وزیر ارتباطات برای چندمین بار، وعده تلاش برای رفع فیلتر گوگل‌پلی را مطرح کرد

نزدیک به پنج ماه از وعده‌های وزیر ارتباطات برای پیگیری رفع فیلتر گوگل‌پلی می‌گذرد، اما تغییری در دسترسی به این پلتفرم حاصل نشده است.

موبنا – وزیر ارتباطات بار دیگر از تلاش برای رفع فیلتر گوگل‌پلی سخن گفت. او از دی‌ماه سال ۱۴۰۱ این وعده را بارها مطرح کرده است. «عیسی زارع‌پور» در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان بار دیگر به رفع فیلتر گوگل‌پلی اشاره کرد.

او برای چندمین بار تأکید کرد که نظر تخصصی وزارت ارتباطات این است که باید در بحث مسدودیت گوگل‌پلی تجدیدنظر شود و به‌دنبال تحقق این موضوع است: «از کارگروه تعیین مصادیق، پیگیر رفع فیلتر این پلتفرم هستیم و می‌خواهیم نظر کارگروه را در این مورد بدانیم.»

گفتنی است اول مهرماه سال ۱۴۰۱ و هم‌زمان با موج فیلترینگ در کشور، گوگل‌پلی فیلتر شد و البته مسدودیت آن همچنان ادامه دارد. این درحالی است که فروشگاه اپ استور با IP ایران در دسترس است و کاربران دستگاه‌های iOS بدون مشکل می‌توانند اپ‌های موردنیاز خود را از این فروشگاه دانلود کنند.

گفتنی است احتمال رفع فیلتر گوگل‌پلی برای اولین‌بار ۲۶ دی‌ماه ۱۴۰۱ مطرح شد. در آن روز گوگل‌پلی روی بیشتر اپراتورهای اینترنت در دسترس قرار گرفت و کاربران توانستند بار دیگر از آن استفاده کنند. بااین‌وجود تنها چند ساعت بعد این پلتفرم مجدداً مسدود شد.

در همین راستا، زارع‌پور ۲۸ دی‌ماه ۱۴۰۱ نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت اعلام کرد با رفع فیلتر گوگل‌پلی موافق است:

«کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مسئول فیلترینگ است. ۶ عضو از ۱۳ عضو این کارگروه را وزرای دولت تشکیل می‌دهند و در آنجا تصمیمات گرفته می‌شود. تلاش ما این است که محدودیت سرویس‌هایی که واقعاً نیاز مردم بوده و مشکل ویژه‌ای ندارند، رفع شود؛ مثلاً گوگل‌پلی قبلاً تا شهریور‌ماه باز بود و از آن استفاده می‌شد، اما با توجه به شرایط امنیتی کشور روی آن محدودیت‌هایی با تصمیم مراجع امنیتی اعمال شد. نظر تخصصی من این است که گوگل‌پلی باز شود و آن را دنبال می‌کنیم. منتظریم کارگروه در‌این‌باره تصمیم بگیرد و به ما ابلاغ کند.»

درحال‌حاضر نزدیک به پنج ماه از وعده‌های وزیر ارتباطات برای پیگیری رفع فیلتر گوگل‌پلی می‌گذرد، اما تغییری در دسترسی به این پلتفرم حاصل نشده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا