ام۲۴۰؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان (+فیلم و عکس)

ام۲۴۰ نسخه ساخت آمریکا از مسلسل بلژیکی اف‌ان مگ (FN MAG) است که یکی از پر استفاده‌ترین و موثرترین مسلسل های چند منظوره در جهان است.

موبنا مسلسل یا تیربار یکی از سلاح هایی است که در میدان جنگ می تواند ترس قابل توجهی را به نیروهای دشمن القا کند. با نواخت تیر بالا، مسلسل می تواند آتش سرکوب کننده (مستقیم یا غیرمستقیم) را ارائه کرده و علیه نیروهای پیاده، هواگردهای در حال پرواز در ارتفاع پایین، قایق های کوچک و خودروهای زرهی سبک و غیرزرهی به کار گرفته شود.

مسلسل ها برای نخستین بار به طور انبوه طی جنگ جهانی اول به کار گرفته شدند و امروزه به بخشی کلیدی در هر ارتشی تبدیل شده اند.

امروزه، مسلسل ام۲۴۰ (M240 Machine Gun) در این دسته از سلاح ها به عنوان یکی از مشهورترین گزینه ها شناخته می شود.

 

 

آشنایی با مسلسل ام۲۴۰

ام۲۴۰ نسخه ساخت آمریکا از مسلسل بلژیکی افان مگ (FN MAG) است که یکی از پر استفاده‌ترین و موثرترین مسلسل های چند منظوره در جهان است.

از زمان معرفی آن در سال ۱۹۵۷، اف‌ان مگ بر بازار مسلسل های بلوک غرب تسلط داشته است. استفاده از این سلاح برای ارتش آمریکا پیشنهاد شد، اما در ابتدا به نفع مسلسل ام۶۰ ساخت آمریکا رد شد.

دو دهه پس از بکارگیری مسلسل ام۶۰، سرانجام این سلاح با نسخه ساخت آمریکا از مسلسل اف‌ان مگ جایگزین شد که به نام ام۲۴۰ شناخته می شود. این سلاح در سال ۱۹۷۷ توسط ارتش آمریکا به کار گرفته شد و جایگزین مدل های ام۷۳ و ام۲۱۹ شد.

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

مسلسل ام۲۴۰ همچنین توسط نیروی دریایی، سپاه تفنگداران دریایی و گارد ساحلی آمریکا نیز به کار گرفته شد. این سلاح توسط ارتش اسپانیا نیز استفاده می شود.

در سال ۲۰۲۲، تعداد نامشخصی از مسلسل ام۲۴۰ برای دفاع در برابر حمله روسیه در اختیار اوکراین قرار گرفت.

تولید مسلسل ام۲۴۰ همچنان ادامه دارد و انواع بهبود یافته و به روزرسانی شده آن همچنان معرفی می شوند.

از این سلاح در درگیری های مختلف نظامی از جمله جنگ افغانستان و جنگ عراق استفاده شده است.

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

ویژگی های مسلسل ام۲۴۰

مسلسل ام۲۴۰ توسط سربازان پیاده نظام استفاده می شود و امکان نصب آن روی سه پایه، پایه خودرو، هلیکوپتر و کشتی ها نیز وجود دارد.

ام۲۴۰ یک سلاح گازی است که با نوار تیر تغذیه می شود و گلوله های ۷.۶۲ در ۵۱ میلیمتری ناتو را شلیک می کند. این مسلسل امکان انتخاب نوع شلیک را ارائه می کند، اما توانایی شلیک تک تیر را ندارد.

انتخابگر نوع شلیک سلاح امکان انتخاب بین سرعت ۷۵۰ دور در دقیقه، ۸۵۰ دور در دقیقه و ۹۵۰ دور در دقیقه را فراهم می کند. با این وجود، سرعت شلیک تنها زمانی تنظیم می شود که رسوب موجب کندی سلاح شود و زمان برای تمیز کردن درست سلاح وجود نداشته باشد.

