خودرو جنگی لینکس ؛ آیا برگ برنده ای برای نبرد زمینی در آینده است؟ (+فیلم و عکس)

خودرو جنگی پیاده نظام لینکس کی‌اف41 به نسل بعدی برجک لنس 2.0 مجهز است که قابلیت بقای بیشتر برای زیرسامانه های حیاتی در برابر تهدیدات جنبشی و ترکشی را ارائه می کند.

موبنا لینکس کیاف۴۱ (Lynx KF41) یک خودرو جنگی پیاده نظام نسل آینده است که توسط شرکت راین متال دیفنس برای مشتریان جهانی توسعه یافته است. کی‌اف۴۱ دارای چرخ ممتد عضو بزرگتر از خانواده خودروهای رزمی لینکس است که شامل خودرو لینکس کی‌اف۳۱ نیز می شود.

 

 

لینکس کی‌اف۴۱ به سامانه های فعال، غیرفعال و واکنشی برای محافظت در برابر نارنجک های راکتی (آر پی جی) و موشک های هدایت شونده ضد تانک مجهز است.

خودرو زرهی لینکس کی‌اف۴۱ را می توان به عنوان خودرو جنگی پیاده نظام (آی ‌اف ‌وی)، خودرو فرماندهی و کنترل، نفربر زرهی (ای پی سی)، آمبولانس، خودرو شناسایی زرهی، خودرو تخلیه پزشکی، و خودرو تعمیر و بازیابی پیکربندی کرد.

نوع کی‌اف۴۱ در نمایشگاه دفاعی یوروساتوری ۲۰۱۸ رونمایی شد. مجارستان سفارش خرید ۲۱۸ دستگاه لینکس کی‌اف۴۱ در پیکربندی آی اف وی را طی قراردادی به ارزش ۲ میلیارد یورو در سال ۲۰۲۰ امضا کرد.

طراحی و ویژگی های لینکس کیاف۴۱ آی اف وی

خودرو رزمی لینکس کی‌اف۴۱ مبتنی بر معماری سامانه های باز ماژولار شکل گرفته است که امکان پیکربندی در نقش های مختلف را از طریق ادغام سامانه های ماموریتی جدید فراهم می کند. می توان پیکربندی این خودرو را از یک ماموریت به ماموریت دیگر طی هشت ساعت تغییر داد.

این وسیله نقلیه می تواند سه نفر خدمه و حداکثر هشت سرباز را حمل کند. کی‌اف۴۱ نسبت به نسخه پایه لینکس بزرگتر است و در صورت پیکربندی برای ماموریت های رزمی حدود ۴۴ تن وزن خواهد داشت.

تسلیحات لینکس کیاف۴۱ آی اف وی

خودرو جنگی پیاده نظام لینکس کی‌اف۴۱ به نسل بعدی برجک لنس ۲.۰ مجهز است که قابلیت بقای بیشتر برای زیرسامانه های حیاتی در برابر تهدیدات جنبشی و ترکشی را ارائه می کند.

این برجک با توپ جدید ووتان ۳۵ مجهز به موتور الکتریکی ادغام شده که برای شلیک خانواده مهمات ۳۵ در ۲۲۸ میلیمتری راین متال طراحی شده است. همچنین، دو غلاف ماموریت انعطاف پذیر در دو سمت برجک قرار دارند تا امکان نصب انواع مختلف زیرسامانه ها وجود داشته باشد.

از گزینه غلاف ماموریت می توان به موشک های هدایت شونده ضد تانک رافائل اسپایک ال‌آر۲، مهمات پرسه‌زن تهاجمی غیر خطی، یک بسته جنگ الکترونیک و هواگرد بدون سرنشین اشاره کرد.

سلاح پیرو حسگر اصلی (The Main Sensor Slaved Armament) به عنوان سلاح ثانویه لینکس کی‌اف۴۱ آی اف وی نیز دید ۳۶۰ درجه برای خدمه خودرو ارائه می کند.

قابلیت بقای لینکس کیاف۴۱ آی اف وی

این خودرو جنگی پیاده نظام به سامانه دفاع فعال با قابلیت محافظت همه جانبه و سامانه پنهان کننده سریع راین متال برای محافظت در برابر حملات غیر منتظره تجهیز شده است. لینکس کی‌اف۴۱ همچنین دارای قابلیت های محافظت در برابر مین و پرتابه های جنگی است.

کنترل آتش و حسگرهای لینکس کیاف۴۱ آی اف وی

سامانه دید الکترواپتیکال تثبیت شده و واحد کنترل آتش امکان شناسایی هدف از طریق یک دوربین تلویزیون دیجیتال، دستگاه تصویربرداری حرارتی و فاصله یاب لیزری را برای توپچی و فرمانده لینکس کی‌اف۴۱ فراهم می کنند. سامانه های موقعیت یاب تیرانداز صوتی روی وسیله نقلیه نیز می توانند موقعیت تیرانداز دشمن را شناسایی کرده و نمایش دهند.

پیشرانه و قابلیت تحرک لینکس کیاف۴۱ آی اف وی

لینکس کی‌اف۴۱ آی اف وی از یک پیشرانه ۱۱۴۰ اسب بخاری نیرو می گیرد که به یک جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک متصل است. نسبت نیرو به وزن این خودرو جنگی ۲۶ اسب بخار بر تن است.

خودرو جنگی لینکس کی‌اف۴۱ آی اف وی از سامانه تعلیق نظامی پیشرفته محصول شرکت استرالیایی سوپاشوک استفاده می کند. سامانه ضربه گیر وسیله نقلیه به گونه ای طراحی شده است تا در برابر نیروی شدید مقاومت کند و ضربه گیرها برای کاهش شوک های شدید مهندسی شده اند.

پیشرانه لینکس کی‌اف۴۱ امکان دستیابی به بیشینه سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت را فراهم می کند و برد حرکتی خودرو ۵۰۰ کیلومتر است.

 

 منبع: مجله تصویری سلاح
خروج از نسخه موبایل