اردوغان برای کم کردن فشار جمعیت در استانبول آستین بالا زد

دولت اعلام کرده هم اکنون ۱۶ میلیون نفر در استانبول زندگی می کنند و برای این جمعیت ۶.۵ میلیون واحد مسکونی وجود دارد که صاحبخانه ها با هدف افزایش کرایه ها بیش از نیم میلیون خانه را خالی نگه داشته اند. از این رو دولت در نظر دارد مالیات خانه های خالی را با هدف کاهش کرایه ها و کاهش قیمت مسکن افزایش دهد.

موبنا-حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان رئیس جمهور ترکیه در طرحی که برخی آن را با هدف تبلیغاتی برای انتخابات شهرداریها می دانند دنبال مهاجرت معکوس از استانبول است.

 نشریه تورکیه گازتسی در این خصوص نوشت این روزها حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه تمرکز خود را روی حل مشکلات کلانشهر استانبول متمرکز کرده است.

از یک طرف بازداشت و بیرون کردن مهاجران غیرقانونی با جدیت دنبال می شود و از طرف دیگر راه برای بازگرداندن مهاجران سوری به کشورشان هموارتر می شود. حتی نوشته های عربی از تابلوهای مغازه ها پاک می شود.

موضوع زلزله خیز بودن استانبول که چندی پیش به عنوان یکی از ۱۰ شهر پرریسک جهان از نظر زلزله خیز بودن اعلام شد نیز مزید بر علت شده و تلاشها برای کاهش جمعیت استانبول در کانون توجهات قرار گرفته است.

دولت اعلام کرده هم اکنون ۱۶  میلیون نفر در استانبول زندگی می کنند و برای این جمعیت ۶.۵ میلیون واحد مسکونی وجود دارد که صاحبخانه ها با هدف افزایش کرایه ها بیش از نیم میلیون خانه را خالی نگه داشته اند. از این رو دولت در نظر دارد مالیات خانه های خالی را با هدف کاهش کرایه ها و کاهش قیمت مسکن افزایش دهد.

از طرف دیگر دولت وعده داده است کسانی که از شهرهای دیگر و روستاها به استانبول کوچ کرده اند در صورت بازگشت به شهر و روستای خود از امتیازاتی برخوردار می شوند که از جمله آنها تخفیف در قبوض آب و برق و گاز آنها خواهد بود گرچه این طرح هنوز قطعی نشده است و نیاز به تصویب هیئت دولت به ریاست اردوغان دارد. کارشناسان معتقدند استانبول به علت افزایش بیش از حد جمعیت دچار تنگی نفس شده و نیاز به نفسی تازه دارد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا