اولین ایرانی بالای ۶۰ سال فاتح اورست، تا صد متری قله ۷ هزار متری رفت و برگشت

عزیز عبدی که پارسال به اورست صعود کرد امسال تنها یک هفته پس از صعود به قله ۷۱۳۵ متری لنین قصد آن کرده بود تا به قله «خان‌تنگری» در ارتفاع ۷۰۱۰ متری هم صعود کند و راهی شد اما تنها ۱۰۰ متر مانده گرفتار توفان و سرما شد و…

موبنا-  کوه‌نورد ایرانی که پارسال توانست بلندترین قله جهان – اورست – را فتح کند و اولین ایرانی بالای ۶۰ سال فاتح اورست لقب گرفت ۱۳ تیر امسال هم روانه قرقیزستان شد تا این بار به ۵ قله بالای ۷۰۰۰ متری در منطقۀ پامیر صعود کند.

 عزیز عبدی تنها  یک هفته پس از صعود به  قله ۷۱۳۵ متری لنین قصد آن کرد تا به قله «خان‌تنگری» در ارتفاع ۷۰۱۰ متری صعود کند و در حالی که طی ۳۶ ساعت مسیری ۱۲۰۰ متری را پیموده بود و تنها ۱۰۰ متر مانده به قله گرفتار توفانی مهیب از برف و یخ و سرمای دهشت‌ناک شد.

او که دو راه پیش رو داشت: اتمام راه با به خطر انداختن جان خود یا غلبه بر احساس خود و بازگشت از مسیر طی شده تصمیم گرفت بازگردد.

                                                            قله خان‌تنگری در ارتفاع ۷۰۰۰ متر                                                       

اولین ایرانی بالای 60 سال فاتح اورست، تا صد متری قله ۷ هزار متری رفت و برگشت

هر چند خوش‌بختانه کوه‌نورد بالای ۶۰ سال ایرانی به گفته همسرش از زمهریر مرگ نجات یافته اما دستان و انگشتان او سرما‌زده و یخ‌زده است.

او گفت: تنها کسانی که آن شرایط را درک کرده و با کوه و کوهستان آشنا باشند می‌دانند که انصراف از فتح نهایی قله در حالی که اندکی باقی مانده چقدر دشوار است اما گاه جسارت در چنین تصمیماتی است.

کوه‌نوردی جست‌و‌جوی نور و روشنایی است و کوه‌نورد نباید زندگی خود را تاریک کند. همان‌گونه که صعود و فتح قله درس‌آموز است گاه انصراف در یک قدمی هم درس‌آموز است.

دکمه بازگشت به بالا