تاکسی آبی پرنده در فرانسه فعال شد! (+فیلم و عکس)

شرکت نوپای فرانسوی سی‌بابلز (SeaBubbles) نخستین سرویس تجاری قایق باله‌دار (هیدروفویل) پرنده را در فرانسه راه اندازی کرده است.

موبنا – تحرک و پویایی شهری چالشی مهم در دنیای مدرن محسوب می شود و در سال های آینده حتی بیشتر خواهد شد. حمل و نقل مسافری رودخانه-دریایی طی چند سال اخیر رونق چشمگیری را تجربه کرده است. در شرایطی که داشتن یک وسیله نقلیه شخصی زمانی یک هنجار بود، عادات مردم به سمت روش های جایگزین برای رفت و آمد در حال تغییر است. الزامات زیست محیطی در این زمینه نقش پر رنگی دارند.

 

 

سیبابلز و معرفی سرویس تاکسی آبی پرنده

در همین راستا، شرکت نوپای فرانسوی سی‌بابلز (SeaBubbles) نخستین سرویس تجاری قایق باله‌دار (هیدروفویل) پرنده را در فرانسه راه اندازی کرده است. پس از کسب مجوزها و گواهینامه های لازم، قایق بدون آلایندگی سی‌بابلز که به نام “حباب” (Bubble) شناخته می شود، قرار است مسافران را در دریاچه آنسی جابجا کند.

قایق حباب؛ تاکسی آبی پرنده الکتریکی

قایق باله‌دار الکتریکی سی‌بابلز به عنوان بخشی از یک سامانه حمل و نقل جامع در دریاچه آنسی به کار گرفته می شود. با همکاری انجمن شهرداری گرند آنسی فرانسه، سی‌بابلز خدمات حمل و نقل بدون انتشار دی اکسید کربن را ارائه می کند. مقامات گرند آنسی از این طریق گامی مهم در جهت ایجاد آینده ای پاک تر و کارآمدتر برای گردشگری و حمل و نقل برداشته اند.

با هشت تور در روز بین ساعات ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر طی یک بازه زمانی دو ماهه (از یکم ژوییه تا ۳۱ آگوست ۲۰۲۳)، انتظار می رود این طرح ابتکاری کاهش ۱۰۰ تنی انتشار دی اکسید کربن و همچنین ترافیک در ساحل دریاچه آنسی نسبت به قایق های احتراق درونی را موجب شود.

قایق حباب؛ تاکسی آبی پرنده الکتریکی

مشخصات و ویژگی های قایق بالهدار حباب

سی‌بابلز اطلاعات زیادی درباره مشخصات فنی قایق خود منتشر نکرده است. آن چه می دانیم این است که مدل حباب با ظرفیت چهار تا پنج سرنشین نیروی مورد نیاز خود را ۱۰۰ درصد از باتری دریافت می کند. این قایق می تواند با سرعت ۱۲ گره (۲۲ کیلومتر بر ساعت) حرکت کند.

قایق حباب می تواند طی سه ثانیه از روی سطح آب ارتفاع بگیرد. این قایق با طول ۵ متر و پهنای ۲.۵ متر از سامانه نیروی محرکه الکتریکی و باله های هیدروفویل برای بلند شدن از روی آب استفاده می کند. این امر به طور قابل توجهی نیروی پسار (دِرَگ) را کاهش داده و سرعت را افزایش می دهد.

قایق حباب؛ تاکسی آبی پرنده الکتریکی

با توجه به جزئیات موجود در طراحی که امکان باز شدن درها و پنجره ها در جهات مختلف را می دهد، مسافران تاکسی آبی پرنده سی‌بابلز می توانند به مناظر زیبای اطراف دید داشته باشند. درها می توانند به پهلو و به سمت بالا باز شوند. سقف بالای سر مسافران را نیز می توان باز کرد تا جریان هوا و نور طبیعی بیشتری به داخل وارد شود.

طراحی داخلی قایق شبیه به یک سالن کوچک است که مسافران می توانند در آن کسب آرامش کرده و برای مدتی از همه چیز دور شوند.

قایق حباب؛ تاکسی آبی پرنده الکتریکی

شرکت سی‌بابلز در حال آماده شدن برای توسعه مدل “حباب هوشمند” (SmartBubble) است که یک قایق پرنده الکتریکی بزرگتر نسبت به مدل حباب محسوب می شود. این مدل نیز از باله های هیدروفویل استفاده می کند، اما این مجموعه قابلیت جمع شدن دارد و افزون بر این، ظرفیت آن بین هشت تا ۱۲ نفر است.

شرکت سی‌بابلز هم از نظر لذت حسی و هم از نظر ردپای کربن می تواند انقلابی در قایقرانی ایجاد کند. گزینه های بدون انتشار گازهای گلخانه ای، بی صدا، و بدون ایجاد موج این شرکت هم برای مسافران و هم برای محیط زیست مفید است و آن را برای استفاده در شهرها و مناطق حفاظت شده ایده‌آل می کند.

قایق حباب؛ تاکسی آبی پرنده الکتریکی

قایق حباب؛ تاکسی آبی پرنده الکتریکی

قایق حباب؛ تاکسی آبی پرنده الکتریکی

 

 منبع: عصرایران
دکمه بازگشت به بالا