خطر گرمازدگی بیخ گوش باغات پسته زرندیه

رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی گفت: با تداوم افزایش دمای هوا احتمال وقوع گرمازدگی در بین درختان باغات پسته وجود خواهد داشت.

موبنا-محمود بارانی، با ابراز نگرانی از تشدید گرمای هوا در روزهای آینده اظهار کرد: شهرستان زرندیه به عنوان قطب تولید پسته استان مرکزی مانند سایر نقاط استان روزهای گرمی را تجربه می‌کند اما خوشبختانه خنک شدن هوا در شب مانع از تحمل زیاد گرما توسط درخت می‌شود.

وی بیان کرد: میانگین دمای روز زرندیه به طور متوسط ۴۰ درجه بوده و این میزان، شب‌ها به طور متوسط به ۲۵ درجه می‌رسد و خنکی هوای شب موجب تخلیه حرارت زمین می‌شود ولی اگر گرمای هوا از ۴۰ درجه عبور کند و شب‌ها نیز خنک نشود قطعا آثار گرمازدگی در درختان پسته مشاهده خواهد شد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی زرندیه در ادامه، چسبیدن پوست مخملی پسته به پوست استخوانی را از آثار گرمازدگی بیان کرد و افزود: گرما یکی از نیازهای درخت پسته است و تا دمای ۴۰ درجه در روز به شرط خنک شدن شب آسیبی را متوجه باغات نخواهد کرد.

وی بیان کرد: شرط در امان ماندن پسته از گرمازدگی برخورداری درختان از گرمای حداکثر ۴۰ درجه در روز و خنکی شب است و چنانچه شرایط جوی به گونه ای شود که به جای شب های خنک شاهد وزش باد از سمت کویر قم باشیم به دلیل گرما و شوری باد، پدیده آفتاب سوختگی بوقوع خواهد پیوست. وزش باد همراه با ریزگرد بوده و بر روی برگ درختان می نشیند و عملا نفس کشیدن درخت از طریق برگ(عمل فتوسنتز) را سخت می‌کند.

رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی تصریح کرد: شدت نور آفتاب وقتی با وزش باد از سمت کویر توام شود، باعث کاهش رطوبت هوا شده و تعرق گیاه افزایش می یابد و عوارض آفتاب سوختگی و گرمازدگی پدیدار می‌شود. وجود علف‌های هرز کوتاه قامت در باغات می‌تواند باعث افزایش رطوبت هوای اطراف درخت پسته شود و این رطوبت بیشتر، عوارض آفتاب سوختگی را به شدت کاهش می‌دهد.

وی به راهکار پیشگیری از بروز آفتاب سوختگی اشاره کرد و گفت: افزایش دوره آبیاری و همچنین آبیاری نامنظم باغات پسته در فصل گرما باعث می شود جذب مواد غذایی توسط ریشه کاهش یابد در نتیجه گیاه تنش گرمایی را نمی‌تواند به خوبی تحمل کند.

بارانی تصریح کرد: افزایش نوبت آبیاری موجب کاهش تنش گرمایی درخت خواهد شد چرا که آبیاری حرارت درخت را کاهش داده و موجب خواهد شد درخت از گرمای هوا در امان بماند و پدیده گرمازدگی کنترل شود.

ایسنا

دکمه بازگشت به بالا