مصرف نوشیدنی‌های بسیار سرد در هوای گرم می‌تواند باعث مشکلات گوارشی شود

مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: گرمازدگی زمانی اتفاق می‌افتند که بدن قادر به خنک کردن مناسب خود نباشد.

موبنا – احمد اسماعیل زاده، مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت با اشاره به نکات تغذیه‌ای که در گرمازدگی باید رعایت شوند، گفت: مایعات فراوان بنوشید؛ صرف نظر از این که چقدر فعال هستید، مایعات بیشتری بنوشید. برای نوشیدن صبر نکنید تا تشنه شوید.

وی افزود: از نوشیدنی‌های بسیار شیرین دوری کنید. این نوشیدنی‌ها در واقع باعث از دست دادن مایعات بدن شما می‌شوند. همچنین از مصرف نوشیدنی‌های بسیار سرد خودداری کنید؛ زیرا می‌توانند باعث مشکلات گوارشی در شما شوند.

وی ادامه داد: نمک و مواد معدنی را جایگزین کنید؛ تعریق شدید نمک و مواد معدنی را از بدن خارج می‌کند که باید جایگزین شوند. یک نوشیدنی حاوی مقدار اندکی نمک با کمی لیموترش همراه خاکشیر یا تخم شربتی می‌تواند جایگزین نمک و مواد معدنی باشد که با تعریق از دست می‌دهید.

مصرف نوشیدنی‌های بسیار سرد در هوای گرم می‌تواند باعث مشکلات گوارشی شود

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیان کرد: اگر دیابت، فشار خون بالا یا سایر بیماری‌های مزمن را دارید، بهتر است از نمک استفاده نکنید و کمی آبلیمو و خاکشیر یا تخم شربتی در داخل آب ریخته و میل کنید.

اسماعیل زاده افزود: از نوشیدن غذا‌ها و مایعات حاوی کافئین از قبیل قهوه، شکلات‌های کاکائویی، نوشابه و چای پررنگ خودداری کنید؛ چرا که این عوامل باعث دهیدراته و کم آب شدن بدن می‌شوند.

وی یادآور شد: مصرف میوه‌ها و به ویژه سبزی‌ها می‌تواند به تامین آب بدن کمک شایانی کند؛ بنابراین در روز‌های گرم سال از این اقلام غذایی در برنامه خود بیشتر استفاده کنید.

او گفت: مصرف بیش از اندازه پروتئین‌های حیوانی باعث کم آبی در بدن می‌شود؛ بنابراین بهتر است مصرف پروتئین‌های حیوانی در این ایام محدود شود. دقت داشته باشید که وزن بالا می‌تواند بر تنظیم دمای بدن اثر بگذارد و باعث حفظ گرمای بیشتر شود. بنابراین نه فقط در ایام گرم سال، بلکه همیشه، به دنبال کنترل وزن خود باشید.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به این که گرمازدگی یا حمله‌های ناشی از گرمازدگی، زمانی اتفاق می‌افتند که بدن قادر به خنک کردن مناسب خود نباشد، گفت: در حالی که بدن به طور معمول خود را با تعریق خنک می‌کند، در هنگام گرمای شدید، ممکن است این تعریق نباشد. در این موارد، دمای بدن فرد سریع‌تر از آن چیزی که بتواند خود را خنک کند افزایش می‌یابد که می‌تواند باعث آسیب به اندام‌های حیاتی بدن شود.

اسماعیل زاده در پایان توصیه کرد: هموطنان عزیز در ایام گرم سال، به نکات مهم پزشکی برای پیشگیری از ابتلا به گرمازدگی توجه داشته باشند.

 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا