خالق ChatGPT رمزارز راه‌ اندازی کرد

سم آلتمن خالق چت‌بات ChatGPT شناسه مبتنی بر رمزنگاری اسکن عنبیه چشم را راه‌اندازی کرده است تا بتواند انسان‌ها را از هوش مصنوعی متمایز کند.

موبنا – ابتدا رمز عبور متنی آمد، سپس روش‌های احراز هویت با اثر انگشت و سپس تشخیص صدا آمد. هر کدام به تدریج توسط توده مردم پذیرفته شدند. اما سم آلتمن(Sam Altman) هم‌بنیان‌گذار شرکت محبوب OpenAI می‌گوید اسکن عنبیه چشم بهترین راه است.

این روزها با توسعه مدل‌های مختلف هوش مصنوعی تردید فراوانی در مورد اینکه آیا طرف مقابل یک انسان واقعی است یا با یک شبکه عصبی مواجه هستیم، به وجود آمده است و مهم است که بدانیم آیا کسی همان که ادعا می‌کند هست یا خیر.

مدتی قبل، سم آلتمن یکی از بنیان‌گذاران شرکت توسعه هوش مصنوعی OpenAI و مدیر عامل چت‌بات مشهور ChatGPT با بینش گسترده خود در مورد هوش مصنوعی، از جهانیان خواست تا در برنامه جدید او موسوم به ورلدکوین(Worldcoin) ثبت‌نام کنند.

رمزارز ورلدکوین که یک پروژه ارز دیجیتال است، توسط سم آلتمن مدیرعامل شرکت OpenAI و خالق ربات گفتگوگر ChatGPT روز گذشته راه‌اندازی شد.

ورلدکوین چیزی است که یک شناسه جهانی برای تشخیص زمینی‌ها از هوش مصنوعی ارائه می‌دهد. آلتمن در واقع یک فناوری اسکن کره چشم و یک توکن رمزنگاری به نام WLD را عرضه کرده است.

ورلدکوین که سه سال پیش توسط سم آلتمن، مدیر عامل شرکت OpenAI و الکس بلانیا(Alex Blania) خلق شد، به دنبال ایجاد انقلاب در هویت دیجیتالی است که توسط توسعه دهندگانی موسوم به «ابزاری برای بشریت»(Tools for Humanity) طراحی شده است.

یک کاربر می‌تواند از ورلدکوین برای احراز هویت شناسه جهانی(World ID) خود استفاده کند تا ثابت کند که یک شخص حقیقی است و بدین ترتیب ارز دیجیتال را در حساب خود دریافت می‌کند و می‌تواند آن را به هر جای دلخواه منتقل کند.

به گزارش رویترز، شرکت بایننس که بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال است، اعلام کرد که ورلدکوین را که در ایالات متحده در دسترس نخواهد بود، از روز گذشته پشتیبانی می‌کند.

نحوه ثبت‌نام

کاربر باید یک برنامه موسوم به World App را که یک کیف پول دیجیتال است، بارگیری کند و در آنجا سهم خود را رزرو کند. سپس کاربر باید خود را به یک گوی(Orb) نشان دهد. این گوی در واقع یک دستگاه تصویربرداری بیومتریک سفارشی برای تأیید هویت انسانی و منحصر به فرد بودن هر شخص است که شامل نرم افزار و سخت افزار مخصوص از جمله یک لنز تله‌فوتوی تخصصی است.

اساسا World ID به تأیید هویت با تأیید شماره تلفن یا از طریق «گوی»(The Orb) کمک می‌کند. اما گوی چیست؟ گوی در واقع یک دستگاه اسکن عنبیه غول پیکر شبیه به کره چشم است که با باتری کار می‌کند و در اختیار اپراتورهای شرکت Worldcoin است.

این گوی به عنبیه چشم شما نگاه می‌کند، سپس اسکن عنبیه را روی دستگاه پردازش می‌کند و یک عدد هش(hash) یا شناسه اختصاصی و منحصر به فرد را که نشان دهنده بافت عنبیه شما است، تولید می‌کند. سپس اسکن عنبیه از گوی حذف می‌شود. در نهایت، این کد شناسه می‌تواند برای اثبات هویت کاربر از طریق برنامه Worldcoin آن هم به صورت ناشناس استفاده شود.

این گوی‌ها در حال حاضر در بیش از ۳۵ شهر در ۲۰ کشور در دسترس هستند. در نهایت، کاربر پس از تکمیل این فرآیند، شناسه جهانی خود را دریافت خواهد کرد.

آلتمن ادعا کرده است که بیش از ۲ میلیون نفر در مرحله بتا بین مه ۲۰۲۱ تا ژوئیه ۲۰۲۳ برای ورلدکوین ثبت‌نام کرده‌اند. این رمزارز تاکنون ۲۵۰ میلیون دلار جمع آوری کرده است.

بر اساس یکی از اعلامیه‌های این شرکت تازه تاسیس، ایده انگیزشی پشت ورلدکوین این است که اگر یک میلیارد نفر همگی ورلدکوین داشته باشند، هر فرد می‌تواند خیلی سریع و آسان برای یک میلیارد نفر دیگر در سراسر جهان پول ارسال کند. این شبکه‌ی میلیارد نفری، ورلدکوین را بسیار قدرتمند و همچنین بسیار ارزشمند خواهد کرد.

شناسه اپتیک(Optic ID) شرکت اپل نیز شبیه به فناوری اسکن شبکیه چشم است که توسط ورلدکوین استفاده می‌شود. این هدست که در جدیدترین هدست این شرکت موسوم به ویژن پرو(Vision Pro) به چشم می‌خورد، یک سیستم احراز هویت جدید است که از دوربین‌های فروسرخ و چراغ‌های ال‌ای‌دی درون هدست برای تجزیه و تحلیل یک عنبیه منحصر به فرد برای نقشه‌برداری استفاده می‌کند.

گفتنی است که این فناوری حتی می‌تواند بین دوقلوهای همسان نیز تمایز قائل شود.

واکنش‌ها به راه‌اندازی ورلدکوین تازه شروع شده است و برخی می‌گویند که برای دریافت شناسه جهانی خود نمی‌توانند منتظر بازدید از یک گوی باشند، در حالی که برخی وجود یک پایگاه داده جهانی از شناسه‌های حساس انسانی را در اختیار یک نهاد، خطرناک می‌دانند.

ورلدکوین شروع به ارائه ۲۵ توکن به هر کاربر جدید کرده است تا بتواند کاربران بیشتری را جذب کند. این توکن‌ها در حال حاضر ارزش چندانی ندارند، اما این امر باعث نمی‌شود که کاربران رویای افزایش ارزش آن به صورت مشابه با سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم را در سر نپرورانند.

هدف Worldcoin تبدیل شدن به یک ارز دیجیتال پرکاربرد جهانی است و قصد دارد در برنامه‌های درآمد پایه جهانی در آینده نقش محوری داشته باشد و اهداف بزرگی را برای خود تعیین کرده است.

 منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا