۱۰ حقیقت جالب و خواندنی که شاید باور نکنید

برخی حقیقت ها به قدری حیرت انگیزند که در ابتدا سخت می شود آن ها را باور کرد، با اینکه به لحاظ علمی ثابت شده اند.

موبنا- روزیاتو نوشت: ما با جهان هستی یکی هستیم، نه به معنای استعاری، بلکه به معنای واقعی.

دانشمندان می گویند عمده ی بدن ما از غبار کیهانی تشکیل شده است.

برخی حقایق به قدری حیرت انگیزند که در ابتدا سخت می شود آن ها را باور کرد، با اینکه به لحاظ علمی ثابت شده اند.

۱- پشه ها به رنگ های به خصوصی جذب می شوند

پشه ها به رنگ های به خصوصی جذب می شوند

شاید انتظارش را نداشته باشید اما لباسی که به تن می کنیم می تواند در جذب پشه ها به ما نقش داشته باشد. این حشرات کوچک به رنگ های تیره جذب می شوند. در حقیقت، پژوهش ها نشان داده رنگ مشکی پشه های بیشتری را به خود جذب می کند تا رنگ سفید. به علاوه، تحقیقات می گوید پشه ها به حرارت جذب می شوند و همه ی می دانیم که رنگ های تیره گرمای بیشتری را به خود جذب می کنند تا رنگ های روشن.

۲- غذا خوردن پیش از خواب می تواند باعث کابوس شود

غذا خوردن پیش از خواب می تواند باعث کابوس شود

غذا خوردن درست پیش از خواب شاید ایده ی خوبی نباشد اگر به دنبال یک خواب آرام و انرژی بخش باشید. بر اساس تحقیقات، خوردن غذا در نزدیکی زمان خواب می تواند تأثیری منفی بر اثربخشی خواب، به ویژه در زنان داشته باشد. به علاوه، پژوهش ها نشان داده مصرف لبنیات پیش از خواب، بیش از مواد غذایی دیگر می تواند منجر به دیدن خواب های عجیب و ناخوشایند شود.

۳- گوشی های موبایل از کاسه توالت آلوده ترند

گوشی های موبایل از کاسه توالت آلوده ترند

تلفن های همراه شاید به جزء جدایی ناپذیر زندگی روزانه ی ما بدل شده باشند، اما این وسیله ی کاربردی ممکن است غافلگیری نه چندان خوشایندی در خود پنهان کرده باشد. پژوهش ها نشان گوشی های موبایل به میزان زیادی به باکتری های بالقوه بیماری زا آلوده هستند. در حقیقت، به گفته ی دانشمندان، تلفن های همراه ۱۰ برابر بیشتر از کاسه ی توالت، باکتری دارند.

۴- درخت ها به وسیله ی یک شبکه ی زیرزمینی به یکدیگر متصل اند

درخت ها به وسیله ی یک شبکه ی زیرزمینی به یکدیگر متصل اند

درباره ی درخت ها چیزی بیشتر از انچه با چشم دیده می شود، وجود دارد. ریشه های درختان در زیر زمین به گونه ای به یکدیگر متصل هستند که یک شبکه ی عظیم شبیه به دستگاه عصبی بدن انسان تشکیل می دهند. به گفته ی دانشمندان، این شبکه به درختان امکان برقراری ارتباط با یکدیگر را می دهد و به رفتارها، یادگیری، حافظه و قدرت دفاع آن ها کمک می کند.

۵- بدن ما بیشتر از سلول، میکروب دارد

این حقیقت که بدن ما از تیریلیون ها میکروارگانیسم تشکیل شده ممکن است برخی را شوکه کند. در حقیقا، در بدن انسان در ازای هر سلول، ۱۰ میکروب وجود دارد. با این حال، جای نگرانی نیست. این موجودات زنده ی یکروسکوپی به عملکرد بدن کمک می کنند، چرا که برای هضم غذا ضروری هستند، دستگاه ایمنی بدن را تنظیم می کنند و از ما در برابر باکتری های مضر محافظت می کنند.

۶- گنجایش مغز انسان ۲/۵ میلیون گیگابایت است

گنجایش مغز انسان ۲/۵ میلیون گیگابایت است

با وجود صدها میلیون نورون متصل به یکدیگر که شبکه ای عظیم با بیش از یک تریلیون ارتباط می سازد، شکی نیست که این اندام شگفت انگیز بدن از توانایی های فوق العاده قدرتمندی برخوردار است. پژوهش ها می گوید ظرفیت حافظه ی ما معادل ۲/۵ میلیون گیگابایت است که می توان آن به ذخیره ی ۳ میلیون ساعت سریال تلویزیونی تشبیه کرد.

۷- کره زمین مقدار طلای کافی برای پوشاندن کل سطح آن با طلا را دارد

کره زمین مقدار طلای کافی برای پوشاندن کل سطح آن با طلا را دارد

بر اساس پژوهش ها، ۹۹ درصد از طلای کره زمین در هسته ی آن نهفته است. اگر به نحوی توانایی استخراج این ذخیره ی عظیم را داشتیم، به مقدار بسیار زیادی از این فلز گرانبها دست پیدا می کردیم. این مقدار برای پوشاندن تمام سطح کره ی زمین با یک لایه ی ضخیم ۴ متری طلا کافی بود.

۸- به ازای هر نفر، ۴۲۰ عدد درخت بر روی کره زمین وجود دارد

به ازای هر نفر، ۴۲۰ عدد درخت بر روی کره زمین وجود دارد

بر اساس تحقیقات، کره زمین ۳ تریلیون درخت دارد. این مقدار معادل ۴۲۰ درخت به ازای هر شخص است. با توجه به فواید بی شمار درخت ها برای کره زمین و انسان ها، این خبر می تواند خوشحال کننده باشد.

۹- هشتاد درصد اقیانوس های کره زمین هنوز ناشناخته است

هشتاد درصد اقیانوس های کره زمین هنوز ناشناخته است

اقیانوس ها هنوز یکی از مرموزترین و گیج کننده ترین بخش های کره زمین برای ما انسان ها هستند. هر قدر هم که درباره ی آن ها تحقیق کنیم، هنوز چیزهای خیلی زیادی برای فهمیدن درباره ی آن ها وجود دارد، چون تنها یک پنجم آن ها را کاوش کرده ایم. با توجه به ۱/۳۵ میلیارد کیلومتر مکعب اقیانوسی که روی کره زمین وجود دارد، می توان گفت هنوز راه طولانی ای برای پرده برداری از رازهای بی پایانی در پیش داریم که احتمالاً در اقیانوس ها نهفته است.

۱۰- نیروی جاذبه بینی و گوش های ما را به تدریج بزرگ تر می کند

نیروی جاذبه بینی و گوش های ما را به تدریج بزرگ تر می کند

علت اینکه بینی و گوش های ما با بالا رفتن سن مان بزرگ تر می شود، افتادگی پوست و اثر نیروی جاذبه بر آن است. این اتفاق درمورد دیگر اندام های بدن هم رخ می دهد، اما این دو عضو بدن بیشتر از بقیه در دید هستند.

دکمه بازگشت به بالا