بلینکن: جنگ هسته‌ای بدتر از تغییرات اقلیمی نیست

وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد که تهدید نابودی هسته‌ای جدی‌تر از تهدید تغییرات آب و هوایی نیست. منتقدان بلینکن استدلال می‌کنند که واشنگتن با مسلح کردن اوکراین خطر جنگ هسته‌ای را ایجاد می‌کند.

موبنا- به نقل از آر تی، از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه در برنامه ۶۰ دقیقه استرالیا پرسیده شد که آیا جنگ هسته‌ای تهدید بزرگتر برای بشریت است یا تغییرات آب و هوایی.

او پاسخ داد: «خب، من فکر می‌کنم نمی‌توانید سلسله مراتبی داشته باشید. چیزهایی وجود دارد که جلو و محور هستند … از جمله درگیری بالقوه، اما شکی نیست که تغییرات اقلیمی نشان‌دهنده یک چالش وجودی برای همه ماست.»

بلینکن ادامه داد: «بنابراین برای ما، این چالش وجودی زمانه ماست و این بدان معنا نیست که در این میان چالش‌های شدیدی مانند تهاجم روسیه به اوکراین برای نظم بین‌المللی وجود ندارد.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در مورد اوکراین، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به سیاست خود مبنی بر حمایت بی‌پایان از ارتش کی‌یف ادامه می‌دهد. آمریکا و متحدانش در ناتو، اوکراین را به موشک‌های دوربرد مسلح کرده‌اند و در حال حاضر درباره تامین جنگنده‌های ساخت آمریکا به کی‌یف گفت‌وگو می‌کنند. این تحولات در بحبوحه هشدارهای مکرر مسکو صورت می‌گیرد که تاکید دارد ارائه چنین تسلیحاتی به‌طور چشمگیری شانس جنگ همه‌جانبه میان روسیه و غرب را افزایش می‌دهد.

کرملین در اوایل این ماه هشدار داد که نیروهای کی‌یف همچنین تلاش‌های مکرری برای هدف قرار دادن نیروگاه‌های هسته‌ای روسیه انجام داده‌اند و اوکراین و حامیان آن را به «تروریسم هسته‌ای» متهم کرد.

در ایالات متحده، هشدارها در مورد تهدید قریب‌الوقوع درگیری هسته‌ای در درجه اول از سوی جناح انزواطلب حزب جمهوری‌خواه شنیده شد. تاکر کارلسون، مجری سابق فاکس نیوز و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده، دو چهره سرشناسی بودند که خواستار پایان یافتن حمایت آمریکا از کی‌یف شده‌اند. ترامپ در آوریل هم اعلام کرد که جهان با «خطرناک‌ترین دوره» تاریخ مواجه است و این به دلیل تسلیحات هسته‌ای و رهبری نالایق و بی‌کفایت در واشنگتن است.

ترامپ در ماه مارس هم گفت: «هر روز که این نبرد نیابتی ادامه می‌یابد، ما در معرض خطر جنگ جهانی هستیم. ما باید از تغییر رژیم در ایالات متحده برای جلوگیری کردن از این خطر حمایت کنیم.»

ایسنا

دکمه بازگشت به بالا