رویاپردازی عجیب بن سلمان برای خودروسازی عربستان در روزهایی که سایپا همچنان نیسان آبی می سازد !

بن‌سلمان با این حرف که، عربستان سعودی فقط در حال ساختن یک برند جدید خودرو نیست، بلکه در حال ایجاد یک صنعت جدید است، بسیاری از رقبای صنعت خودروسازی را به چالش کشیده است. در این سو اما خودروسازان ما درگیر تولید پژو پارس بهینه با ظاهر وانت آریسان و یا تولید وانت کارون با شاسی و پلتفرم نیسان آبی هستند.

موبنا- همانطور که خودروسازان ما درگیر تولید پژو پارس بهینه با ظاهر وانت آریسان و یا تولید وانت کارون با شاسی و پلتفرم نیسان آبی هستند، قطب‌های جدید خودروسازی در دنیا، بیخ گوش کشورمان در حال تاسیس و پیشرفت هستند. تمام تولیدی این کارخانه‌های خودروسازی، مختص خودروهای برقی خواهند بود.چیزی که ما از داشتن آن محروم هستیم و همچنان فکری به حال شیوه معیوب فعالیت خودروسازان داخلی و تقویت بهره گیری از توان دانش بنیان کشور نمی شود.

به گزارش خبرآنلاین، درحالی که مدام دعواها بر سر واردات چند صد هزار دستگاه خودروی دست دوم خارجی برای سامان بازار خودرو در کشور بالاست و نمایندگان طیف اصولگرای انقلابی هر روز با خودشان و میرسلیم درگیر هستند ، همسیگان ایران که توان خودروسازی شان شاید به دو دهه هم نمی رسد ، در مسیر ساخت و تولید خودروهای ملی یا مشترک با تکنولوژی های روز هستند.
درحالی که هر روز از پلیس راهنمایی و رانندگی تا کارشناسان و مردم از کیفیت خودروهای تولید داخل می نالند و مدام بحث از ناکارآمدی و زیان بزرگ فصلی دو خودروساز داخلی در صورت های مالی شان می شود ، از ترکیه تا عربستان و مصر ، دولت های همسایه سراغ صنعتی رفته اند که در ایران قدمتی بیش از ۶۰ سال دارد و بومی سازی شده اما به رقم پیشرفت کمی ، سال هاست در به روز سازی و همسویی با پیشرفت ها و تکنولوژی های روز دنیا ناموفق مانده است.
اگرچه موضوع تحریم ها یک چالش غیر قابل انکار است اما عدم توجه به ظرفیت ها و ایده های دانش بنیان از یک سو و عدم اصلاح شیوه مدیریت این بنگاه ها و بازار پر سود تولید همین خودروهای ناکارآمد دست در دست هم داده اند تا تکنولوژی خودرو در ایران با آنچه در دنیا انقلابی ایجاد کرده فاصله داشته باشد. بیایید نگاهی کنیم به آنچه در اطراف مان اتفاق می افتد.
پس از رونمایی از اولین خودروی ملی و برقی ترکیه و پوشش خبری وسیعی که توسط سیاستمداران و دولتمردان ترکیه‌ای شکل گرفت، این بار نوبت به کشورهای عربی و حوزه خلیج‌فارس رسیده است.
عربستان سعودی به عنوان یکی از سهامداران بزرگ تسلا محسوب می‌شد که به دلیل اختلافاتی که بین دو طرف پیش آمد، عربستان تمام ۴۱ میلیون سهم خود را در سال ۲۰۱۹ فروخت و از تسلا خارج شد.اما عربستان از رویابافی خود دست نکشید و به سراغ یک شرکت جدید برای به چالش کشیدن تسلا و خودروهای برقی رفت.
رویاپردازی عجیب بن سلمان برای خودروسازی عربستان در روزهایی که سایپا همچنان نیسان آبی می سازد !
لوسید موتورز، انتخاب عربستان بود. با سرمایه‌گذاری ۱.۳ میلیارد دلاری، حدود ۶۵ درصد سهام این شرکت آمریکایی اکنون دست عربستان است که طبق گفته این کشور، قرار است تمام سهام این شرکت را خریداری کند. افتتاح کارخانه بزرگ و پیشرفته لوسید موتورز تا سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ در جده، یا شهر جدید و پیشرفته نیوم، گام بعدی عربستان سعودی است. این کارخانه احتمالا مدرن‌ترین و هوشمندترین کارخانه خودروسازی در خاورمیانه باشد.
رویاپردازی عجیب بن سلمان برای خودروسازی عربستان در روزهایی که سایپا همچنان نیسان آبی می سازد !
اما همچنین اقداماتی آنها را سیر نکرد.محمد بن سلمان، حاکم عربستان سعودی، از طرح‌هایی برای Ceer، اولین شرکت خودروهای الکتریکی این کشور، رونمایی کرد. این شرکت جدید که یک سرمایه گذاری مشترک بین صندوق سرمایه گذاری مستقل عربستان و شرکت فناوری تایوانی فاکسکان است، از فناوری BMW آلمان استفاده می‌کند و خودروها را تولید و در سراسر خاورمیانه می‌فروشد.جالب است بدانید که فاکسکان گوشی‌های آیفون اپل را مونتاژ کند و بنابراین با شرکت کوچکی و کم‌اهمیتی روبه‌رو نیستیم!
بن‌سلمان با این حرف که، عربستان سعودی فقط در حال ساختن یک برند جدید خودرو نیست، بلکه در حال ایجاد یک صنعت جدید است، بسیاری از رقبای این صنعت را به چالش کشیده است.
به گفته SPA، پیش‌بینی می‌شود که Ceer تا سال ۲۰۳۴، به طور مستقیم ۸ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی کمک کند و این یعنی رهایی از دخالت کامل نفت در تولید ناخالص یک کشور نفت‌خیز!
رویاپردازی عجیب بن سلمان برای خودروسازی عربستان در روزهایی که سایپا همچنان نیسان آبی می سازد !
از عربستان که بگذریم، توجه به امارات هم جالب است. این کشور چند وقت پیش از اولین خودروی بومی و برقی خود رونمایی کرد.این خودرو Al Damani DMV۳۰۰ نام دارد.درست است که این خودرو در واقع نسخه ریبج شده یک خودروی چینی به نام دانگ‌فنگ E۳ است، اما همین امر ممکن است شروع یک پیشرفت بزرگ باشد.
رویاپردازی عجیب بن سلمان برای خودروسازی عربستان در روزهایی که سایپا همچنان نیسان آبی می سازد !
کمی که دورتر شویم، مصر را هم باید به این لیست اضافه کنیم.عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور این کشور، ابتدای امسال در اظهار نظری جالب گفت که شخصاً متعهد است تولید خودروهای برقی را در مصر ببیند.طبق گفته برخی منابع، تا پایان سال ۲۰۲۳ قرار است کارخانه تولید و مونتاژ کادیلاک لیریک در این کشور راه‌اندازی شود.جهت یادآوری، لیریک یکی از پیشرفته‌ترین خودروهای حاضر در خط تولید کادیلاک محسوب می‌شود که در واقع، آغاز کننده راه خودروهای الکتریکی این برند است.
مصری‌ها درحال راه‌اندازی و گسترش زیرساخت‌های لازم برای شارژ خودروهای برقی هستند.تعداد ایستگاه‌های شارژ در این کشور اکنون به رقم ۴۴۰ واحد می‌رسد.
کشور ما با توجه به فرسوده بودن ناوگان حمل‌ و همچنین ویژگی‌های آب و هوایی خاص، از آلودگی زیاد هوا برخوردار است.آلودگی صوتی را هم باید به این موضوع اضافه کرد.با ورود فراگیر و گسترده خودرهای برقی به کشور و راه‌اندازی زیر ساخت‌های لازم، در حل مشکلات آلودگی هوا و آلودگی صوتی می‌توان بسیار تاثیرگذار بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا