متفورمین برای کرونا هم خوب است

متفورمین به عنوان داروی دیابت، ممکن است خطر ابتلا به کووید طولانی مدت را تا ۴۱درصد کاهش دهد.

موبنا – به گزارش نیوساینتیست، بر اساس یافته‌های دانشمندان متفورمین که معمولاً برای کنترل سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ استفاده می‌شود، در پیشگیری از عوارض طولانی مدت ۱۰( ماه پس از عفونت کروناویروس) مؤثرتر از دارونما بود.

متفورمین داروی دیابت است که با بهبود نحوه کنترل بدن در مورد هورمون انسولین، سطح قند خون را کاهش می دهد.

داروی دیابت متفورمین می تواند از ابتلا به کووید طولانی جلوگیری کند، اما اینکه آیا می تواند این بیماری را در افرادی که قبلاً به آن مبتلا هستند نیز درمان کند، مشخص نیست.

تخمین زده می شود که ۶۵ میلیون نفر در سراسر جهان درجاتی از کووید طولانی را دارند که می تواند شامل خستگی مزمن، مه مغزی، مشکلات قلبی و ریوی و از دست دادن چشایی و بویایی و سایر مشکلات باشد.

کارولین برامانت از دانشگاه مینه سوتا و همکارانش پتانسیل چندین روش درمانی از جمله متفورمین را که معمولاً برای کنترل سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ استفاده می شود، آزمایش کردند.

در یک پیگیری ۱۰ ماهه، ۶.۳ درصد از افرادی که متفورمین مصرف کردند به کووید طولانی مدت مبتلا شده بودند این عدد برای آن هایی که دارونما استفاده کردند ۱۰.۴ درصد بود. در واقع این دارو از ۴۱ درصد موارد طولانی مدت کووید در کارآزمایی جلوگیری می کند.

در حالی که متفورمین ممکن است از ابتلا به کووید طولانی در میان افرادی که دارای اضافه وزن وعفونت خفیف کووید هستند جلوگیری کند، پتانسیل این دارو در سایر گروه‌ها یا به عنوان درمان طولانی مدت کووید مشخص نیست.

دانشمندان می‌گوید که متفورمین با کاهش بار ویروسی در بدن یک فرد مبتلا ممکن است به عنوان ضد التهاب عمل کند.

 منبع: فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا