تنش دوباره میان روسیه و آمریکا در آسمان سوریه

آسمان کشور سوریه امروز (دوشنبه) بار دیگر صحنه رویارویی یک جنگنده روسی و پهپاد آمریکا شد؛ اما این اتفاق مانند موارد مشابه روزهای اخیر به گشوده شدن آتش میان طرفین منجر نشد.

موبنا- به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، «اولگ گورینوف»، نایب رئیس مرکز آشتی روسیه در پایگاه «حمیمیم» سوریه در این باره اعلام کرد: یک پهپاد «MQ-۹» متعلق به ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا در سوریه به طرز نگران‌کننده‌ای به یک هواپیمای نظامی «سوخو-۳۴» روسیه نزدیک شد.

گورینوف همچنین تصریح کرد: این اتفاق در ارتفاع ۵۰۰۰ متری در آسمان استان «رقه» رخ داد و پهپاد آمریکایی در ۱۰۰ متری جنگنده روسیه پرواز کرد.

وی گفت که این پرواز پهپاد ائتلاف با طرف روسی هماهنگ نشده بود و به دلیل عملکرد به‌موقع و حرفه‌ای خلبانان روسی از برخورد جلوگیری شد.

این چندمین اتفاق مشابه میان نیروی هوایی روسیه و آمریکا طی هفته‌های اخیر در آسمان سوریه است و آخرین مورد آن شنبه هفته جاری در آسمان رقه رخ داد.

اولگ گورینوف یکشنبه نیز درباره آمار نقض حریم هوایی و اقدامات متجاوزانه ائتلاف آمریکایی در سوریه گفته بود، پهپادهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش ۱۷۵۲ پرواز ناهماهنگ را در مناطقی که توسط پروتکل‌های عدم برخورد در سال ۲۰۲۳ تعریف شده بود، انجام دادند که ۳۴۰ پرواز در ماه ژوئیه ۲۰۲۳ بود.

وی خاطرنشان کرد: از اول ژانویه ۲۰۲۳، پهپادهای ائتلاف ۱۷۶۱ مورد نقض حریم مرزهای سوریه را انجام دادند و تنها در ماه ژوئیه ۲۰۲۳، ۲۱۳ مورد ثبت شده است.

این مقام مسؤول افزود، ژوئیه گذشته هواپیماهای ائتلاف ۱۸۰ بار حریم هوایی در منطقه التنف را که خطوط هوایی بین‌المللی از آنجا عبور می‌کنند، نقض کردند آن هم زمانی که هواپیماهای غیرنظامی در این منطقه در حال پرواز بودند.

ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا