سقوط رتبه بانک‌های آمریکا

موسسه رتبه‌بندی مودیز رتبه ۱۰ بانک آمریکایی را کاهش و شش بانک را تحت بررسی قرار داد.

موبنا-به نقل از اکونومی، مودیز رتبه‌بندی ۱۰ بانک آمریکایی را کاهش داد و شش بانک دیگر را به دلیل خطرات تامین مالی و سودآوری ضعیف تحت بررسی قرار داد.

در این گزارش برخی از بانک‌های کوچک و متوسط شاهد کاهش رتبه خود بودند و برخی نیز رتبه‌بندی خود را در دست بررسی دارند. علاوه بر این، مودیز چشم انداز ۱۱ بانک را از باثبات به منفی تغییر داد.

مودیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: نتایج بسیاری از بانک‌ها در سه ماهه دوم نشان‌دهنده سختی‌های فزاینده سودآوری است که توانایی آنها برای تولید سرمایه داخلی را کاهش می‌دهد به‌طوری‌که نتایج سه ماهه دوم بانک‌های ایالات‌متحده افزایش سریع هزینه‌های تامین مالی را نشان می‌دهد.

سپرده‌های بیشتر بانک‌ها ثابت یا اندکی کاهش یافتند اما اکنون این ترکیب به دلیل کاهش سپرده‌های بدون بهره بدتر شده است و بانک‌ها هزینه مالی بیشتری برای سپرده‌ها پرداخت می‌کنند. کاهش حاصل از درآمد خالص بهره و حاشیه سود خالص باعث کاهش سودآوری و توانایی تجدید سرمایه در داخل شده است.

مودیز هشدار داد که اکثر بانک‌های منطقه‌ای در مقایسه با بانک‌های بزرگ‌تر آمریکایی، سرمایه کمتری دارند و در حال حاضر، ریسک دارایی‌ها برای بانک‌های کوچک و متوسط با خطرات بزرگ در حال افزایش است.

این موسسه رتبه‌بندی خاطرنشان کرد که در اوایل سال ۲۰۲۳، سه بانک آمریکایی سیلیکون ولی، سیگنچر و فرست ریپابلیک شاهد سقوط ناگهانی بودند.

موسسه فیچ، یکی دیگر از آژانس‌های رتبه‌بندی، هفته گذشته رتبه اعتباری بلندمدت بانک‌های ایالات‌متحده را با چشم‌انداز پایدار از AAA به AA+ کاهش داد.

ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا