بلندترین آواز «مرغ زنگوله ای سفید» برای جذب جفت! (+فیلم و عکس)

مرغ زنگوله ای سفید نر به اندازه ای بلند آواز می خواند که صدایش با صدای پیشرانه جت هنگام برخاستن هواپیما از زمین قابل مقایسه است.

موبنا – شاید تعجب کنید اگر متوجه شوید که پرنده ای با بلندترین صدا در دنیای پرندگان قادر به ایجاد صوتی گوش‌خراش است. این پرنده به نام مرغ زنگوله ای سفید (White bellbird) در اعماق جنگل آمازون زندگی می کند.

در حقیقت، پرنده های مرغ زنگوله ای سفید نر به اندازه ای بلند آواز می خوانند که صدای آنها با صدای پیشرانه جت هنگام برخاستن هواپیما از زمین قابل مقایسه است.

 

 

مرغ زنگوله ای سفید؛ تولید صدایی گوشخراش برای جذب جفت

پرنده مرغ زنگوله ای سفید نر به طور معمول با تولید صدایی در محدوده ۱۱۶ دسی‌بل ارتباط برقرار می کند، اما قادر است برای جذب جفت احتمالی خود با شدت صوتی ۱۲۵ دسی‌بل نیز آواز بخواند.

نکته جالب توجه درباره آواز پرنده های مرغ زنگوله ای سفید این است که از صدای آزاردهنده خود نه تنها برای برقراری ارتباط در فواصل دور، بلکه حتی در فواصل کوتاه چند متری نیز استفاده می کنند.

مرغ زنگوله ای سفید؛ پرنده ای که برای جذب جفت خود بلندترین صدا در دنیای پرندگان را تولید می کند

بنابر مطالعه ای که در نشریه Current Biology منتشر شد، تا پیش از این که پژوهشگران برای ثبت بلندی صدای مرغ زنگوله ای سفید راهی جنگل آمازون شوند، تاریک‌مرغ جارزن (Screaming piha) تولید بلندترین صدا در دنیای پرندگان را به خود اختصاص داده بود. اما بلندی صدای مرغ زنگوله ای سفید با شدت ۱۲۵ دسی‌بل، ۹ دسی‌بل بیشتر از صدای تاریک‌مرغ جارزن است.

برای مقایسه این شرایط را در نظر بگیرید: بلندی صدای ترافیک شهری حدود ۸۵ دسی‌بل است و قرار گرفتن مداوم در معرض صدایی با شدت بین ۸۰ تا ۹۰ دسی‌بل خطر از دست دادن شنوایی را به همراه دارد. صدای اره برقی از فاصله حدود یک متری برابر با ۱۱۰ دسی‌بل است و صدای ماشین‌آلات سنگین، مانند چکش بادی در نزدیکی بدن ۱۲۰ دسی‌بل است.

مرغ زنگوله ای سفید؛ پرنده ای که برای جذب جفت خود بلندترین صدا در دنیای پرندگان را تولید می کند

تمام این موارد هنوز به اندازه صدای جیغ پرنده ای نسبتا کوچک که حدود ۳۰ سانتیمتر طول و ۲۲۷ گرم وزن دارد، بلند نیستند.

از آنجایی که ۱۲۵ دسی‌بل نقطه ای است که در آن صدا به شدت دردناک می شود، مشخص نیست این جیغ گوش‌خراش چه جذابیتی برای پرنده مرغ زنگوله ای سفید ماده دارد.

افزون بر صدای بلند، پرندگان مرغ زنگوله ای سفید نر دارای یک ویژگی عجیب دیگر هستند که پژوهشگران معتقدند به عنوان گزینه ای برای اغوا کردن پرنده های ماده تکامل یافته است. آنها دارای یک زائده بلند آویزان از روی نوک خود هستند. همانطور که صدای بلند پرنده های نر برای پرنده های ماده جذابیت دارد، این زائده نیز ممکن است در نگاه آنها بر جذابیت نرها می افزاید.

 منبع: عصرایران
دکمه بازگشت به بالا