چراغ سبز اسرائیل به ریاض؛ با غنی‌سازی اورانیوم در عربستان مشکلی نداریم

نخست وزیر اسرائیل دستور تشکیل کارگروهی را جهت بررسی ابعاد و تبعات غنی سازی اورانیوم در عربستان را جهت تصمیم گیری در مورد یکی از خواسته‌های سازش ریاض صادر کرد.

موبنا- روزنامه یدیعوت احارانوت به نقل از منابع عالی‌رتبه امنیتی رژیم صهیونیستی خبر داد، بنیامین نتانیاهو پیش از اعلام موافقت خود با مسئله دستیابی عربستان سعودی به فن‌آوری هسته‌ای، دستور داد، یک تیم کارشناسی این مسئله را از تمامی ابعاد و جوانب مورد بررسی قرار دهند.

یکی از مسئولین امنیتی در این رابطه گفت: من به شدت نگران آن هستم که بنیامین نتانیاهو برای ثبت یک دست آورد برای خود، حاضر باشد تقریبا هر بهایی را بپردازد و در این راستا اهمیت بسیار ناچیزی را به خطرات پیرامون غنی سازی اورانیوم توسط عربستان بدهد.

وی افزود، سعودی‌ها در حال حاضر ادعا می‌کنند که این غنی سازی تحت نظارت آمریکا انجام خواهد گرفت، اما چه تضمینی وجود دارد که فردا حکومت تغییر نکرده و حاکم بعد تصمیم به اخراج آمریکایی‌ها نگیرد؟

به نوشته احارانوت، سیاست اسرائیل طی دهه‌های گذشته بر این اصل استوار بود که هیچ یک از کشورهای خاورمیانه حق دستیابی به توانمندی غنی سازی اورانیوم را نداشته باشند، این در حالی است که موافقت با برنامه هسته‌ای سعودی به شکل اتوماتیک باعث خواهد شد تا کشورهای دیگری همچون مصر نیز به این سمت و سو کشیده شوند.

احارانوت در همین رابطه فاش کرد: نتانیاهو یک تیم کارشناسی سری و کوچکی را برای بررسی دقیق این موضوع تشکیل داده است، این گروه از وزیر امور راهبردی، رئیس شورای امنیت داخلی و معاون رئیس شورا که مسئول سابق برنامه هسته‌ای اسرائیل است، تشکیل یافته است و قرار است نتایج تحقیق خود را مستقیما به نتانیاهو تقدیم کنند در حالی که هیچ یک از نهادهای امنیتی اسرائیلی اطلاعی از گزارش ندارد.

تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا