گردشی جالب در خط تولید کبریت! (+فیلم و عکس)

نحوه تولید کبریت های امروزی نتیجه قرن ها آزمایش و آزمون و خطا است. اگرچه چینی ها کبریت های گوگردی را در اوایل قرن پنجم پس از میلاد اختراع کردند، اما آنها نسبتا ناشناخته بودند. در قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم، تلاش های بسیاری برای تسهیل روشن کردن آتش انجام شد و سرانجام در سال ۱۸۰۵ ژان شانسل فرانسوی کبریت مدرن را اختراع کرد.

موبنا – این محصول طی دهه های بعد توسعه یافت و تا دهه ۱۸۳۰، کبریت های فسفری به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفتند. اما این کبریت ها بسیار سمی بودند و در اوایل قرن بیستم ساخت کبریت مورد بازنگری قرار گرفت.

 

 

کبریت ها امروز چگونه ساخته می شوند؟

به عنوان یک معادله پایه، سوخت بعلاوه گرما بعلاوه اکسیژن موجب ایجاد آتش می شود. نحوه ساخت چوب کبریت از ترکیبی از مواد شیمیایی و اصطکاک برای رسیدن به این هدف استفاده می کند. تعامل اصلی بین گوگرد، فسفر سفید – معروف به عامل اشتعال – و پتاسیم کلرات که عامل اکسید کننده است، صورت می گیرد.

نوارهای جرقه‌زا کنار قوطی چوب کبریت حاوی ماده شیمیایی پودری به نام فسفر قرمز، یک ماده ساینده مانند پودر شیشه، یک خنثی کننده، کربن سیاه و یک پیوند دهنده مانند ژلاتین هستند. سر چوب کبریت دارای پوششی است که از جمله مواد تشکیل دهنده آن می توان به گوگرد، موم و پتاسیم کلرات اشاره کرد. سیلیس نیز در این ترکیب به عنوان یک عامل کنترل کننده احتراق حضور دارد.

تولید کبریت

پودر شیشه برای ایجاد اصطکاک استفاده می شود و اصطکاک ناشی از کشیدن چوب کبریت روی نوار کنار قوطی گرما ایجاد می کند. این میزان گرما برای ایجاد شعله کافی نیست، اما برای شکستن فسفر قرمز به فسفر سفید کفایت می کند. همچنین، برای تحریک پتاسیم کلرات به انتشار اکسیژن کافی است.

زمانی که فسفر سفید با این اکسیژن تعامل داشته باشد، گرمای لازم برای ایجاد آتش را فراهم می کند. اکنون اکسیژن و گرما وجود دارند و سوخت تنها مورد باقیمانده برای ایجاد شعله آتش است. موم و گوگرد موجود در سر چوب کبریت آن را تامین می کنند.

کبریت چگونه در کارخانه تولید می شود؟

روند تولید کبریت در کارخانه تا حد زیادی اتوماتیک است. مواد ممکن است به صورت دستی اضافه شوند و کارگران بر خط تولید نظارت داشته باشند، اما بیشتر کارها از جمله ساخت قوطی توسط دستگاه ها انجام می شوند.

تولید کبریت با فرایند ساخت چوب کبریت آغاز می شود. کنده های چوب ابتدا به شکل ورقه در آمده و این ورقه ها روی هم قرار می گیرند. سپس، یک دستگاه خردکن آنها را به شکل تراشه های باریک و کوچک برش می زند. این تراشه های چوب از روی نوارهای سوراخ‌دار عبور می کنند تا موارد شکسته و ضایعات دیگر جدا شوند.

تولید کبریت

سپس تراشه های چوب وارد صفحات آلومینیومی سوراخ‌دار می شوند. در این مرحله چوب کبریت ها در حمامی از آمونیوم فسفات و سپس پارافین مذاب غوطه‌ور می شوند. پس از اعمال هر پوشش، چوب کبریت ها خشک می شوند.

گام بعدی برای ساخت کبریت افزودن سر چوب کبریت با فرو بردن آنها در یک ترکیب مایع است.

برای ساخت این ترکیب مایع، از یک دستگاه مخلوط‌کن صنعتی استفاده می شود. کپسول های ژلاتین، آب داغ و پودر پتاسیم کلرات در این دستگاه ترکیب می شوند. گرانول های سیلیس در ادامه به این ترکیب اضافه می شود. برخی مواد دیگر از جمله رنگ قرمز نیز به این ترکیب اضافه می شود تا رنگ متمایز سر چوب کبریت شکل بگیرد.

چوب کبریت ها که در صفحات آلومینومی سوراخ‌دار قرار دارند به مدت پنج ثانیه وارد این ترکیب شده و پس از آن به مدت حدود یک ساعت در معرض هوا خشک می شوند.

 منبع: عصرایران
دکمه بازگشت به بالا