هشدار وقوع توفان شن در قم، سمنان، سیستان و خراسان‌جنوبی

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی از وزش باد شدید در چهار استان قم، سمنان، سیستان و بلوچستان و خراسان‌جنوبی خبر داد که در نواحی مستعد منجر به توفان شن می‌شود و اعلام‌کرد: افراد سالمند و بیمار‌های تنفسی و قلبی از رفت وآمد‌های غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند.

موبنا- به گزارش سازمان هواشناسی، سامانه «افزایش گرادیان فشار سطح زمین» منجر به وزش باد شدید، گردوخاک و در نواحی مستعد توفان شن خواهد شد که تا روز یکشنبه ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، مخاطرات سامانه که شامل وزش باد شدید، گردوخاک و در نواحی مستعد توفان شن است، امروز (شنبه) شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی و قم و فردا (یکشنبه) شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، جنوب و شرق سمنان را در بر می‌گیرد.
اثر مخاطره در مناطق مستعد توفان گردوخاک و شن، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، اختلال در حرکت ناوگان حمل‌و نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها، دکل‌های برق و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکسته شدن نهال‌ها و درختان کهنسال است.
هواشناسی به اجتناب از رفت وآمد‌های غیر ضروری برای افراد سالمند و بیمار‌های تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، اجتناب در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی توصیه کرده است.

دکمه بازگشت به بالا