کلروفیل ؛ سلاحی سبز برای مقابله با سرطان و بوی بد بدن (+عکس)

کلروفیل دارای ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و خواص درمانی نیز است که می تواند به طور بالقوه برای بدن انسان مفید باشد.

موبنا – برخی مطالعات نشان می دهند که کلروفیل می تواند فواید مختلفی از جمله بهبود شرایط پوست، محافظت در برابر سرطان، و کاهش وزن را ارائه کند. از جمله منابع طبیعی کلروفیل می توان به سبزه گندم و جعفری اشاره کرد. اگر قصد مصرف مکمل های کلروفیل را دارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

کلروفیل چیست؟

کلروفیل ؛ سلاحی سبز برای مقابله با سرطان و بوی بد بدن

کلروفیل نقش مهمی در رنگ سبز و سلامت گیاهان ایفا می کند. کلروفیل دارای ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و خواص درمانی نیز است که می تواند به طور بالقوه برای بدن انسان مفید باشد.

شما می توانید کلروفیل را از منابع طبیعی یا از مکمل ها دریافت کنید، اگرچه مکمل ها ممکن است موثرتر باشند. این به دلیل آن است که کلروفیل ممکن است طی روند گوارش به اندازه کافی قابلیت بقا نداشته باشد تا جذب شود.

مکمل های کلروفیل در واقع کلروفیلین بوده که به جای منیزیم حاوی مس هستند. هنگامی که کلروفیلین مصرف می شود، مس را می توان در پلاسما تشخیص داد که به معنای وقوع جذب است.

خوشبختانه، کلروفیلین خواصی مشابه کلروفیل دارد. برای مکمل های کلروفیل مزایایی از جمله موارد زیر عنوان می شوند:

– تحریک سیستم ایمنی بدن

– از بین بردن قارچ در بدن

– سمزدایی خون

– پاکسازی روده ها

– خلاص شدن از شر بوی بد بدن

– افزایش انرژی بدن

– پیشگیری از سرطان

 

با این وجود، نتایج پژوهش ها در مورد فواید کلروفیل یکدست نیستند و به پژوهش های بزرگتر و دقیق تری برای ارزیابی مزایای سلامتی بالقوه آن نیاز است.

فواید کلروفیل چیست؟

پژوهشگران همچنان در حال بررسی فواید کلروفیل برای سلامتی و تندرستی انسان هستند. در ادامه با برخی از آنها آشنا می شویم.

بهبود شرایط پوست

کلروفیل اثرات احتمالی برای کاهش التهاب و رشد باکتری در زخم های پوستی را نشان داده است. یک بررسی در سال ۲۰۰۸ شامل چندین مطالعه درباره مراقبت از زخم نشان داد که پمادهای حاوی پاپائین-اوره-کلروفیل نسبت به درمان های دیگر موثرتر هستند. با این وجود، پژوهشگران اشاره داشتند که به مطالعات بزرگتر با گروه های کنترل بهتر برای تایید این یافته ها نیاز است.

دو مطالعه پایلوت نشان داده اند که کلروفیل ممکن است برای بیماری های پوستی دیگر نیز مفید باشد. مطالعه پایلوت مطالعه ای مقدماتی در مقیاس کوچک است که پیش از مطالعه یا آزمایشی بزرگتر انجام می شود.

یک مطالعه پایلوت در سال ۲۰۱۵ با حضور ۱۰ نفر مبتلا به آکنه و منافذ بزرگ پوست نشان داد که استفاده از ژل کلروفیل موضعی به مدت ۳ هفته به بهبود شرایط پوست افراد کمک کرده است.

مطالعه پایلوت دیگری در سال ۲۰۱۵ با حضور ۱۰ نفر نشان داد که استفاده از کلروفیل موضعی برای هشت هفته موجب بهبود پوست آسیب دیده از نور خورشید شده است.

کلروفیل ؛ سلاحی سبز برای مقابله با سرطان و بوی بد بدن

خون سازی

برخی معتقدند که کلروفیل مایع می تواند با بهبود کیفیت گلبول های قرمز خون به خون سازی کمک کند.

