خیانت به حیات وحش با غذا دادن به خرس مادر و توله هایش

چند روزی می شود که شاهد فیلمی از یک فاجعه در حیات وحش سبلان هستیم نزدیک شدن یک خرس وحشی با دو توله اش به گردشگران و از همه بدتر غذا دادن گردشگران به خرس مادر و توله هایش ! که از نظر همه کارشناسان یک عمل نسنجیده و قابل نکوهش است.

موبنا- این خرس ها که باید زندگی در حیات وحش را بیاموزند و وحشیگری شان را برای مقابله با خطرات و پرورش خوی شکارشان را حفظ کنند به حیوانات دست آموزی تبدیل می شوند که دیگر فاصله از انسان برایشان مهم نیست و احتمال اینکه بزودی آنها را در بافت روستایی و شهری مشکین شهر ببینیم زیاد است.

متاسفانه گردشگران تنها برای سرگرمی و چند فیلم و عکس چنین خیانتی را به حیات وحش می کنند و البته این تنها مورد نیست!

در سال‌های اخیر میزان حساسیت مردم و افکار عمومی نسبت به بحران‌های زیست محیطی و لزوم حفاظت از حیات وحش افزایش یافته است و این اتفاق بسیار خوبی است.

در یک دهه گذشته تعداد انجمن‌ها و نهادهای مدنی حامی محیط زیست و حیوانات در کشور افزایش قابل توجهی داشته است و این نهادها در مواقع حساس به داد طبیعت کشور رسیده اند اما برخی از این اشخاص و نهادها متأسفانه از سر دلسوزی و ناآگاهی اقدام به انجام کارهایی می‌کنند که آسیب‌های جبران ناپذیری را بر پیکره محیط زیست و به ویژه حیات وحش کشور وارد می‌کند.

غذا رسانی به حیوانات در تمامی دنیا بر پایه اصول و قواعدی است که عمدتاً دولت‌ها و نهادهای متولی محیط زیست میزان و زمان آن را تعیین و اقدام به این کار می‌کنند که معمولاً شامل حال گونه‌های به شدت در معرض خطر تهدید و یا در معرض انقراض و آن هم در شرایط بسیار خاص انجام می‌گیرد.

متأسفانه غذارسانی به سگ‌ها و گربه تبدیل به عادت در برخی از شهروندان دوستدار حیوانات شده است و این عادت باعث شده تا آنها با دریافت حس امنیت غذایی شروع به تولید مثل بیش از حالت طبیعی کنند و اکنون گونه غالب اکثر شهرهای کشور و حتی اکوسیستم‌های اطراف شهرها را سگ‌ها و گربه‌های اهلی تشکیل داده‌اند..

غذارسانی به حیوانات وحشی آسیب‌هایی دارد که در مواردی غیرقابل جبران است. این کار بسیار نادرست و تبعات بهداشتی و ضد حفاظتی برای انسان و این گونه‌ها به دنبال خواهد داشت.

خرس قهوه ای 1

تنها مرجع رسمی برای غذارسانی در صورت نیاز برای حیات وحش سازمان محیط زیت و ادارات تابعه آن در استان‌ها است. از تمامی مردم و نهادهای مردمی درخواست داریم که سرخود اقدام به انجام این کار نکنند و میراث طبیعی کشور را قربانی دلسوزی ناآگاهانه خود قرار ندهند.

تغذیه حیات وحش می تواند اثرات منفی هم بر حیوانات و هم بر محیط زیست داشته باشد. هنگامی که حیوانات وحشی تغذیه می شوند، آنها به تعامل انسانی عادت می کنند و ممکن است ترس طبیعی خود را از انسان از دست بدهند، که می تواند منجر به موقعیت های خطرناکی هم برای حیوانات و هم برای مردم شود.

علاوه بر این، تغذیه حیوانات وحشی می تواند رژیم غذایی و رفتار طبیعی آنها را تغییر دهد و منجر به مشکلات سلامتی و عدم تعادل اکولوژیکی شود.

همچنین می تواند رقابت بین گونه های مختلف برای غذا ایجاد کند و گونه های غیر بومی را جذب کند که می تواند به اکوسیستم محلی آسیب برساند.

در نهایت، تغذیه حیات وحش می تواند منجر به افزایش جمعیت و انتقال بیماری در بین حیوانات شود.

بنابراین به طور کلی توصیه می شود از غذا دادن به حیوانات وحشی خودداری و از فاصله ایمن آنها را مشاهده کنید.

در بعضی از کشورهای جهان حتی برای افرادی که حیات وحش غذا می دهند مجازات تعیین شده است.مجازات تغذیه حیات وحش بسته به مکان و قوانین خاص موجود در آن متفاوت است.

در برخی مناطق، تغذیه حیات وحش ممکن است غیرقانونی باشد و می تواند منجر به جریمه یا حتی زندان شود.

زیرا  تغذیه حیوانات وحشی همچنین می تواند پیامدهای منفی هم برای حیوانات و هم برای محیط زیست داشته باشد، می تواند الگوهای تغذیه طبیعی را مختل کند. با افزایش این نوع رفتارهای نامناسب در ایران به نظر بد نیست که در ایران در مورد قوانین و مقررات تغذیه حیات وحش با هماهنگی سازمان محیط زیست و همراهی مجلس و قوه قضائیه اقدامات لازم صورت گیرد.

منبع: روزنامه ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا