گزارش‌ها حاکی از تخلف در انتخابات اتاق‌های بازرگانی است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، تاکید کرد: بررسی‌های اولیه حاکی از وجود ایرادات و تخلفات اساسی در برگزاری انتخابات دهمین دوره اتاق‌های بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران و شهرستان‌ها بوده که منجر به احراز عدم صحت انتخابات مزبور در سطح ملی و استانی شده است.

موبنا-محمد رضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت از ورود کمیسیون اقتصادی مجلس و اعمال ماده ۲۳۴ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی پیرامون برگزاری انتخابات دهمین دوره اتاق‌های بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران و شهرستان‌ها خبر داد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

«جناب آقای دکتر علی آبادی

وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت

با سلام

احتراما، باتوجه به مصوبه کمیسیون اقتصادی در خصوص تقاضای اعمال ماده (۲۳۴) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به اقدامات مغایر و تخلفات در برگزاری انتخابات دهمین دوره اتاق های بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران و شهرستان ها جهت ارجاع گزارش قوه قضاییه به استحضار می رساند بررسی های اولیه حاکی از وجود ایرادات و تخلفات اساسی منجر به احراز عدم صحت انتخابات مزبور در سطح ملی و استانی است.

باتوجه به این‌که پیش نویس گزارش این مصوبه برای قرائت در صحن علنی مجلس با محورهای زیر در حال تنظیم می باشد، امید است با قید فوریت دستور فرمایید مدارک و مستندات مرتبط با محورهای ذیل حداکثر ظرف مدت یک هفته در اختیار کمیسیون اقتصادی قرار گیرد.

۱. ترک فعل اعضای شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران که منجر به بروز تخلفات گسترده اجرایی و ایرادات اساسی به انتخابات، نقض حاکمیت قانون و مقررات و سلب اقتدار و تضعیف حاکمیتی گردیده است.

۲. عدم رسیدگی مراجع نظارتی و تصمیم گیر ذی ربط به ویژه شورای عالی نظارت به شکایات موثر بر سرنوشت انتخابات

۳.عدم استقلا اعضای انجمن نظارت بر انتخابات و وابستگی آنان به منتخبین انتخابات و همچنین وجود منافع ناشی از روابط مالی و استخدامی با بدنه اتاق ها

۴. عدم استقلال اعضای هیئت های نظارت بر انتخابات اتاق های شهرستان و وابستگی آنها به ارکان، مدیران اتاق ها و منتخبین انتخابات

۵.عدم رعایت ششروط قانونی عضویت در هیئت های عالی نظارت بر انتخابات اتاق های شهرستان

۶. نقض مقررات و اعمال تبعیض در وصول و بررسی مدارک و انجام فراایندهای ثبت نام داوطلبان

۷.اعمال تبعیض در نحوه احراز صلاحیت داوطلبان

۸. اعمال تبعیض و عدم رعایت ضوابط و مقررات در اعطای حق رای به رای دهندگان

۹.عدم رعایت کامل قوانین و مقررات توسط دستگاه های نظارتی در استعلام اهلیت و صلاحیت داوطلبان هیئت رئیسه اتاق ایران

۱۰. عدم رعایت ضوابط در خصوص حد نصاب داوطلبان اتاق های شهرستان

۱۱. صدور غیرقانونی اعتبارنامه ها

۱۲. عدم رعایت کامل ضوابط مربوط به منع تصد بیش از دو دوره ریاست اتاق‌ها»

ایسنا

دکمه بازگشت به بالا