استورم شادو؛ برگ برنده انگلیس برای اوکراین! (+فیلم و عکس)

ارسال موشک استورم شادو به اوکراین قابلیت انجام حملات دوربرد جدید پیش از ضد حمله مورد انتظار این کشور را فراهم می کند. موشک استورم شادو بردی بیش از ۲۵۰ کیلومتر دارد که همچنان کمتر از برد ۳۰۰ کیلومتری موشک های سطح به سطح ATACMS محسوب می شود که اوکراین به دنبال دریافت آنها از آمریکا بود.

موبنا – بریتانیا در ماه می از موافقت با اهدای موشک دوربرد استورم شادو (Storm Shadow) به اوکراین خبر داد. این نقطه عطف مهمی در کمک های امنیتی به این کشور درگیر در جنگ با روسیه محسوب می شود.

با ارسال موشک استورم شادو (سایه توفان)، نیروهای اوکراینی یک سامانه تسلیحاتی ارزشمند را در اختیار دارند که می تواند در تغییر روند جنگ این کشور با روسیه تاثیرگذار باشد.

 

 

ارسال موشک استورم شادو؛ کمک بریتانیا به اوکراین

ارسال موشک استورم شادو به اوکراین قابلیت انجام حملات دوربرد جدید پیش از ضد حمله مورد انتظار این کشور را فراهم می کند.

بریتانیا پیش از این اعلام کرده بود که تسلیحات دوربرد در اختیار اوکراین قرار خواهد داد که موشک استورم شادو بخشی از آن محسوب می شود. دولت بریتانیا این اقدام را واکنشی به حملات روسیه به زیرساخت های غیرنظامی اوکراین اعلام کرده است.

موشک استورم شادو

آشنایی با موشک استورم شادو  

استورم شادو طی یک همکاری مشترک بین بریتانیا و فرانسه توسعه داده یافته و یک موشک کروز شناساگریز، دوربرد، و هواپرتاب است که می تواند اهداف راهبردی و نظامی را از فواصل دور با دقت بالا مورد اصابت قرار دهد. این موشک برای نخستین بار در سال ۲۰۰۲ وارد خدمت شد و از اپراتورهای فعلی آن می توان به انگلیس، فرانسه، ایتالیا، یونان، مصر، قطر، هند، عربستان، امارات و اوکراین اشاره کرد.

وزن کلی موشک استورم شادو حدود ۱۳۰۰ کیلوگرم است و کلاهک جنگی متعارف آن حدود ۴۵۰ کیلوگرم است. طول، عرض و ارتفاع این موشک به ترتیب برابر با ۵.۱ متر، ۶۳۰ میلیمتر و ۴۸۰ میلیمتر است. طول دو سر بال های این موشک نیز ۳ متر است. نیروی مورد نیاز استورم شادو برای پرواز را پیشرانه توربوجت میکروتوربو تی‌آر‌آی ۶۰-۳۰ تامین می کند.

موشک استورم شادو

موشک استورم شادو بردی بیش از ۲۵۰ کیلومتر دارد که همچنان کمتر از برد ۳۰۰ کیلومتری موشک های سطح به سطح ATACMS محسوب می شود که اوکراین به دنبال دریافت آنها از آمریکا بود. با این وجود، موشک استورم شادو همچنان از برد کافی برای حمله به عمق خاک زیر کنترل روسیه در شرق اوکراین برخوردار است. نکته مهم این است که به دلیل هواپرتاب بودن، خلبانان اوکراینی قادر خواهند بود با فاصله از خطوط مقدم اقدام به شلیک موشک استورم شادو کنند.

نیروی هوایی اوکراین جت های جنگده سوخو سو-۲۴، میگ-۲۹ فالکروم و سوخو سو-۲۷ خود را برای حمل موشک های استورم شادو بهینه‌سازی کرده است.

پس از پرتاب، موشک استورم شادو می تواند به ارتفاع پایین نزول کند که امکان شناسایی توسط رادارهای دشمن پیش از آن که با جستجوگر فروسرخ خود به سمت هدف نهایی حرکت کند را کاهش می دهد. موشک استورم شادو سلاحی از نوع “شلیک کن و فراموش کن” محسوب می شود و برنامه‌ریزی برای اصابت به هدف پیش از پرتاب آن انجام می شود. این موشک حین پرواز قابل کنترل نیست، اما می تواند مسیری را به صورت نیمه خودمختار و با هدایت جی‌پی‌اس دنبال کند.

موشک استورم شادو

موشک استورم شادو می تواند با سرعت ۰.۸ ماخ (۹۸۸ کیلومتر بر ساعت) پرواز کند و در زمان نزدیک شدن به هدف و مانور نهایی به ارتفاعی که بهترین احتمال برای تشخیص و اصابت به هدف را دارد، صعود می کند. مخروط دماغه موشک در این مرحله از بدنه جدا شده تا دوربین فروسرخ وضوح بالای موشک منطقه هدف را بررسی کرده و هدف خود را تایید کند. اگر امکان تایید هدف فراهم نشود، یا اگر خطر آسیب جانبی زیاد باشد، موشک به سمت منطقه سقوط پرواز خواهد کرد.

موشک استورم شادو ممکن است یکی از پلتفرم های مورد نیاز اوکراین برای حمله به اهداف ارزشمند روسیه باشد.

موشک استورم شادو

موشک استورم شادو

موشک استورم شادو

 منبع: مجله تصویری سلاح
دکمه بازگشت به بالا