«سلامت خانواده» همگانی می‌شود/با حفظ کیفیت، تعداد پزشکان را افزایش دهیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه باید با حفظ کیفیت، تعداد پزشکان کشور را افزایش دهیم، در عین حال گفت: نظام سلامت را به صورت شبکه ترسیم کرده‌ایم و اکنون از قوی‌ترین شبکه سلامت در سطح دنیا برخورداریم.

موبنا-دکتر بهرام عین‌اللهی با اشاره به حادثه تروریستی حرم شاهچراغ(ع) ضمن تسلیت به مردم ایران به ویژه هموطنان در شیراز اظهار داشت: به محض اطلاع از این حادثه با دکتر حسینی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تماس گرفتم و مطلع شدم ۸ نفر در این حادثه مصدوم شده و یک نفر به شهادت رسیده است.

وی در تشریح جزییات بیشتر در مورد مجروحان این حادثه افزود: از مجموع ۸ نفر مجروح حادثه شاه چراغ ۲ نفر زن و ۶ نفر مرد بودند و یکی از خانم‌های مصدوم در این حادثه دچار حمله قلبی شده بود که همه مجروحان به سرعت به بیمارستان نزدیک حرم منتقل شده و تیم جراحی بلافاصله در صحنه حاضر شدند و توانستند اقدامات درمانی بموقعی ارائه دهند و سپس همه مجروحین در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر قرار گرفتند.

عین‌اللهی در ادامه صحبت‌هایش در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به رایگان شدن خدمات درمانی برای سه دهک نخست جامعه، گفت: در دولت مردمی، پیش از این ۵ دهک نخست جامعه تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفته بودند و از این پس علاوه بر بیمه رایگان، با تصویب دولت همه خدمات بستری و سرپایی این سه دهک در مراکز درمانی و بیمارستان‌های دولتی رایگان خواهد بود.

وزیر بهداشت گفت: امیدواریم بتوانیم رایگان شدن خدمات درمانی را در مناطق محروم برای دهک‌های دیگر هم انجام دهیم و البته خدمات درمانی در سه استان خراسان جنوبی، بوشهر و کردستان در صورتی که از طریق نظام ارجاع صورت گیرد، رایگان است.

وی با اشاره به سفر اخیر خود به استان سیستان بلوچستان گفت: از ابتدا مصمم به برطرف کردن نیازهای بهداشتی و درمانی این استان بودیم و در این سفر در زاهدان ۱۳ پروژه و در زابل ۴۰ خانه بهداشت را افتتاح کردیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه میثاق ما در دولت مردمی آیت الله رئیسی، تلاش در مسیر عدالت است، افزود: برای تحقق هرچه بهتر و بیشتر عدالت در سلامت نیازمند وقت و فرصت بیشتری هستیم ؛اما در حوزه درمان سعی کردیم تجهیزات پیشرفته پزشکی را در سراسر کشور مستقر کنیم. باید عدالت را به سطحی برسانیم که هیچ فرد زاهدانی یا زابلی برای درمان از استان محل سکونت خود خارج نشود و این از اولویت‌های ما در وزارت بهداشت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، از تمرکز وزارت بهداشت بر اجرایی کردن کامل نسخه الکترونیک و نظام ارجاع خبر داد و گفت: اشکال طرح تحول سلامت این بود که نظام ارجاع در آن دیده نشده و خدمات القایی در آن فراوان بود؛ اما برنامه اصلی ما این است که سلامت خانواده، پزشکی خانواده و نظام ارجاع را در کشور همگانی کنیم.

افزایش  چهار برابری مراکز دندانپزشکی دولتی  در دو سال

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که تلاش داریم عدالت  در حوزه‌های مختلف سلامت تحقق یابد، تصریح کرد:  از اقداماتی که لازم بود در حوزه دندانپزشکی انجام دهیم توسعه و گسترش مراکز دندانپزشکی دولتی بود.

عین اللهی ادامه داد: از سال ۱۳۹۸ تا مردادماه ۱۴۰۰،  فقط ۱۴ مرکز دندانپزشکی دولتی در کشور ایجاد شده بود و ما از شهریور ۱۴۰۰ تا تیرماه ۱۴۰۲، ۵۳ مرکز داندانپزشکی دولتی را در نقاط محروم کشور افتتاح کردیم و  تعداد این مراکز را ۴ برابر افزایش دادیم.

توسعه و تجهیز ۱۵ هزار و ۹۰۰ تخت بیمارستانی

عین اللهی در مورد توسعه و تجهیز تخت‌های بیمارستانی در سراسر کشور نیز به  آمار اشاره و اظهار کرد: از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰، ۷ هزار و ۳۰۰ تخت بیمارستانی ایجاد شده بود و از شهریور ۱۴۰۰ تا تیرماه ۱۴۰۲، تعداد ۱۵ هزار و ۹۰۰ تحت بیمارستانی آماده و تجهیز شد که با این حساب ۱۰ درصد به مجموع تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه کردیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تا پایان امسال ۶ هزار و ۷۰۰ تخت بیمارستانی را نیز آماده و تجهیز می‌کنیم، به افتتاح و تکمیل کلان بیمارستان‌ها در کشور از جمله کلان بیمارستان‌های حضرت مهدی (عج) و  غدیر تجریش اشاره کرد.

وزیر بهداشت گفت: باید به میزان زیرساخت‌هایی که داریم، در هر رده پزشک تربیت کنیم. کیفیت آموزش برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و خوشبختانه پزشکان ایرانی از کیفیت بالای تخصص و مهارت برخوردارند.

