بزرگ‌ترین توربین بادی جهان در چین راه‌اندازی شد

شرکت چینی Three Gorges Energy اولین توربین بادی ۱۶ مگاواتی جهان با نام MingYang Smart Energy MySE 16-260 را به شبکه تولید متصل کرد.

موبنا – قطر روتور این توربین برابر با ۲۶۰ متر، طول هر یک از ۳ تیغه آن معادل ۱۲۳ متر و وزن آن برابر با ۵۴ تن است. اتاق موتور همراه با ژنراتور بر روی سکوی تکیه‌گاه قرار گرفته و ۳۸۵ تن وزن دارد. ارتفاع برج توربین بادی به ۱۵۲ متر رسیده و این رقم تقریبا با ارتفاع یک ساختمان ۵۰ طبقه قابل مقایسه است.

پره‌های این توربین غول‌پیکر با یک نوبت چرخش، دایره‌ای با مساحت ۵۰ هزار متر مربع را ترسیم می‌کنند. این رقم بیش از ۷ برابر مساحت یک زمین فوتبال است. همچنین با هر نوبت چرخش پره‌ها، ۳۴.۲ کیلووات ساعت انرژی تولید می‌شود.

انتظار می‌رود که توربین MingYang Smart Energy MySE 16-260 انرژی برق حدودا ۳۶ هزار خانه در چین را تامین نماید. ژنراتور بادی در مزرعه بادی فراساحلی فوجیان در تنگه تایوان نصب شده است. بر اساس گزارش پایگاه Three Gorges Group، موقعیت متمایز این منطقه از آنجا ناشی می‌شود که سرعت وزش باد در آن طی بیش از ۲۰۰ روز سال از ۵۱ کیلومتر در ساعت (رژیم طوفان ۷ نقطه‌ای) فراتر می‌رود.

بزرگ‌ترین توربین بادی جهان در چین راه‌اندازی شد

این توربین بادی ۱۶ مگاواتی برای مقاومت در برابر وزش باد با حداکثر سرعت ۲۸۷ کیلومتر در ساعت طراحی شده است. وزش باد با چنین سرعتی حتی از طوفان تایفون که در سال ۱۹۷۹ اقیانوس آرام را درنوردید و تبدیل به قدرتمندترین طوفان استوایی در تاریخ بشریت شد نیز قوی‌تر است. با توجه به گمانه‌زنی‌های مطرح شده، ظرفیت برق تولیدی این توربین در هر سال به ۶۶ گیگاوات ساعت خواهد رسید.

در عین‌حال متخصصان چینی قصد ندارند تا تلاش‌های خود را متوقف نمایند. در واقع این افراد کماکان به افزایش اندازه توربین‌های بادی دریایی ادامه خواهند داد. در همین راستا شرکت کشتی‌سازی دولتی چین سرگرم ساخت یک توربین ۱۸ مگاواتی است که احتمالا در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.

 منبع: آی تی رسان

دکمه بازگشت به بالا