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

مهمات توسط یک نوار تیر از قسمت بالا سمت چپ وارد مسلسل ام۲۴۰ می شود. نوارهای تیر این سلاح به طور معمول بین ۵۰ تا ۲۵۰ فشنگ طول دارند. نوار تیر ۵۰ فشنگی پر استفاده‌ترین گزینه محسوب می شود.

ام۲۴۰ نسبت به مسلسل های امروزی حجیم‌تر و سنگین‌تر است. با این وجود، قابل اعتماد بودن این سلاح ثابت شده است. برخی منابع این مسلسل را قابل اعتمادترین مسلسل در جهان معرفی کرده اند. به عنوان نمونه، طی یک آزمایش در دهه ۱۹۹۰، ام۲۴۰ قادر به شلیک تعداد چشمگیر ۲۶۰۰۰ فشنگ پیش از واماندگی سلاح بود.

ویژگی قابل اعتماد بودن بار دیگر طی آزمایش ام۲۴۰بی در سال ۲۰۱۳ تایید شد و این سلاح به رغم شلیک ۱۵۰۰۰ فشنگ با نواخت تیر دوره ای دقت خود را از دست نداد. تا پایان این آزمایش، بیش از ۳۲۰۰۰ فشنگ بدون تاثیر سوء بر سلاح شلیک شد.

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

لوله سلاح پیش از جایگزینی برای شلیک ۸۰۰ فشنگ رتبه‌بندی شده است، اما ام۲۴۰ اغلب از این سطح فراتر رفته است. به گفته برخی منابع، این سلاح در برخی موارد پیش از نیاز به جایگزینی لوله تا ۸۰۰۰ فشنگ شلیک کرده است.

لوله های سلاح با مواد پوششی پیشرفته حتی طول عمر بیشتری داشته و ادعا می شود لوله های سلاح با پوشش استلایت (Stellite) تا شلیک ۱۵۰۰۰ فشنگ دوام می آورند.

بیشتر اجزای مسلسل ام۲۴۰ با مدل بلژیکی اف‌ان و مشتقات آن مانند مدل بریتانیایی ال۷ای۱ (L7A1) قابل جایگزینی هستند.

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

مسلسل ام۲۴۰ دارای لوله با قابلیت تعویض سریع است. یک دسته حمل درست در بالای لوله سلاح نصب شده است. این به سربازان اجازه می دهد لوله معیوب را حتی زمانی که داغ است بدون نیاز به دستکش عایق خارج کنند.

ام۲۴۰ دارای قنداق کامپوزیت، دسته نگهدارنده عمودی جلو و دسته تپانچه ای است. نسخه های اولیه سلاح دارای قسمت هایی چوبی بودند، اما در مدل های جدیدتر از مواد کامپوزیتی به جای چوب استفاده شده است.

یک دوپایه تاشو از تجهیزات استاندارد ام۲۴۰ است که امکان شلیک از یک موقعیت ثابت هنگام قرارگیری روی زمین یا یک جسم برجسته مانند دیوار یا تخته سنگ را فراهم می کند.

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

در انواع جدیدتر مسلسل ام۲۴۰ به واسطه استفاده از ریل دوربین سبک پیکاتینی امکان استفاده از دوربین روی سلاح فراهم شده است.

بیشینه برد موثر مسلسل ام۲۴۰ هنگام شلیک از روی دوپایه برابر با ۸۰۰ متر و در صورت استفاده از سه پایه به ۱۱۰۰ متر نیز می رسد.

از انواع مسلسل ام۲۴۰ می توان به ام۲۴۰بی، ام۲۴۰سی، ام۲۴۰دی، ام۲۴۰ئی۱، ام۲۴۰جی، ام۲۴۰اچ، ام۲۴۰ال و ام۲۴۰پی اشاره کرد.

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

ام240؛ قابل اعتمادترین مسلسل جهان

 

 منبع: مجله تصویری سلاح

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا