هشدار تند پوتین درباره استفاده از بمب خوشه‌ ای علیه روسیه

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه ضمن هشدار درباره استفاده اوکراین از بمب خوشه‌ ای اهدایی آمریکا اعلام کرد که مسکو ذخایر کافی از این مهمات در اختیار دارد.

موبنا- رئیس‌جمهور روسیه ارسال بمب‌های خوشه‌ای آمریکا به اوکراین را نشانه تمام شدن تسلیحات آن‌ها خواند و هشدار داد که روسیه برای خود حق پاسخ دادن به این اقدام را محفوظ می‌داند.

به گزارش فارس، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه روز یکشنبه در اظهاراتی به آمریکا و متحدان غربی این کشور درباره پاسخ مسکو به استفاده از بمب‌های خوشه‌ای علیه نیرو‌های روس هشدار داد.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پوتین اعلام کرد که روسیه این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که در صورت استفاده از مهمات خوشه‌ای علیه ما، از چنین مهماتی استفاده کند. ما ذخایر کافی از آن‌ها را داشته باشیم. وی البته تاکید کرد که روسیه هنوز از این مهمات استفاده نکرده و نیازی به استفاده از بمب خوشه‌ای در اوکراین نداشته است.
رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به اقدام آمریکایی‌ها برای دادن بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین افزود: «مهمات آن‌ها دارد تمام می‌شود».
ولادیمیر پوتین با یادآوری استاندارد دوگانه آمریکایی‌ها در قبال بمب‌های خوشه‌ای اعلام کرد، آن‌ها قبلا استفاده از چنین مهماتی را «جنایت و جرم» خوانده بودند و اکنون هم باید توسل به چنین تسلیحاتی، جرم و جنایت تلقی شود.
اظهارات مقام ارشد روسیه درباره بمب خوشه‌ای و هشدار او درباره پاسخگویی مسکو در شرایطی مطرح شده که پیش از این، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه اعلام کرده بود، روسیه در صورت استفاده اوکراین از بمب خوشه‌ای اقدام مشابه انجام می‌دهد.
«پیمان ممنوعیت بمب‌های خوشه‌ای» یک معاهده بین‌المللی است که هر گونه استفاده، انتقال، تولید و انبار این بمب‌ها را ممنوع اعلام می‌کند. این پیمان روز ۳۰ مه ۲۰۰۸ در دوبلین به تصویب رسید و از اوت ۲۰۱۰ اجرایی شد. آمریکا، روسیه و اوکراین جزو کشور‌هایی هستند که این معاهده را امضا نکرده‌اند. این بمب‌ها پس از پرتاب به شمار زیادی بمب کوچکتر تبدیل می‌شوند که می‌تواند باعث کشتار گسترده غیرنظامیان شود. بمب‌های منفجر نشده نیز برای چند دهه خطر به همراه دارند.
پنجشنبه هفته گذشته در خبر‌ها آمده بود که اوکراین بمب خوشه‌ای را از آمریکا دریافت کرده است. ژنرال «اولکساندر تارناوسکی» فرمانده عملیات نیرو‌های مشترک «تاوریا» در گفتگو با شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» ضمن اعلام این خبر افزود: دشمن هم می‌فهمد که با دریافت این مهمات، ما برتری خواهیم داشت. دشمن آن بخش از اراضی که امکان استفاده از این (مهمات) در آن وجود دارد را رها خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا