ابتکار آمریکایی ها برای صرفه جویی در آب و تولید انرژی (+عکس)

در این سیستم به طور همزمان ضمن صرفه جویی در مصرف آب تولید انرژی پاک خورشیدی هم صورت می گیرد.

موبنا- ایالت کالیفرنیا آمریکا ابتکاری جدید برای مقابله خشکسالی و تولید انرژی پاک به خرج داده است.

به گزارش عصرایران به نقل از وبگاه خبری”هیل”، پروژه ای جدید تحت عنوان Project Nexus  در ایالت خشک و کم آب کالیفرنیا آمریکا شروع به توسعه کرده که در صورت راه اندازی، می تواند ضمن مقابله با تبخیر آب، همزمان انرژی پاک از طریق پانل های خورشیدی تولید کند.

در قالب این پروژه، کانال های آبیاری مزارع کشاورزی را با پانل های خورشیدی می پوشانند تا ضمن مقابله با خشکسالی شدید و تبخیر آب  در عین حال انرژی پاک تر و ارزان تری برای ایالت ایجاد کنند.

پروژه ۲۰ میلیون دلاری پانل‌های خورشیدی هوشمند که Project Nexus نامیده می‌شود، در سه بخش کانال های آبیاری در ۹۰ مایلی جنوب شرقی شهر “ساکرامنتو” ساخته می‌شود.

ابتکار آمریکایی ها برای صرفه جویی در آب و تولید انرژی (+عکس)

این پروژه که امسال شروع به کار کرده و تخمین زده می شود تا سال ۲۰۲۴ تکمیل شود، اولین پروژه از نوع خود در ایالات متحده است و توسعه دهندگان آن می گویند که می تواند به عنوان یک الگو برای بقیه کشور باشد.

این پانل ها در حدود ۸۵۰۰ فوت مربع مساحت در سه بخش از کانال های آبیاری جنوب شرقی شهر ساکرامنتو گسترده خواهد شد و انتظار می رود با کاهش تبخیر ، در مقابله با شرایط خشکسالی کمک کند و در عین حال انرژی تجدید پذیر ارزان تر تولید کند.

این پروژه همچنین از مزایای کاهش اتکا به منابع انرژی فسیلی برخوردار است که سوزاندن آنها به گرم شدن بیش از حد زمین و تشدید خشکسالی کمک می کند.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ در دانشگاه کالیفرنیا، اگر کالیفرنیا تقریبا ۴هزار  مایل زیرساخت سیستم توزیع آب عمومی در ایالت را پوشش دهد، می تواند سالانه ۶۳ میلیارد گالن آب صرفه جویی کند.

این میزان می تواند مصرف خانگی سالانه بیش از ۲ میلیون نفر از ساکنان این ایالت را تامین کرده و در تامین انرژی پاک نیز موثر باشد.

ابتکار آمریکایی ها برای صرفه جویی در آب و تولید انرژی (+عکس)

توسعه دهندگان این پروژه می گویند مزیت دیگر این پوشش پانل روی کانال های آبیاری، افزایش تولید انرژی های پاک و همچنین افزایش پوشش گیاهی در طول کانال هاست.

مزیت دیگر این پروژه این است که ایالت کالیفرنیا را قادر می سازد از انرژی خورشیدی بدون اشغال اراضی بیشتر برای استقرار پانل های خورشیدی استفاده کند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا