رهاسازی ۷ میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ارومیه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی از رهاسازی ۷ میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ارومیه در ۹ سال گذشته خبر داد.

موبنا- به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی، مجید رستگاری با اشاره به ابلاغ سالانه برنامه مصرف در حوزه منابع آب اظهار کرد: از سال ۹۳ تا ۱۴۰۲ بر اساس برنامه ابلاغی باید ۴ میلیارد مترمکعب به دریاچه ارومیه آب رهاسازی می‌شد درحالیکه در این ۹ سال ۷ میلیارد مترمکعب آب رهاسازی شده است.

رستگاری، سامانه انتقال آب از سدکانی‌سیب توسط تونل به رودخانه گدار و سامانه انتقال آب از سد سیلوه توسط تونل ۲۳ کیلومتری به سد چپرآباد و مدول دوم تصفیه‌خانه ارومیه و کانال انتقال پساب را سه پروژه مهم سخت‌افزاری در جهت رساندن آب به دریاچه ارومیه خواند.

وی گفت: سامانه انتقال آب از کانی‌سیب به دریاچه ارومیه یکی از برنامه‌های سخت‌افزاری بود که با حضور رییس جمهوری افتتاح شد و تاکنون ۱۷۲  میلیون مترمکعب آب از این طریق به دریاچه ارومیه منتقل شده‌است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی افتتاح خط انتقال آب از سد سیلوه-تونل ۲۳کیلومتری -سد چپرآباد و رودخانه گدار را از دیگر طرح‌های سخت‌افزاری نجات دریاچه ارومیه برشمرد و افزود: با آبگیری سدچپراباد در روزهای آتی، ۴۴ میلیون مترمکعب آب از این طریق به دریاچه می‌رسد.

وی به رهاسازی پساب تصفیه‌خانه ارومیه به دریاچه ارومیه از طریق کانال انتقال خبر داد و گفت: این پروژه نیز در راستای وعده استاندار برای افتتاح هر سه ماه یک پروژه برای نجات دریاچه ارومیه تکمیل و به بهره‌برداری رسید و سالانه ۵۱ میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای آذربایجان‌غربی از لایروبی رودخانه‌ها برای جلوگیری از سیلاب و همچنین رسیدن سریع آب به دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: در همین راستا رودخانه مهاباد، گدار، زرینه‌ و سیمینه‌ و همچنین مسیر اتصال زرینه و سیمینه رود لایروبی شده‌است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا