فرونشست ۲۳ سانتیمتری در برخی مناطق البرز

رئیس اداره محیط زیست نظرآباد از فرونشست سالانه تا ۲۳ سانتیمتر در این شهرستان خبر داد.

موبنا-محمد محمودی با اشاره به اینکه شهرستان نظرآباد با تنش جدی آبی مواجه است، اظهار کرد: طبق گزارش‌های دریافتی، سالانه در این شهرستان با ۲۰ تا ۲۳ سانتیمتر فرونشست زمین مواجه هستیم.

وی ادامه داد: این تنش آبی باعث شده دشت‌های اطراف این شهرستان هم به عنوان کانون گرد و غبار و هم منطقه بحرانی فرونشست شناخته شوند.

وی توضیح داد: کانون‌های گردو غبار نظرآباد و اشتهارد ساکنان سه استان تهران، قزوین و البرز را تحت تاثیر قرار داده و تهدیدی برای سلامت آنها به شمار می‌آید.

وی گفت: البته مونوکسید کربن ناشی از استفاده از سوخت در خودروهای شخصی و وسایل حمل و نقل عمومی هم از دیگر عوامل جدی آلودگی هوا در شهرستان نظرآباد است ولی به دلیل اینکه آلودگی ناشی از آن چندان ملموس نیست، مردم حساسیت کمتری نسبت به تاثیر آن دارند.

این مسئول با بیان اینکه سوخت نیروگاه شهید رجایی قزوین هم از دیگر عوامل آلودگی هوای این شهرستان به ویژه در فصول سرد سال است، بیان کرد: به واسطه جهت وزش باد، بسیاری از آلودگی ناشی از فعالیت این نیروگاه وارد نظرآباد می‌شود.

محمودی با اشاره به اینکه سوزاندن مازوت در نیروگاه شهید رجایی و منتظر قائم منجر به ورود حجم زیادی از ذرات آلاینده به هوا می‌شود، افزود: با پیگیری محیط زیست شیر مازوت نیروگاه منتظر قائم پلمب شده بود ولی سال گذشته به دلیل کمبود گاز و مشکلات به وجود آمده برای تامین انرژی، به ناچار برای مدتی باز شد.

رئیس اداره محیط زیست نظرآباد تصریح کرد: با استفاده از بنزین یورو ۵ در جایگاه‌های سوخت، کاهش بهره برداری بی مورد از منابع آبی و تقویت آبخوان‌ها، کاشت گونه‌های مقاوم به کم آبی در دشت‌های اطراف، استاندارد سازی وسایل حمل ونقل عمومی و … می‌توان تا حدی به کنترل آلاینده های هوا در این شهرستان امیدوار باشیم.

ایسنا

دکمه بازگشت به بالا