چراغ بدرقه خودرو چیست و چگونه فعال می شود؟

چراغ بدرقه خودرو امکانی است که در شرایط نور کم و شبانه روزی به راننده کمک می کند.

موبنا– امروزه، در هر خودرویی ده ها آپشن های رفاهی و تجهیزات ایمنی موجود است، که گاهی اوقات ممکن است خود مالک خودرو از وجود آن ها آگاه نباشد. یکی از آپشن هایی که در چند سال اخیر در صنعت خودروسازی به وجود آمده است، چراغ بدرقه است. این آپشن، خیلی زود در میان طیف گسترده ای از خودروهای میان رده و حتی خودروهای لوکس جای خود را پیدا کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با آپشن چراغ بدرقه خودرو آشنا شوید.

 

چراغ بدرقه خودرو چیست ؟

یکی از آپشن های موجود در خودروهای سطح متوسط به بالا و خودروهای خارجی، چراغ بدرقه خودرو است. این آپشن در لیست بلند بالایی از آپشن های مختلف خودروها قرار دارد. چراغ بدرقه خودرو با نام های مختلفی همچون سیستم همراهی چراغ تا درب منزل و مرا تا خانه همراهی کن و نام های دیگری شناخته می شود؛ اما در کاتالوگ های خارجی، این آپشن معمولا با نام Follow me home شناخته می شود.

هدف اصلی از این آپشن، افزایش ایمنی و امنیت راننده و سرنشینان خودرو است. چراغ بدرقه خودرو یکی از امکاناتی است که در خودروهای مدل بالا موجود است و باعث افزایش ایمنی و احساس امنیت در راننده و سرنشینان خودرو می شود.

یک بار بزنید. در این حالت، چراغ های خودرو برای حدود ۳۰ ثانیه روشن خواهند ماند، تا شما فرصت داشته باشید پس از بستن درب های خودرو، خود را به درب خانه رسانده و وارد خانه شوید. اگر سریع عمل کنید، می توانید در این مدت زمان ۳۰ ثانیه به خانه وارد شده و از فضای روشن و نورانی ایجاد شده توسط سیستم چراغ بدرقه خودرو بهره مند شوید.

پس از گذشت ۳۰ ثانیه، چراغ های خودرو به طور اتوماتیک خاموش خواهند شد. به این ترتیب، استفاده از سیستم چراغ بدرقه خودرو به راحتی و بدون نیاز به هیچ گونه تنظیمات خاصی، انجام می شود.

سیستم چراغ بدرقه خودرو، در طول شب و به خصوص در ساعات پایانی شب که تردد در خیابان ها و کوچه ها کم شده است، به شما کمک می کند. با استفاده از این سیستم، می توانید خطرات احتمالی مانند چاله ها و لبه های جدول را در حین رانندگی مشاهده کنید و از آسیب دیدگی خود جلوگیری کنید. به علاوه، با ایجاد محیطی روشن تر، از سوءقصد های احتمالی در امان خواهید بود.

این آپشن کاربردی می تواند حتی در پارکینگ منزل شما نیز مفید باشد. با استفاده از سیستم چراغ بدرقه خودرو، می توانید پس از خروج از خودرو، خود را به درب آسانسور یا ورودی راه پله برسانید. به این ترتیب، استفاده از این سیستم در زمینه های مختلفی از جمله افزایش ایمنی و راحتی در رانندگی و استفاده از خودرو، کارآمدی خود را اثبات کرده است.

یکی از نکات جالب و جذاب در طراحی آپشن چراغ بدرقه خودرو، این است که علاوه بر روشن کردن محیط و جلوگیری از مخاطرات احتمالی، این آپشن می تواند حس بدرقه شما در ذهن ایجاد کند. با داشتن این حس، پیوند ذهنی و عاطفی بین شما و خودروی شخصی تان تقویت می شود. این پیوند ذهنی می تواند از طریق مسائل دیگری همچون کیفیت خودرو، خدمات مناسب و سایر موارد، شما را نسبت به شرکت سازنده خودرو وفادار کند.

این حس وفاداری به احتمال زیاد در خریدهای آتی به خودروهای این شرکت خودروسازی به عنوان یک گزینه مناسب نگریسته خواهد شد. به علاوه، این حس وفاداری می تواند به ارتقای اعتماد شما به خودروی شخصی تان و بهبود تجربه رانندگی شما کمک کند. به همین دلیل، آپشن چراغ بدرقه خودرو به عنوان یک ابزار کارآمد در افزایش رضایتمندی و وفاداری مشتریان شرکت های سازنده خودرو، مورد استفاده قرار می گیرد.

آپشن چراغ بدرقه خودرو آپشن چندان پیچیده ای نیست که انتظار داشته باشیم فقط بر روی خودروهای لوکس و فوق مدرن وجود داشته باشد. در بسیاری از خودروها سیستم چراغ بدرقه خودرو وجود دارد ولی ممکن است بنا به منطقه توزیع خودرو و کشورهای مختلف این آپشن توسط کارخانه در سیستم کامپیوتری خودرو غیرفعال شده باشد که برای استفاده از آن کافی است به یکی از تعمیرگاه های مجاز سری بزنید و از آن ها بخواهید که توسط دستگاه دیاگ و اتصال آن به سیستم کامپیوتر مرکزی خودرو این آپشن را برای شما فعال کنند. پس از آن شما می توانید از سیستم چراغ بدرقه خودروی خود در مکان های تاریک استفاده کنید.

چگونگی عملکرد چراغ بدرقه در خودرو :

هر کدام از سیستم های الکترونیکی در خودروها، به وسیله شبکه های مختلف به کامپیوتر یا همان مغز اصلی سیستم اتومبیل متصل هستند.

در این اتصال صورت گرفته، ذخیره و محاسبه اطلاعات مورد نظر و عملآً مدیریت سیستم های گوناگون خودرو، برای عملکرد هر چه بهتر هر کدام از قسمت ها و قطعات اتومبیل به وسیله همین کامپیوتر انجام می گیرد.

در واقع کامپیوتر مغز اصلی و پردازنده در سیستم های مالتی پلکس و الکترونیکی خودرو محسوب می شود.

سیستم مالتی پلکس خودرو در واقع سامانه الکترونیکی است که با استفاده از این سیستم راننده دستوری را صادر کرده و اطلاعات از طریق چند رشته سیم به سیستم Bsi ارسال می شود.

پس از دریافت اطلاعات، فرمان لازم و مناسب برای اجرا صادر خواهد شد.

در واقع Bsi یک مرکز کنترل داخلی است که امکان ارتباط و مدیریت کلیه واحد های الکترونیکی در بخش ها و قسمت های مختلف در خودرو را برقرار می کند.

سیستم چراغ بدرقه تنها بر روی خودروهایی نصب می گردد که از آپشن های سیستم مالتی پلکس برخوردار باشند.

در مورد چراغ بدرقه خودرو همین کامپیوتر خودروست که برای مدت ۳۰ ثانیه دستور روشن بودن چراغ های خودرو را به اتومبیل صادر کرده و چراغ ها را برای این مدت زمان روشن نگه می دارد و سپس هم خاموش خواهد شد.

بیتوته

دکمه بازگشت به بالا