انگلیس با انتقاد شدید از روسیه: غذا، سلاح نیست/ روسیه: به یک شرط آماده بازگشت به توافق غلات هستیم

باربارا وود وارد سفیر انگلیس و رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل با بیان اینکه “توقف طرح صادرات غلات دریای سیاه توسط روسیه باعث خارج شدن غذا از دهان فقیرترین مردم در سراسر جهان شده است”، روسیه را متهم کرد که از غذا بعنوان سلاح استفاده می کند و گفت: غذا یک سلاح نیست.

موبنا-باربارا وود وارد سفیر و نماینده دائم انگلیس روز جمعه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: ۶۴ درصد از ۳۴ میلیون تن غلات صادر شده تحت این قرارداد به کشورهای با درآمد پایین و متوسط اختصاص یافته بود. پس جای تعجب نیست که کنیا خروج روسیه از این طرح را “خنجر از پشت” برای کشورهای شاخ آفریقا خواند که قبلاً تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفته اند.

سفیر انگلیس اضافه کرد: حملات موشکی روسیه به اودسا، چورنومورسک و میکولایف بیش از ۶۰ هزار تن غلات را نابود کرد. این مقدار برای تغذیه یک ساله ۲۷۰ هزار نفر یا دو برابر کردن محموله های برنامه جهانی غذا تحت طرح صادرات غلات دریای سیاه به سودان و سومالی کافی است.

وی ادامه داد: روسیه تجهیزات بندری اوکراین را نابود کرده است و بارگیری غلات در کشتی ها را دشوارتر ساخته است.

وودوارد تصریح کرد: اکنون روسیه پا را فراتر گذاشته است و غذا را در بنادر سوزانده و ملوانان غیرنظامی را به قتل رسانده است. هیچ توجیهی برای این اعمال تنبیهی وجود ندارد.

سفیر انگلیس گفت: علاوه بر این، روسیه از این توافق منتفع شده است. صادرات مواد غذایی روسیه به میزان قابل توجهی بالاتر از سطح قبل از جنگ است. صادرات مواد غذایی و کود روسیه هرگز تحریم نشده است.ما می دانیم که دلایل روسیه برای پایان دادن به این طرح واقعی نیست.

وود وارد افزود: اوکراین هیچ خواسته ای نداشته است. همانطور که وزیر امور خارجه اوکراین می گوید، کی یف تنها می خواهد که غذای آن در دسترس جهانیان باشد. اکنون ۲۴ میلیون تن غذای اوکراینی ممکن است به دلیل اقدامات روسیه به بازارهای جهانی نرسد.

این دیپلمات انگلیسی اضافه کرد: اقدامات روسیه در حال حاضر قیمت ها را افزایش داده و تأثیر فوری بر فقیرترین و گرسنه ترین مردم جهان داشته است.

خواسته های روسیه مانند گروگان گرفتن گرسنگی جهان است.

وود وارد در پایان گفت: ما از ترکیه، سازمان ملل و اوکراین به خاطر تلاش هایشان برای حفاظت از توافق تشکر می کنیم و از روسیه می خواهیم که دوباره به آن بپیوندد و به جنگ پایان دهد. غذا، سلاح نیست.

سازمان ملل  روز جمعه هشدار داد که خروج روسیه از توافق غلات دریای سیاه، همراه با بمباران بنادر حیاتی اوکراین، تنش در دریای سیاه  را تشدید خواهد کرد.

رزماری دی کارلو معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی روز جمعه به وقت محلی به شورای امنیت گفت: «اکنون شاهد ضربه بیشتر به امنیت غذایی جهانی بوده‌ایم، زیرا روسیه برای چهارمین روز متوالی بنادر دریای سیاه اوکراین در اودسا، چورنومورسک و میکولایف را با موشک و پهپاد مورد حمله قرار داده و زیرساخت‌های مهم بندری، تأسیسات و ذخایر غلات را تخریب کرده است.»

معاون دبیرکل سازمان ملل این حملات را به شدت محکوم کرد و از روسیه خواست فورا آنها را متوقف کند.

او هشدار داد: «موج جدید حملات به بنادر اوکراین تأثیرات گسترده‌ای بر امنیت غذایی جهانی، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه دارد».

دیمیتری پسکوف سخنگوی دولت روسیه ۲۶ تیرماه با اعلام به تعلیق درآوردن طرح توافق صدور غلات اوکراین از سوی روسیه گفت که روسیه زمانی به توافقنامه بازمی‌گردد که پایبندی به بخش دوم توافق اجرا شود؛ این قسمت غرب را ملزم می‌کند تا محدودیت‌ها بر صادرات کشاورزی و کود را رفع کند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در واکنش به اقدام روسیه گفت: من عمیقاً از تصمیم روسیه برای توقف و پایان دادن به اجرای طرح دریای سیاه (توافق صادرات غلات) از جمله لغو تضمین های امنیتی روسیه در کشتیرانی در بخش شمال غربی دریای سیاه متاسفم.

قرارداد کریدور غلات به منظور کاهش تأثیر جنگ روسیه و اوکراین بر قیمت جهانی مواد غذایی و به خصوص تامین غلات مورد نیاز تعدادی از کشورهای وارد کننده با ابتکار ترکیه و با همکاری سازمان ملل متحد، روسیه و اوکراین یک سال پیش در استانبول (۲۲ ژوئیه ۲۰۲۲ ـ ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱) امضا شد.

این قرارداد ابتدا برای اجرا در مدت ۶ ماه امضا شده و در سه دوره متوالی دو ماهه تمدید شد که مهلت تمدید دو ماهه سوم این قرارداد نیز به پایان رسید. دولت ترکیه طی دو ماه اخیر برای تمدید مجدد این قرارداد تلاش کرد ولی به علت نارضایتی روسیه از اجرای مفاد مورد نظر مسکو، تمدید آن در هاله ای از ابهام قرار گرفته و دولت روسیه تمایلی برای تمدید قرارداد ندارد.

روسیه: به یک شرط آماده بازگشت به توافق غلات هستیم

دیمیتری پولیانسکی معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: روسیه آماده بازگشت به توافق غلات است، اما همه اصول توافق شده قبلی باید رعایت شوند.

این دیپلمات گفت: «ما به ویژه با توجه به اهمیت توافق غلاوت برای بازار جهانی غذا وبرای بسیاری از کشورهای دنیا مخالف این توافق نیستیم و آماده هستیم فرصتی را برای بازگشت به آن در نظر بگیریم، اما تنها تحت یک شرط – اگر همه اصول توافق شده قبلی در مورد مشارکت روسیه در این توافق بدون استثنا به طور کامل مورد توجه قرار گیرد و مهمتر از همه، اجرا شود.»

پیش از این «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه هم روز چهارشنبه گفت که این کشور آماده است در صورت اجابت خواسته‌های مسکو به عرضه غلات خود ادامه دهد.

رئیس جمهور روسیه عدم رعایت خواسته‌های روسیه در توافق غلات توسط غرب را اقدامی وقیحانه و متکبرانه توصیف کرد.  پوتین تاکید کرد در صورتی که خواسته‌های این کشور برآورده شود این کشور آماده ادامه قرارداد انتقال غلات است.

وی ادامه داد: «این روسیه است که به امنیت غذایی جهان کمک می‌کند و این ادعا که اوکراین به تامین غلات کشورها می‌پردازد یک دروغ است».

رئیس جمهور روسیه اضافه کرد: «روسیه امکان بازگشت به توافق غلات را در صورت رعایت و اجرای تمام اصول مشارکت، بررسی خواهد کرد».

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه روز دوشنبه از فسخ و عدم تمدید توافق صادرات غلات از بنادر اوکراین در دریای سیاه خبر داد.

پسکوف طی نشست خبری در کرملین گفت: «قرارداد صادرات غلات اوکراینی از طریق دریای سیاه امروز به پایان می‌رسد و این توافق برای روسیه عملاً فسخ شده است».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی اما تصریح کرد: «روسیه بلافاصله پس از برآورده شدن خواسته‌هایش ذیل توافقنامه صادرات غلات، به آن بازخواهد گشت».

ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا