باد کولر برای این افراد سم است

بسیاری از افراد در مواجهه با باد کولر سردرد را تجربه می‌کنند. این افراد با تصور ابتلا به سینوزیت به پزشک مراجعه می‌کنند.

موبنا- بسیاری از افراد در مواجهه با هوای سرد در فصل زمستان یا به‌طور کلی در برابر باد وسایل سرمایشی مثل کولر سردرد را تجربه می‌کنند. این افراد با تصور ابتلا به سینوزیت به پزشک مراجعه و حتی علت مراجعه خود را سینوزیت مزمن بیان می‌کنند، اما وقتی پزشک سؤالات دقیق‌تری از علائم می‌پرسد، متوجه می‌شود که مشکل اصلی بیمار، سردرد در مواجهه با باد یا هوای سرد است.

به گزارش صد آنلاین، در این‌گونه موارد معمولا علائم دیگری مانند گرفتگی بینی، ترشح از بینی یا خلط پشت حلق وجود ندارد و معاینات بیمار هم به نفع سینوزیت نیست.
تشخیص این افراد، ابتلا به نوعی سردرد حساس به سرماست. این حالت در افراد مبتلا به میگرن یا کسانی که سابقه خانوادگی میگرن دارند شایع‌تر است. برخلاف حمله‌های کاملا مشخص میگرن، این سردرد‌ها معمولا کوتاه‌تر است، حالت تهوع، استفراغ و بیزاری از صدا و نور در آن‌ها کمتر است. این سردرد‌ها با گرم گرفتن بهتر می‌شود.
نوع دیگری از این نوع سردرد در برخی افراد با خوردن ناگهانی بستنی یا آب سرد در اوج گرما رخ می‌دهد. در این حالت هم گرم کردن دهان و کام به بهبود درد کمک می‌کند، اما چرا این نوع سردرد‌ها رخ می‌دهد؟
هنوز علت این امر به‌خوبی شناخته نشده است، اما نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد تماس ناگهانی با سرما باعث انقباض و تنگ شدن رگ‌ها می‌شود و متعاقب آن گیرنده‌های حسی جدار رگ‌ها که خبر آسیب را به مغز می‌برند فعال شده و باعث درک درد می‌شود.
نظریه دیگری نیز بیان می‌کند تحریک پایانه‌های حسی اعصاب که در این منطقه بدون پوشش هستند، مقصر است. در برخی افراد مصرف برخی مسکن‌ها مانند ناپروکسن پیش از مواجهه با سرما از حمله سردرد وابسته به سرما جلوگیری کرده است.
به‌طور کلی توصیه می‌شود خصوصا در فصل گرم سال، مصرف مرتب مایعات را داشته باشید و در صورت بروز درد، گرم شدن منجر به گشادی مجدد عروق و احتمالا رفع سردرد می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا