تجهیز سوخو-۵۷ به یک موشک عجیب

یک نشریه روسی از طراحی و ساخت یک موشک هوا به هوای کوتاه برد و بسیار پیشرفته برای نصب بر روی جنگنده سوخو-۵۷ خبر داد.

موبنا- نشریه «زرادخانه ملی» روسیه در گزارشی از طراحی و ساخت یک نمونه موشک هوا به هوا از سوی شرکت ویمپل ان‌پی‌او (Vympel NPO) که یک شرکت دولتی صنایع جنگ‌افزاری روسیه است، خبر داد.

به نوشته وبگاه خبری روسیا الیوم، این موشک به نام RVV-MD2 آخرین فناوری روز دنیا را به همراه دارد و به گفته نویسندگان این گزارش که از کارمندان شرکت ویمپل ان‌پی‌او هستند، پنج تا ده سال جلوتر از پیشرفت‌های مشابه در ایالات متحده آمریکا است.

طبق این گزارش، روسیه توانسته است در مدت کوتاهی این موشک نسل پنجم هوا به هوا را آزمایش کرده و در آینده نزدیک وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

در این گزارش آمده است: «بر خلاف ایالات متحده، توسعه و آزمایش موشک هوا به هوای نسل پنجم در روسیه در اسرع وقت انجام و در همان زمان، مرحله پذیرش برای استفاده در نیروی هوایی آغاز شد».

به نوشته نشریه «زرادخانه ملی» روسیه، برای اولین بار در این موشک‌ها از «سیستم کنترل اینرسی» (inertial control system) برای کنترل مسیر موشک در حین پرواز استفاده شده است؛ این بدان معناست که موشک پس از پرتاب به طور خودکار مختصات عملیاتی خود را در هوا و بدون دستورالعمل و سیگنال‌های خارجی مشخص می‌کند.

موشک RVV-MD2 همچنین مجهز به خط تصحیح بی سیم است که امکان تعیین مختصات هدف را از هواپیما فراهم می‌کند و احتمال اصابت به اهداف متخاصم را افزایش می‌دهد. این موشک همچنین بالایی برای مقاومت در برابر پارازیت دارد.

از دیگر مزیت‌های این موشک این است که می‌تواند اهداف را از همه جهات از جمله در جهت مخالف مورد اصابت قرار دهد، به این معنی که قادر به دور زدن و ضربه زدن به جنگنده‌های دشمن است.

رسانه‌های روسی هنوز تصویری از این موشک منتشر نکرده‌اند و مقامات رسمی این کشور نیز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

به گفته کارشناسان جنگ اوکراین بهانه‌ای شده است که صنایع نظامی روسیه جهشی دوباره در عرصه موشکی و هوایی را شاهد باشد؛ در این راستا رسانه‌های حوزه نظامی و هوایی در چهارم مرداد از ساخت چند نمونه از جنگنده نسل پنجم روسیه به نام سوخو-۷۵ که با «اف-۳۵» ساخت آمریکا برابری می‌کند و مقرون به صرف نیز هست، خبر دادند.

دکمه بازگشت به بالا