفت: نتایج ما به وضوح ارتباط بین وضعیت اولیه ویتامین B۱۲ و اقدامات مختلف در رشد و عملکرد شناختی به عنوان مثال توانایی تفسیر اشکال هندسی پیچیده و توانایی تشخیص احساسات دیگر کودکان را بیان می‌کند.

یافته‌های آنان نشان می‌دهد که کمبود ویتامین B۱۲ باعث آسیب مغزی می‌شود یا رشد مغز کودکان را به تاخیر می‌اندازد.

نتایج تحقیقات قبلی نشان داده‌اند که ویتامین B۱۲ برای رشد مغز، یادگیری، مهارت‌های حل مسئله و حافظه مهم است.

نشانه هشدار دهنده کمبود ویتامین B۱۲ در کودکان

 

کوستاد گفت: «تعداد کودکان در کشورهای کم درآمدی که مطابق با پتانسیل خود رشد نمی‌کنند، زیاد است. نتایج ما نشان می‌دهد که اصلاح زودهنگام وضعیت ویتامین B۱۲ کودکان ممکن است یکی از اقدامات برای تضمین رشد سالم برای این کودکان آسیب‌پذیر باشد. ما در حال حاضر در مرحله تایید نتایج خود در کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده هستیم.»

گوشت قرمز منبع خوبی از ویتامین B۱۲ است اما در جنوب آسیا و کشورهای با درآمد کم، محصولات حیوانی محدود است، بنابراین وضعیت پایین B۱۲ اغلب در این جمعیت مشاهده می‌شود.

برای این مطالعه، ۵۰۰ نوزاد در نپال تحت آزمایش خون قرار گرفتند تا سطح ویتامین B۱۲ آنها برآورد شود سپس پنج سال بعد، این کودکان تحت چندین آزمون رشد شناختی قرار گرفتند.

دکتر کوستاد گفت: بسیاری از کودکان نپالی که در این مطالعه شرکت کردند، سطح ویتامین B۱۲ به شدت پایینی نداشتند اما سطوح آنها کمتر از حد مطلوب بود که کمتر از توصیه‌ها برای بهترین رشد و تکامل ممکن است. این مورد مانند کمبود پنهان ویتامین در بدن این کودکان است که باعث می‌شود سلول‌های آنان به شدت کار کنند تا خطر قریب‌الوقوع را نشان دهند.

مطالعه ما سهمی در معمای بزرگی، برای درک پیامدهایی است که سطوح پایین B۱۲ ممکن است بر رشد شناختی کودکان کوچک داشته باشد.

ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا