مهندسی یک باکتری برای شناسایی و حتی درمان سرطان

دانشمندان با استفاده از مهندسی ژنتیک، باکتری‌هایی را برای شناسایی سلول‌های سرطانی مهندسی کرده‌اند که در آزمایشات روی موش‌ها موفق نشان داده اما این فناوری هنوز برای استفاده در بیماران انسانی آماده نیست.

موبنا-به نقل از انگجت، یک گروه بین‌المللی از دانشمندان، فناوری جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند به تشخیص یا حتی درمان سرطان در مکان‌های صعب‌العبور مانند روده بزرگ کمک کند.

این گروه مقاله‌ای را در مجله Science برای توضیح تکنیکی به نام «سنجش سلولی برای انتقال افقی هدفمند ژن با تمایز کریسپر» یا CATCH منتشر کرده است.

دانشمندان برای آزمایشات خود از گونه‌ای از باکتری به نام Acinetobacter baylyi استفاده کردند. این باکتری این توانایی را دارد که به طور طبیعی دی‌ان‌ای شناور آزاد را از محیط اطراف خود بگیرد و سپس آن را در ژنوم خود ادغام کند که به آن اجازه می‌دهد پروتئین جدیدی برای رشد تولید کند.

کاری که دانشمندان انجام دادند این بود که باکتری A. baylyi را مهندسی کردند تا حاوی توالی‌های طولانی از دی‌ان‌ای باشند که منعکس کننده دی‌ان‌ای موجود در سلول‌های سرطانی انسان هستند. این توالی‌ها به ‌عنوان یک طرف از یک زیپ عمل می‌کنند که روی دی‌ان‌ای سرطانی ضبط شده قفل می‌شود.

دانشمندان برای آزمایشات خود بر روی ژن جهش یافته KRAS که معمولاً در تومورهای روده بزرگ یافت می‌شود، تمرکز کرده‌اند. اگر یک باکتری A. baylyi یک دی‌ان‌ای جهش یافته پیدا کند و آن را در ژنوم خود ادغام کند، یک ژن مرتبط با مقاومت آنتی‌بیوتیکی نیز فعال می‌شود. این چیزی است که دانشمندان برای تأیید وجود سلول‌های سرطانی استفاده کردند.

بنابراین، تنها باکتری‌هایی که مقاومت آنتی‌بیوتیکی فعال دارند، می‌توانند در صفحات کشت پر از آنتی‌بیوتیک رشد کنند.

در حالی که دانشمندان با موفقیت توانستند دی‌ان‌ای تومور را در موش‌های تزریق شده با سلول‌های سرطانی روده بزرگ در آزمایشگاه تشخیص دهند، این فناوری هنوز برای تشخیص واقعی آماده نیست.

دانشمندان می‌گویند هنوز در حال کار بر روی مراحل بعدی، از جمله بهبود کارایی این تکنیک و ارزیابی عملکرد آن در مقایسه با سایر آزمون‌های تشخیصی هستند.

دن ورثلی(Dan Worthley) یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: مهیج‌ترین جنبه پزشکی سلولی در تشخیص بیماری به صورت صرف نیست، چرا که یک آزمایشگاه نیز می‌تواند این کار را انجام دهد. این فناوری در آینده می‌تواند برای درمان بیولوژیکی هدفمند نیز استفاده شود که می‌تواند درمان را بر اساس وجود توالی‌های دی‌ان‌ای خاص در قسمت‌های خاصی از بدن مستقر کند.

ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا