آلمان درباره «فعالیت‌های جاسوسی چین» به مقامات خود هشدار داد

سازمان ضد جاسوسی آلمان به مقامات دولتی و سیاست‌گذاران هشدار داد که چین به شکلی فزاینده در حال جاسوسی در این کشور است.

موبنا-به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان در یادداشتی که در اوایل هفته منتشر کرد، اعلام کرد که پکن به شکلی چشمگیر برنامه‌های جمع‌آوری اطلاعات را در سال‌های اخیر تشدید کرده، «شبکه‌ای جهانی از عوامل اطلاعاتی ایجاد کرده و دائماً سعی دارد آن را گسترده‌تر کند.»

این نهاد ضد جاسوسی آلمانی با بیان اینکه دپارتمان بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین نقشی مرکزی در این طرح دارد، به مقامات آلمانی هشدار داد که در ارتباطات خود با نمایندگان این نهاد هوشیار باشند.

این نهاد آلمانی در یادداشت خود ضمن توصیه بر «به‌کارگیری خویشتن‌داری و احتیاط ویژه» در تماس با دپارتمان بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست، تأکید کرد که هیچ‌کس نباید کاری کند که تحت قانون آلمان به‌عنوان همکاری با سرویس خارجی یک کشور بیگانه قلمداد شود.

برلین در اوایل ماه میلادی جاری هم گزارش دیگری منتشر کرده و در آن مدعی شده بود چین، روسیه، ایران و ترکیه کشورهایی هستند که بیشترین فعالیت‌های جاسوسی را در آلمان انجام می‌دهند.

دولت اولاف شولتس، صدراعظم آلمان سعی دارد وابستگی کشور خود را به چین به‌عنوان یک شریک تجاری بزرگ کاهش دهد و بر شرکت‌های بزرگ آلمانی فشار آورده تا مراقب ریسک کسب‌وکارهای خود در چین باشند؛ زیرا برلین قصد دارد روابط خود را با چین از نو تعریف کند.

ایسنا

دکمه بازگشت به بالا