با حفظ کیفیت، جامعه پزشکی کشور را گسترش دهیم

عین‌اللهی با بیان اینکه باید با حفظ کیفیت، تعداد پزشکان کشور را افزایش دهیم، افزود: نظام سلامت را به صورت شبکه ترسیم کرده‌ایم و اکنون از قوی‌ترین شبکه سلامت در سطح دنیا برخورداریم.

وی با بیان اینکه نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران دارای یک شبکه کامل پیشرفته از خانه‌های بهداشت تا نظام پیشگیری است، خاطرنشان کرد: هم اکنون مطابق مصوبه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی سالی ۲۰ درصد پزشک عمومی به ظرفیت کشور اضافه می‌کنیم و در مورد پزشکان متخصص از ۳ هزار و ۲۰۰ پزشک متخصص به بیش از ۵ هزار متخصص رسیده‌ایم که حدود ۶۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

تربیت کادر سلامت متناسب با زیرساخت‌ها

وزیر بهداشت با بیان این که باید متناسب با زیر ساخت‌ها، حداکثر آموزش و تربیت کادر سلامت را صورت دهیم، گفت: کمیت و کیفیت باید توام با هم باشد.

وی در پاسخ به پرسش مجری برنامه در حوزه نحوه فعالیت های دستیاران ، تصریح کرد: شیوه آموزش در دوره دستیاری سبب ارتقای سطح تخصص و کارآمدی ‌پزشکان متخصص شده و امروز یکی از افتخارات ما این است که دستیاران کارآمدی در کشور داریم.

عین‌اللهی اظهار داشت: یکی از دلایلی که پزشکان ایرانی را در دنیا حاذق و موفق می‌دانند این است که در دوران آموزش توانسته‌اند به خوبی انواع و اقسام تکنیک‌ها و اعمال جراحی را فرا گرفته و با کیفیتی بالا کسب تجربه کنند.

عین‌اللهی ادامه داد: ضوابط دستیاری طبق آیین نامه جدید شورای آموزش پزشکی و تخصصی، تغییر یافته و اکنون مطالق آیین‌نامه، میزان فعالیت و کشیک همکاران دستیار مشخص است و اگر مراکزی بیش از این میزان از آنان درخواست فعالیت داشته باشند، تخلف محسوب و با آن برخورد خواهد شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر مهارت و تخصص پزشکانی که از ایران فارغ التحصیل می‌شوند، با پزشکان سایر کشورها مقایسه شود، معلوم خواهد شد که چرا امروز صنعت گردشگری سلامت در ایران رونق یافته و از اقصی نقاط دنیا برای معالجه به ایران سفر می‌کنند.

بنابر اعلام وبدا، عین‌اللهی با بیان این که برنامه آموزشی دستیاران ‌عزیز کشورمان در هر رشته را استادان همان رشته در بورد تخصصی تعیین می‌کنند، تصریح کرد: این برنامه آموزشی سختی‌هایی هم دارد؛ اما این سختی‌ها شیرین است و آینده روشنی برای پزشکان و کشور ترسیم می‌کند. همه سعی ما بر این است که برای مردم و کشورمان پزشکانی با کیفیت تربیت کنیم.

عین‌اللهی در ادامه در خصوص برنامه سلامت خانواده تصریح کرد: نهاد خانواده در تقویت سلامت در کشور حائز اهمیت بوده و راهبرد وزارت بهداشت بر حمایت از خانواده و ارتقای سلامت استوار است.

وزیر بهداشت گفت: هر ایرانی دارای کد ملی باید دارای پرونده سلامت باشد. این پرونده شامل اطلاعات بهداشتی و پزشکی افراد است که به پزشک خانواده ارجاع داده شده و سپس در صورت شناسایی بیماری و نیاز به درمان با ارجاع به پزشک متخصص در این خصوص تصمیم گیری می‌شود. این برنامه تاکنون در ۵۹ شهرستان اجرا می‌شد که از امروز ۳۲ شهرستان به آن اضافه می شود.

عین اللهی پیشرفت‌های پزشکی و بهداشتی را از بزرگترین دستاوردهای جمهوری اسلامی دانست و یادآور شد: فراموش نمی‌کنیم که قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، مردم ایران برای کوچکترین درمان‌ها به خارج از کشور مسافرت می کردند.

وی ادامه داد: اکنون سازمان‌های بین المللی بهداشتی و درمانی، جمهوری اسلامی ایران را از کشورهای موفق در حوزه سلامت می‌دانند و بیشتر کشورها در آمریکای لاتین، آفریقا و کشورهای منطقه خواهان استفاده از نیروی انسانی متخصص، تجهیزات دارویی و پزشکی جمهوری اسلامی ایران هستند.

وزیر بهداشت در خصوص طب سنتی گفت: طب سنتی در سال ۱۳۸۴ که معاون آموزشی بودم، به عنوان رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها تصویب و تدریس شد و اکنون ۳۰۰ متخصص طب سنتی در کشور حضور و فعالیت دارند.

تدریس طب سنتی در ۱۴ دانشگاه علوم پزشکی کشور 

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی با بیان اینکه برای اولین بار در ایران دارونامه طب سنتی را منتشر کردیم، گفت: اکنون در ۱۴ دانشگاه علوم پزشکی طب سنتی تدریس می شود و ایران رتبه چهارم دنیا در تولید دانش در حوزه طب سنتی را داراست.

ایسنا

دکمه بازگشت به بالا