استحکام ۱۰ برابری شیشه لاین گلس | این شیشه به تولید سبز کمک می‌کند

«لاین گلس» (LionGlass) دارای ۱۰ برابر استحکام شیشه معمولی است و تولید آن با انرژی کمتری صورت می‌گیرد، در نتیجه باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود و سبزتر است.

موبنا-به طور کلی شیشه علیرغم مزایای بسیاری که دارد، یک پاشنه آشیل اصلی دارد، شکننده است. در حال حاضر، مهندسان در پن استیت (دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا)، «لاین گلس» (LionGlass) را توسعه داده‌اند، نوع جدیدی از ماده که نه تنها ۱۰ برابر بیشتر در برابر آسیب مقاوم است، بلکه به انرژی کمتری برای تولید نیاز دارد.

رایج‌ترین شکل شیشه‌ای که در همه اشیاء از پنجره گرفته تا لیوان‌های نوشیدنی می‌بینید، از نظر فنی به شیشه «سیلیکات سودا لایم» معروف است. برای تولید این ماده معمولی نیاز به کوره‌هایی با دمای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد است که البته انرژی زیادی مصرف می‌کند و مقدار زیادی دی اکسید کربن را در جو رها می‌سازد. علاوه بر این، این شیشه از ماسه کوارتز، خاکستر سودا و سنگ آهک ساخته شده است که دو مورد اخیر در هنگام ذوب دی اکسید کربن آزاد می‌کنند.

اکنون، محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، دستور پخت شیشه‌ای را بهبود بخشیده‌اند که تولید آن سازگار با محیط زیست است و در عین حال بسیار قوی‌تر است. این شیشه جدید را تیم تحقیقاتی این دانشگاه «لاین گلس» (LionGlass) نامیده‌اند، درتولید این شیشه جدید جای خاکستر سودا و سنگ آهک با اکسید آلومینیوم یا یک ترکیب آهن عوض شده است.

تعویض کربنات‌ها نه تنها انتشار مستقیم آن‌ها را در طول ذوب کاهش می‌دهد، بلکه دمای مورد نیاز برای ذوب را تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد  پائین می‌اورد. این به نوبه خود مصرف انرژی را تا حدود ۳۰ درصد کاهش می‌دهد و به این ترتیب انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از تولید آن‌ها را کاهش می‌دهد.

اما در این زمینه خبر بهتری نیز وجود دارد؛ برخی از ترکیبات LionGlass دارای مقاومت در برابر ترک هستند که حداقل مقاومت آن‌ها  ۱۰ برابر بیشتر از شیشه استاندارد «سودا لایم» است. این تیم نمونه‌ها را زیر یک «الماس ویکرز فرو رونده» آزمایش کردند و دریافتند که شیشه حتی تحت بار نیروی یک کیلوگرمی ترک نمی‌خورد. در مقایسه، شیشه‌های معمولی زیر بار تنها ۰.۱ کیلوگرم شروع به ترک خوردن خواهند کرد. و مقاومت ترک خوردگی LionGlass به احتمال زیاد حتی از این هم بالاتر است.

بیتوته

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا