مادربزرگ ۱۱۴ ساله: من یک جوجه کوچک هستم!

این زن تگزاسی که در سال ۱۹۰۹ به دنیا آمد، از یک صد ساله بودن پیشی گرفته و چند سالی را به عنوان یک ابرصدساله گذرانده است.

موبنا- الیزابت فرانسیس با جشن تولد ۱۱۴ سالگی خود در اوایل این هفته، تاریخ را در محاصره پنج نسل از عزیزان خود ثبت کرد. این زن تگزاسی که در سال ۱۹۰۹ به دنیا آمد، از یک صد ساله بودن پیشی گرفته و چند سالی را به عنوان یک ابرصدساله گذرانده است. به گفته مرکز تحقیقاتی پیو، صد ساله‌ها یکی از سریع‌ترین جمعیت‌های در حال رشد در جهان هستند، اما با این وجود، فرانسیس یک فرد برجسته است.

الیزابت فرانسیس پس از بزرگداشت تولد اخیرش، عناوین بسیاری را به خود اختصاص داده است: بن مایرز محقق فلوریدا گفت که او مسن‌ترین فرد در تگزاس، دومین فرد مسن در ایالات متحده، هفتمین فرد در جهان و دومین فرد مسن در جهان است که هنوز در خانه زندگی می‌کند.

اما مادربزرگ این ادعا را رد می‌کند که او پیر شده است و می‌گوید: من خیلی خیلی جوان هستم. به من نگاه کن، من مثل یک جوجه کوچک و جوان هستم. وقتی از او پرسیدند که چه احساسی نسبت به ۱۱۴ سالگی دارد، الیزابت فرانسیس پاسخ داد: نمی‌دانم، فقط از خداوند خوب تشکر می‌کنم که مرا نگه داشته است.

او با به اشتراک گذاشتن راز‌های طول عمر خود گفت که هرگز مشروب ننوشیده یا سیگار نکشیده است، اما همه چیز می‌خورد. خانواده او همچنین به یاد دارند که او همیشه به جای خوردن فست فود، سبزیجات خود را پرورش می‌داد و غذا‌های خانگی می‌پخت. اتل هریسون، نوه‌اش می‌گوید: هر وقت به خانه‌اش می‌رفتی، در حال آشپزی بود. بنابراین، من فقط فکر می‌کنم که این نیز ارتباط زیادی با آن داشت. دقیقاً چگونه از بدن خود مراقبت می‌کرد و چیز‌هایی از این قبیل.

اما به نظر می‌رسد ژنتیک نیز عاملی در طول عمر فرانسیس باشد. خواهرش ۱۰۶ سال عمر کرد، در حالی که دخترش، دوروتی ری ویلیامز، ۹۴ ساله و هریسون، نوه و سرپرست او، ۶۸ ساله است. ویلیامز درباره عمر طولانی مادرش گفت: باور کردنش سخت است، اما این یک نعمت است. او گفت: الیزابت برای همه ما مادر و مادربزرگ فوق العاده‌ای بوده است. او ستون فقرات ما بوده است.

فرارو

دکمه بازگشت به بالا