یک مطالعه پایلوت در سال ۲۰۰۴ نشان داد که سبزه گندم که حاوی ۷۰ درصد کلروفیل است، تعداد تزریق خون مورد نیاز در افراد مبتلا به تالاسمی، یک اختلال خونی، را کاهش داده است.

اما ذکر این نکته اهمیت دارد که نویسندگان مطالعه نتیجه گیری نکردند که کلروفیل دلیل کاهش نیاز به تزریق خون بوده است.

دکتر کریس رینولدز، کارشناس بالینی در زمینه سبزه گندم، معتقد است که فواید حاصل شده احتمالا از خود سبزه گندم به جای کلروفیل بوده است.

سمزدایی و مقابله با سرطان

پژوهشگران به بررسی تاثیر کلروفیل و کلروفیلین بر سرطان نیز پرداخته اند.

یک مطالعه با حضور سوژه های حیوانی نشان داد که با توجه به دوز، کلروفیل بروز تومورهای کبدی را ۲۹ تا ۶۳ درصد و تومورهای معده را ۲۴ تا ۴۵ درصد کاهش داده است.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ اثر کلروفیل بر رشد سلول های سرطانی پانکراس را ارزیابی کرد. پژوهشگران دریافتند که مصرف روزانه کلروفیل خوراکی به طور قابل توجهی اندازه تومور را کاهش داده است. سلول های سرطانی پانکراس انسانی به بدن موش های مورد آزمایش در این مطالعه منتقل شده بود.

در شرایطی که نتایج مطالعات با حضور سوژه های حیوانی امیدوارکننده هستند، اما آزمایش های انسانی در این زمینه محدود هستند. یک مطالعه کوچک با حضور چهار داوطلب نشان داد که کلروفیل ممکن است جذب آفلاتوکسین، ترکیبی سرطان‌زا، را محدود کند.

این با نتایج مطالعه ای قدیمی از چین مطابق است که نشان داد مصرف کلروفیل در هر وعده غذایی در مقایسه با دارونما کاهش ۵۵ درصدی نشانگرهای زیستی آفلاتوکسین را موجب شده است.

کاهش وزن

پشتیبانی از کاهش وزن یکی از محبوب ترین ادعاهای مرتبط با کلروفیل مایع است. با این وجود، پژوهش ها در این زمینه محدود هستند.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ با حضور ۳۸ شرکت کننده زن در این زمینه انجام شد. نتایج نشان داد آنهایی که مکمل غشای گیاه سبز که حاوی کلروفیل بود را یک بار در روز مصرف می کردند، نسبت به گروهی که این کار را انجام نمی دادند، کاهش وزن بیشتری داشتند.

پژوهشگران همچنین اشاره داشتند که این مکمل به کاهش سطوح کلسترول مضر کمک کرده است.

کلروفیل ؛ سلاحی سبز برای مقابله با سرطان و بوی بد بدن

دئودورانتی طبیعی

در شرایطی که کلروفیل از دهه ۱۹۴۰ برای خنثی کردن بوهای خاص استفاده شده است، مطالعات در این زمینه قدیمی هستند و نتایج یکدستی را نشان نمی دهند.

در یکی از جدیدترین موارد، افراد مبتلا به تری متیل آمینوری، شرایطی که موجب بوی ماهی مانند بدن می شود، نشان داد که کلروفیلین به میزان قابل توجهی میزان تری متیل آمین ها را کاهش می دهد.

در مورد ادعاهایی که بیان می کنند کلروفیلین موجب کاهش بوی بد دهان می شود، شواهد کمی وجود دارند.

خطرات چیست؟

کلروفیل طبیعی و کلروفیلین سمی نیستند. اما برخی عوارض جانبی احتمالی وجود دارند، از جمله:

– مشکلات گوارشی

– اسهال

– مدفوع سبز، یا مدفوع سیاه که ممکن است با خونریزی گوارشی اشتباه گرفته شود

– خارش یا سوزش در صورت استفاده موضعی

پژوهشگران اثرات مصرف کلروفیل را در زنان باردار یا شیرده مطالعه نکرده اند.

پیش از مصرف کلروفیل ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. این احتمال وجود دارد که کلروفیل با داروهایی که مصرف می کنید تداخل منفی داشته باشد.

 منبع: عصرایران
دکمه بازگشت به بالا