دریاچه ای در آمریکا با سرنوشتی شبیه دریاچه ارومیه ! (عکس)

این دریاچه نمک در حال خشک شدن است.

موبنا دریاچه نمک یوتا (در میان آمریکاییان به دریاچه نمک بزرگ(به انگلیسیGreat Salt Lake) مشهور است)، که در شمال ایالت یوتا واقع است بزرگترین دریاچه نمک در نیمکره غربی است، و سی و هفتمین دریاچه بزرگ جهان به شمار می‌رود.

این دریاچه نمک در حال خشک شدن است. دریاچه نمک یوتا از سال ۱۸۴۷ به این‌سو در حدود نیمی از مساحت پهنه آبی خود را از دست داده است. در سال ۲۰۱۶ میلادی آب این دریاچه به کمترین حد خود در تاریخ رسید.

تصویر مربوط به ۱۹۱۰ و اکنون

دریاچه ای در آمریکا با سرنوشتی شبیه دریاچه ارومیه ! (عکس)

به گزارش ایرنا، تیمی از محققان آمریکایی اعلام کرده اند درصورتی که اقدامات فوری برای تغییر وضعیت کنونی انجام نشود، دریاچه نمک بزرگ ایالت یوتای آمریکا ممکن است کاملا خشک شود.

محققان دانشگاههای بریگام یانگ، آلبرتا، یوتا و غیره در گزارش خود اعلام کرده اند که استفاده بیش از حد از آب باعث شده است تا دریاچه نمک بزرگ با “خطر بی سابقه ای” مواجه شود و ۷۳ درصد از آب و ۶۰ درصد از سطح خود را از دست بدهد.

در این گزارش آمده است: استفاده بی رویه از آب باعث خشک شدن زیستگاه، گرد و خاک سمی و گسترش نمک به سایر مناطق حساس این دریاچه می شود. افت آب دریاچه از سال ۲۰۲۰ سرعت گرفته و میانگین کسری سالانه آن حدود ۱۴۸ میلیون متر مکعب در سال است. اگر این روند ادامه یابد، دریاچه تا ۵ سال آینده خشک خواهد شد.

محققان خواهان صرفه جویی در استفاده از آب شده و اعلام کردند که این روش تنها راه برای نجات دریاچه نمک بزرگ آمریکا در این مرحله است.

آنها همچنین هشدار دادند که عواقب نابودی این دریاچه فاجعه‌بار خواهد بود زیرا نمونه‌ها از سراسر جهان نشان می‌دهد که از دست دادن دریاچه نمک چرخه‌ای طولانی‌ مدت از مشکلات زیست ‌محیطی، بهداشتی و اقتصادی را ایجاد می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا