نقش عربستان در اعزام نیروهای آمریکا به خلیج فارس/ بن سلمان بایدن را بازی داد؟

شاید استقرار تفنگ‌داران دریایی آمریکا در خلیج‌فارس قرار است به محمد ‌بن ‌سلمان نشان دهد که عزم آمریکا برای دفاع از عربستان در برابر ایران جدی است و دوران (بسیار کوتاه) خروج آمریکا از خاورمیانه به پایان رسیده است. اینکه بن‌سلمان چگونه بایدن را بازی داده حیرت‌انگیز است.

موبنا- بایدن با علامت دادن به عربستان سعودی که واشنگتن در ازای عادی‌سازی روابط با اسرائیل، هوایتان را خواهد داشت؛ راه خطرناکی را ترسیم می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین، تریتا پارسی بنیان گذار شورای ملی ایرانیان آمریکا(نایاک) در مقاله ای برای اندیشکده کوئینسی نوشت:
واشنگتن پست گزارش می‌دهد که بایدن تنش چشم‌گیری را در خلیج‌فارس آغاز کرده است. تنشی که می‌تواند منجر به جنگ آمریکا و ایران شود. گزارش‌ها نشان می‌دهند که رییس‌جمهور آمریکا می‌خواهد به تفنگ‌داران و ملوانان آمریکایی‌ اجازه دهد تا بر کابین کشتی‌های تجاری مورد نظر مستقر شوند و جلوی توقیف نفت‌کش‌ها به دست ایران را بگیرند.
بایدن به خاطر انتخاب دو مسیر سیاسی، مسوول اصلی این وضعیت است. اول از همه اینکه او تصمیم گرفت بجای اینکه از راه دستور اجرایی به برجام بازگردد، بر سر برگشتن یا برنگشتن آمریکا به برجام مذاکره کند و بسیاری از عوامل کلیدی که باعث موفقیت دیپلماسی اوباما با ایران شد را نادیده بگیرد.
قطعا ایران هم به اندازه‌ی خود مشکلاتی را در روند مذاکرات ایجاد کرده است. اما بایدن هم مسیر بازگشتن با مذاکره را در پیش گرفت هم تمامی تحریم‌های دونالد ترامپ را نگه‌ داشت با این وجود که مقامات کلیدی کابینه‌ی بایدن استراتژی فشار حداکثری ترامپ را یک شکست تاسف آور توصیف می‌کردند.
اما امروز بایدن با همان دست فرمان ترامپ می‌رود. یکی از عناصر همین استراتژی فشار حداکثری، مصادره‌ی نفت ایران در دریاهای آزاد- بر خلاف قوانین بین‌المللی_ به عنوان راهی برای اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران بوده است. می‌شد پیش‌بینی کرد که ایران نیز محموله‌های نفتی کشورهایی که با بایدن در این زمینه همکاری می‌کردند را هدف قرار می‌دهد. پاسخ ایران، باعث شد تا بایدن برای جلوگیری از اقدام ایران، واکنش‌هایی که نتیجه‌ی خود سیاست‌های بایدن بود، حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس را بیشتر کند.
اما بایدن با اضافه کردن ارتش آمریکا به این ترکیب، این سیاست وارونه را به طرز قابل توجهی تشدید خواهد کرد. این وضعیت هم بخاطر سیاست دومی است که بایدن به اشتباه اولویت بندی کرده است. یعنی توافق ابراهیم و عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل. عربستان سعودی در ازای عادی‌سازی روابط با اسرائیل و کنار گذاشتن، فلسطینیان، خواستار یک پیمان امنیتی با آمریکا شده است.
ممکن است بایدن کار عاقلانه را انجام بدهد و به در این مسیر گام بر ندارد اما او فکر می‌کند برای جلب نظر سعودی‌ها مجبور است خود را مایل به جنگیدن در خاورمیانه نشان دهد. البته‌ خیلی‌ها معتقدند که آمریکا اصلا مایل به جنگیدن در خاورمیانه نیست.
شاید استقرار تفنگ‌داران دریایی آمریکا در خلیج‌فارس قرار است به محمد ‌بن ‌سلمان نشان دهد که عزم آمریکا برای دفاع از عربستان در برابر ایران جدی است و دوران (بسیار کوتاه) خروج آمریکا از خاورمیانه به پایان رسیده است. اینکه بن‌سلمان چگونه بایدن را بازی داده حیرت‌انگیز است.
او موفق شده رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا را تحت فشار قرار دهد تا سیاست‌هایی که عربستان با آن مخالف است را پیش نگیرد مثل پیوستن دوباره به برجام، کاهش تنش آمریکا با ایران و خروج آمریکا از خاورمیانه. در عوض، روابط عربستان با اسرائیل عادی می‌شود در حالی که همچنان به الحاق سرزمین‌های فلسطینی به قلمرو خودش ادامه می‌دهد. در این میان آمریکا هم از این فرصت کوتاه زندگی در آستانه‌‎ی جنگ با ایران لذت می‌برد.
*منبع:responsiblestatecraft ترجمه: ماهان نوروزپور

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا