کشف نقاشی ۲.۵ میلیون دلاری در خانه‌ زوج انگلیسی (+عکس)

یک زوج اشرافی به تازگی در یکی از اتاق‌های قلعۀ پانصدساله‌شان در اسکاتلند نقاشی‌ ای را پیدا کرده‌اند که به نظر می‌رسد متعلق به یکی از مشهورترین نقاشان منظره در تاریخ انگلستان باشد.

موبنا- یکی از نقاشی‌های جان کانستبل (نقاش انگلیسی سبک رمانتیک در قرن نوزدهم) که در قلعه‌ای در اسکاتلند کشف شده، به تازگی در یک برنامه تلویزیونی جدید بریتانیایی با نام «گنجینه‌داران میلیونر» Millionaire Hoarders معرفی شد.

به گزارش فرادید؛ یک زوج بریتانیایی وقتی متوجه شدند تابلوی نقاشی مهمانخانه‌ی قلعه قرن شانزدهمی‌شان در اسکاتلند اثر جان کانستبل است، فهمیدند که قرار است پولدارتر از آن چیزی که هستند بشوند! به گزارش مِیل‌آنلاین، این زوج اشرافی حالا قصد فروش این اثر هنری ارزشمند را دارند که بیش از ۲ میلیون دلار ارزش دارد و قرار است درآمد حاصل از آن را صرف نگهداری از قلعه و املاک ۶۰۰ هکتاری اطراف آن کنند.
قلعۀ کرافوردلند
قلعه کرافوردلَند که در ۲۵ مایلی جنوب گلاسکو قرار دارد، در حال حاضر توسط بیست و نهمین مالک آن، سایمون هویسون کرافورد و همسرش آدیتی اداره می‌شود. این قلعه که ۸۰۰ سال است که در تملک این خانواده بوده است، در حال حاضر خدمات مختلفی مانند اقامت و ورزش‌های فضای باز ارائه می‌دهد، اما هزینه‌های نگهداری آن به بیش از ۱۰۰.۰۰۰ پوند (۱۲۷.۰۰۰ دلار) در سال افزایش یافته است، به این معنا که ممکن است روزی این زوج مجبور شوند به جای واگذاری آن به فرزندان‌شان، به فکر فروش قلعه بیافتند.
این زوج که در فکر کسب درآمد آنی بودند، در برنامۀ Millionaire Hoarders شرکت کردند، یک برنامه جدید بریتانیایی که از کانال ۴ تلویزیون این کشور پخش می‌شود. کارشناسان این برنامه در جستجوی عتیقه‌جات در خانه‌های قدیمی هستند. ۱۰ سال پیش، زمانی که این نقاشی برای ارزیابی به یک خانه حراج برده شد، آن را به خاطر تقلبی بودن رد کردند. اما در این برنامه‌ی تلویزیونی مشخص شد این نقاشی اثر جان کانستبل، یکی از مشهورترین نقاشان منظره در انگلستان است.
سایمون کرافورد و همسرش
این یافته نتیجه‌ی تحقیقات شش ماهه توسط رونی آرچر مورگان، متخصص این نمایش تلویزیونی بود. پس از انجام تجزیه و تحلیل‌های علمی بیشتر برای تایید این یافته، این اثر می‌تواند با قیمت تخمینی بالای ۲ میلیون پوند (۲.۵ میلیون دلار) به خانه حراج راه یابد.
این تابلو که منقوش به تصویر درختی در کنار یک پل است، «پل قدیمی روی آوُن» نام گرفته است و با نام کانستبل امضا شده است. آرچر مورگان یک پل واقعی منطبق با پلی که کانستبل آن را کشیده، روی رودخانه تیمز در اَبینگدون واقع در آکسفوردشایر پیدا کرده که او را به این باور رسانده که شاید در نام‌گذاری این اثر اشتباه شده باشد. به لطف شواهد موجود از کتاب‌های طراحی نقاش که نشان می‌دهد آن زمان در اَبینگدون اقامت داشته، میدانیم  این نقاشی در دهه ۱۸۲۰ کشیده شده است.
این کارشناس تلویزیون به بررسی اسناد آرشیوی موجود در قلعه پرداخت که نشان می‌داد این اثر سال ۱۹۱۸ از نقاش و مجموعه‌دار هنری جان پاسِل هِسِلتین که به جمع‌آوری آثار کانستبل علاقه داشته، خریداری شده است.
کروفورد، مالک قلعه، در مورد این اثر می‌گوید: «خنده‌دار است چون شمارش تعداد دفعاتی که این نقاشی را تماشا کردم از دستم در رفته اما در واقع هیچ‌وقت به آن درست توجه نکرده بودم. پتانسیلی که این نقاشی ممکن است در آینده برای این قلعه به ارمغان بیاورد، فقط برای خانواده ما تحول‌آفرین نیست، بلکه میراثی است که امیدوارم نسل‌های متمادی از آن بهره ببرند.»
خروج از نسخه موبایل