رونمایی آمریکا از بسته کمک تسلیحاتی به تایوان

ایالات متحده از ارائه بسته کمک تسلیحاتی به تایوان به ارزش ۳۴۵ میلیون دلار رونمایی کرد، اقدامی که واکنش چین را به همراه داشته، حتی در شرایطی که دولت بایدن از ارائه علنی جزئیات تسلیحات موجود در این بسته خودداری کرده است.

موبنا-به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ کنگره آمریکا در بودجه سال ۲۰۲۳ خود کمک تسلیحاتی به ارزش یک میلیارد دلار برای تایوان را در نظر گرفته است. پکن بارها از ایالات متحده که مهمترین تامین‌کننده تسلیحات تایوان به شمار می‌رود، خواسته تا فروش تسلیحات به این جزیره را متوقف کند.

در هفته‌های اخیر، چهار منبع آگاه به رویترز گفتند که انتظار می‌رود این بسته شامل چهار پهپاد شناسایی غیرمسلح MQ-۹A باشد، اما خاطرنشان کردند که ارائه آنها ممکن است با حذف برخی قطعات پیشرفته همراه باشد زیرا فقط نیروی هوایی ایالات متحده اجازه دسترسی به آنها را دارد.

این اعلامیه رسمی شامل لیستی از سیستم‌های تسلیحاتی که ارائه می‌شود، نیست.

در همین راستا وزارت دفاع تایوان از «تعهد امنیتی قاطعانه» ایالات متحده تشکر کرده و در بیانیه‌ای گفت که در مورد جزئیات این بسته تسلیحاتی اظهارنظر نخواهد کرد. تایوان پیشتر با خرید چهار پهپاد پیشرفته‌تر MQ-۹B سی‌گاردین ساخت شرکت جنرال اتمیکس موافقت کرده بود که قرار است در سال ۲۰۲۵ تحویل شوند.

به دنبال انتشار این خبر لیو پنگیو، سخنگوی سفارت چین در واشنگتن به خبرگزاری تاس گفت، پکن از ایالات متحده می‌خواهد تا به سیاست «چین واحد» پایبند باشد و اقدام به تنش‌آفرینی در تنگه تایوان نکند.

این سخنگو گفت: چین قاطعانه با روابط نظامی میان ایالات متحده و تایوان و همچنین ارسال تسلیحات مخالفت کرده است. این موضع بدون ابهام و بدون تغییر است. ایالات متحده باید به سیاست «چین واحد» پایبند باشد و ارسال سلاح به تایوان را متوقف کند تا از ایجاد پیچیدگی جدید جلوگیری کند؛ عواملی که می‌تواند منجر به تنش در تنگه تایوان و تهدید صلح و ثبات در تنگه تایوان شود.

پیشتر شبکه خبری ای‌بی‌سی به نقل از منابع خود گزارش داد که کمک‌های نظامی جدید واشنگتن از ذخایر وزارت دفاع ایالات متحده تامین خواهد شد. این بسته شامل سامانه‌های دفاع هوایی قابل حمل، موشک‌ها، تجهیزات شناسایی و رصد خواهد بود. این شبکه تلویزیونی خاطرنشان کرد که این اولین بار است که دولت بایدن تصمیم می‌گیرد بسته کمک نظامی بزرگی را از انبارهای دفاعی خود ایالات متحده به تایوان ارسال کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا