عبور تحریک‌آمیز فرمانده ارشد آمریکایی از تنگه هرمز

سفر ژنرال مایکل کوریلا پس از ورود هزاران ملوان و تفنگداران دریایی آمریکایی به دریای سرخ انجام می شود، در حالی که واشنگتن به تقویت حضور خود در خلیج فارس در بحبوحه تنش با ایران ادامه می دهد.

موبنا- به نقل از نشنال‌نیوز، فرمانده سنتکام در جریان بازدید از خلیج فارس از تنگه هرمز عبور  کرد.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، روز سه شنبه اعلام کرد، ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده این نیرو، از طریق یک ناوشکن با عبور از تنگه هرمز، از خلیج فارس بازدید کرد.

این سفر، پس از ورود بیش از ۳۰۰۰ ملوان و تفنگدار آمریکایی به دریای سرخ، به عنوان بخشی از ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده انجام شد، و این حاکی از این است که واشنگتن به تقویت حضور خود در خلیج فارس در بحبوحه تنش‌ها با ایران ادامه می‌دهد.

ژنرال کوریلا گفت: «این سفرها به منطقه بینش عمیقی در مورد روابط با شرکای ما و آمادگی نیروهای ایالات متحده و ائتلاف مستقر در آنجا به من می دهد».

به گفته سنتکام، کوریلا، سوار بر ناو یواس‌اس توماس هادنر، در حالی از تنگه هرمز عبور کرد که دریاسالار برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم او را همراهی می‌کرد. ناوگان پنجم در هفته‌های اخیر تمرکز خود را بر تنگه بیشتر کرده است و سخنگوی این ناوگان روز دوشنبه به الشرق گفت: «امنیت ناوبری در تنگه هرمز برای آمریکا اولویت دارد».

سفر ژنرال کوریلا چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن در حال بررسی استقرار پرسنل مسلح در کشتی‌های تجاری است که از تنگه هرمز عبور می‌کنند –اقدامی بی‌سابقه با هدف ادعایی جلوگیری از توقیف و آزار کشتی‌های غیرنظامی.

سنتکام گفت که ژنرال کوریلا در امارات توقف کرد و سپس به سمت بحرین، محل ناوگان پنجم حرکت کرد، جایی که ژنرال کوریلا توسط پادشاه حمد پذیرایی شد.

ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره دلیل افزایش نیروهای آمریکایی در منطقه

متیو میلر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره افزایش نیروهای نظامی این کشور در تنگه هرمز مدعی شد که واشنگتن با هدف تضمین آزادی کشتیرانی و حمل‌ونقل دریایی دست به این کار زده است.

بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، میلر در پاسخ به این سوال که «آیا آنها نگران تشدید تنش‌ها در منطقه باتوجه به افزایش نیروهای آمریکایی در تنگه هرمز نیستند؟» مدعی شد: آنچه باید بگویم این است که ایالات متحده در هماهنگی با شرکا و متحدان خود، متعهد به حفاظت از آزادی کشتیرانی دریایی و جریان آزاد تجارت است.

وی ادامه داد: تنگه هرمز یک آبراه حیاتی برای بازارهای جهانی است که سالانه بیش از یک تریلیون دلار تجارت از طریق دریا، از جمله ۲۵ درصد نفت خام جهانی از این منطقه ترانزیت می‌شود.

فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا (سنتکام) روز دوشنبه اعلام کرد که در چارچوب طرح پیشتر اعلام شده پنتاگون، بیش از ۳۰۰۰ ملوان و نیروی نظامی این کشور وارد خاورمیانه شده‌اند.

تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در تلاش برای گمراه کردن افکار عمومی و توجیه این اقدام تحریک‌آمیز واشنگتن، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه مدعی شد که استقرار این ناوگان «بر تعهد قوی و ثابت آمریکا نسبت به امنیت دریایی منطقه» تاکید دارد.

بنابر این گزارش، متیو میلر همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت راب مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران که مدتی است مجوز امنیتی‌اش تعلیق شده است، گفت که هیچ اطلاعات جدیدی فراتر از آنچه پیشتر گفته شده است در اختیار ندارد.

اکوایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا