داروی لاغری WEGOVY ظاهراً خطر سکته قلبی را هم کاهش می‌دهد

شرکت Novo Nordisk ادعا می‌کند که داروی کاهش وزن Wegovy می‌تواند خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش دهد.

موبنا- شرکت داروسازی دانمارکی Novo Nordisk ادعا می‌کند که داروی کاهش وزن این شرکت می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی را کاهش دهد. اما از طرفی آ‌ن‌ها با شکایتی در مورد عوارض جانبی شدید ماده اصلی این دارو روبه‌رو هستند.

شرکت سازنده این دارو در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که براساس نتایج یک آزمایش،‌ داروی کاهش وزن Wegovy می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی را کاهش دهد. طبق این آزمایش، بیمارانی که این دارو را مصرف می‌کردند، ۲۰ درصد کمتر در معرض خطر حمله قلبی یا سکته قرار می‌گرفتند.

ماده اصلی این دارو «سماگلوتید» است. سماگلوتید ماده اصلی داروی محبوب دیابت یعنی «اوزمپیک» محسوب می‌شود که همین شرکت آن را تولید می‌کند. پس از اینکه این شرکت نتایج خود را به اشتراک گذاشت، سهام Novo Nordisk به بالاترین حد خود رسید.

این مطالعه روی بیش از ۱۷۰۰۰ بزرگسال دارای اضافه وزن که ۴۵ سال یا بیشتر داشتند، انجام شد. آن‌ها این دارو را طی یک دوره پنج‌ساله دریافت کردند.

«مارتین هولست لانگ»، مدیر اجرایی و معاون توسعه در Novo Nordisk، عقیده دارد افرادی که با چاقی زندگی می‌کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی هستند، اما هنوز هیچ داروی کنترل وزن تأییدشده‌ای وجود ندارد که بتواند کاهش وزن مؤثری داشته باشد و درعین‌حال خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی-عروقی را کاهش دهد.

«سیمون کورک»، دکتر و مدرس فیزیولوژی در دانشگاه آنگلیا راسکین در بریتانیا نیز خاطرنشان می‌کند که نتایج هنوز در دست بررسی بوده و موردتأیید نهایی قرار نگرفته است. بااین‌حال، او معتقد است که آن‌ها توانسته‌اند به دیگران نشان دهند که باید به بیماران مبتلا به چاقی یک داروی مؤثر و ایمن برای جلوگیری از بیماری‌های آینده ارائه شود.

نگرانی در مورد عوارض جانبی شدید

اما این داروها بدون عوارض نیستند. آژانس دارویی اروپا (EMA) در ماه ژوئیه اعلام کرد که درحال بررسی داده‌های مربوط به «خطر افکار خودکشی و آسیب‌رساندن به خود» است که مرتبط با داروی Ozempic ،Wegovy و داروی دیگری به نام Saxenda تشخیص داده شده‌اند.

شرکت Novo Nordisk می‌گوید که نتایج دقیق این آزمایش در اواخر سال ارائه خواهد شد.

از آنجا که بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان مبتلا به چاقی هستند، رقابت شدیدی برای درمان چاقی بین تولیدکنندگان دارو و در صنعت داروسازی وجود دارد.

در مورد برخی از این داروها، عوارض جانبی شدیدی گزارش شده است. شکایتی علیه شرکت Novo Nordisk و شرکت داروسازی Eli Lilly ادعا می‌کند که این داروها می‌توانند باعث بیماری‌هایی نظیر فلج معده شوند.

دیجیاتو

دکمه بازگشت به بالا