۱۰ روز تا جام جهانی بسکتبال/ گوزن‌های سیاه در مسیر کارائیب

در فاصله ۱۰ روز مانده تا جام جهانی بسکتبال ۲۰۲۳، در گزارشی به معرفی تیم‌های گروه A این رقابت‌ها می‌پردازیم.

موبنا- رقابت‌های جام جهانی بسکتبال ۲۰۲۳ از ۱۰ روز دیگر به میزبانی سه کشور فیلیپین، ژاپن و اندونزی آغاز خواهد شد که ایران نیز در این مسابقات چهارمین حضورش در جام جهانی را تجربه خواهد کرد. به همین منظور روزانه به معرفی تیم‌های حاضر در گروه‌های ۸ گانه این رویداد بزرگ جهانی می‌پردازیم.

بررسی تیم‌های گروه A جام جهانی بسکتبال

۱- آنگولا (گوزن‌های سیاه آفریقا)

۱۰ روز تا جام جهانی بسکتبال/ گوزن‌های سیاه در مسیر کارائیب

این تیم در آخرین رنکینک جهانی FIBA رتبه ۴۱ را در اختیار دارد و ۱۱ بار نیز عنوان قهرمانی قاره آفریقا را به دست آورده است. این نهمن حضور و ششمین صعود متوالی گوزن‌های سیاه به جام جهانی بسکتبال است.

آنگولا در پنجره‌های نخست انتخابی جام جهانی عملکرد خوبی نداشت اما در مراحل بعدی با درخشش ستاره‌ای مثل «برونو فرناندو» جواز حضور در این رقابت‌ها را کسب کرد.

بهترین جایگاه آنگولا در تاریخ رقابت‌های جام جهانی بسکتبال، کسب جایگاه نهم در سال ۲۰۰۶ بود. پیش از آن نیز گوزن‌های سیاه آفریقا در سال ۲۰۰۲ جایگاه ۱۱ مسابقات جام جهانی را به دست آورده بودند.

چایلد دوندائو، برونو فرناندو (NBA پلیر)، گرسون گونچالوز، گرسون دومینگوس و تئوتونیو از جمله ستاره‌های آنگولا هستند که باید شاهد تماشای درخشش آن‌ها در جام جهانی ۲۰۲۳ بود.

۲- جمهوری دومینیکن (مردان کارائیب):

۱۰ روز تا جام جهانی بسکتبال/ گوزن‌های سیاه در مسیر کارائیب

 

پس از آن که دومینیکنی‌ها عملکرد خوبی در شروع انتخابی‌ها نداشتند، «ملوین لوپز» از سرمربیگری این تیم برکنار شد تا بار دیگر «نستر چه گارسیا» هدایت این تیم را بر عهده بگیرد و با خلق یک شگفتی و کنار زدن آرژانتین (نایب قهرمان جام جهانی ۲۰۱۹ – چین)، این تیم را راهی جام جهانی ۲۰۲۳ کند.

جمهوری دومینیکن برای چهارمین بار و سومین دوره متوالی به جام جهانی صعود کرده است. اولین حضور این تیم در جام جهانی بسکتبال سال ۱۹۷۸ بود که مقام دوازدهمی را به دست آورد (بهترین عملکرد). این کشور کارائیب در جام جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹ نیز حضور داشت و به ترتیب سیزدهم و شانزدهم شد.

ویکتور لیز، الوی وارگاس و ریگوبرتو مندز اصلی‌ترین ستاره‌های ترکیب تیم ملی جمهوری دومینیکن در رقابت‌ها انتخابی جام جهانی بودند. کریس دوارته (NBA پلیر) هم به عنوان گارد این تیم را در قاره کهن همراهی خواهد کرد. کارل-آنتونی تاونز و آل هورفورد، دو NBA پلیر دیگر جمهوری دومینیکن هستند که آن‌ها را در این دوره همراهی می‌کنند.

۳- فیلیپین (میزبان جام جهانی):

۱۰ روز تا جام جهانی بسکتبال/ گوزن‌های سیاه در مسیر کارائیب

 

یکی از سه میزبان جام جهانی بسکتبال ۲۰۲۳ (فیلیپین، ژاپن و اندونزی)، در رتبه ۴۰ رنکینگ جهانی فیبا قرار دارد که پنج قهرمانی جام ملت‌های آسیا، دو نایب قهرمانی آسیا و کسب مقام سوم جام جهانی ۱۹۵۴ فیلیپین را در کارنامه دارد.

فیلیپین که شرایط خوبی در انتخابی‌ها نداشت، با بازگشت جردن کلارکسون‌ (NBA پلیر) خود به روند خوبی رسید تا راه صعود به جام جهانی ۲۰۲۳ را پبدا کند.

این دومین میزبانی مشترک فیلیپینی‌ها از جام جهانی بسکتبال است. آن‌ها ۷ بار در جام جهانی حاضر شده‌اند و اکنون سومین حضور متوالی خود از ۲۰۱۴ تا کنون را تجربه می‌کنند.

جردن کلارکسون ستاره اصلی میزبان جام جهانی است. همچنین نفراتی چون کای سوتو، جون مار فاجاردو، برادران کیفر، تریدی راونا و بابی ری پارکز جونیور اصلی ترین ستاره‌های فیلیپین هستند.

۴- ایتالیا (آتزوری)

۱۰ روز تا جام جهانی بسکتبال/ گوزن‌های سیاه در مسیر کارائیب

 

تیم شماره ۱۰ در رنکینگ جهان FIBA است که مدال نقره المپیک‌های ۲۰۰۴ و ۱۹۸۰ و دو قهرمانی یورو بسکت در سال‌های ۱۹۸۳ و ۱۹۹۹ را در کارنامه دارند. ایتالیا دهمین حضور خود در جام جهانی را تجربه می‌کند اما تنها دو بار (۱۹۷۰ و ۱۹۷۸) در جمع چهار تیم برتر جام جهانی قرار گرفته است.

«سیمونه فونتچیو» ستاره نو ظهور بسکتبال ایتالیا در چند سال اخیر است که خودش را به عنوان یک تیرانداز واقعی، در تیم یوتا جز (لیگ NBA) معرفی کرده است.

نیکولو ملی، آشیل پولونارا، الساندرو پاژولا، نیکو مانیون و استفانو تونوت، ستاره‌های اصلی ایتالیایی‌ها در انتخابی المپیک توکیو بودند که در جام جهانی هم حضور خواهند داشت.

ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا