مقایسه بیمه های تکمیلی و انتخاب بهترین بیمه درمانی در ۱۴۰۲

واقعا تجربه شیرینی ا‎ست زمانی‌‎که متوجه می‌‎شویم با یک برنامه‌‎ریزی مالی درست، بخش زیادی از پس‌‎اندازمان را حفظ کرده‎‌ایم. برای داشتن یک برنامه‎‌ریزی مالی درست باید از قبل خود را برای شرایط بحرانی آماده کنیم. خرید بیمه تکمیلی یکی از راه‎های مطمئن برای مدیریت هزینه‎‌های درمانی‎ است. در این مقاله انواع بیمه تکمیلی و پوشش‌های آن معرفی شده‎اند. مقایسه بیمه های تکمیلی به شما کمک می‌‎کند تا بهترین  بیمه را بر اساس شرایط و نیازهایتان انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

 

انواع بیمه‌‎های درمانی

به طور کلی کارکرد بیمه، جبران خسارت ناشی از حادثه برای بیمه‌گزار است. سنگین‎‌ترین خسارت‎‌ها ناشی از حوادثی است که سلامتی افراد را به خطر می‎اندازد. به همین دلیل، داشتن بیمه‎‌های درمانی برای هر فرد ضروری است. این بیمه‎‌ها در دو دسته بیمه‌‎های درمانی پایه و تکمیلی در دسترس هستند. بیمه‌‎های درمانی تامین اجتماعی، سلامت، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و… جزو بیمه‌‎های پایه هستند. این بیمه‎‌ها برخی از هزینه‎‌های درمانی را پوشش نمی‌‎دهند. برای حل این مسئله، طرح بیمه‎‌های تکمیلی در شرکت‎‌های بیمه مطرح شد.

 

بیمه تکمیلی چیست؟

بیمه درمانی تکمیلی یکی از انواع بیمه اشخاص است. ارائه خدمات بیمه تکمیلی در برخی از شرکت‎های بیمه، منوط به داشتن دفترچه بیمه پایه است. علتش این است‎که بیمه درمان تکمیلی هزینه مازاد بر بیمه‎های پایه را مطابق با بیمه‎‌نامه تقبل می‌‎کند.

 

انواع بیمه تکمیلی

این بیمه‎‌نامه به صورت انفرادی، گروهی و خانواده در طرح‌های مختلف بیمه‌ای با پوشش‌ها و حق بیمه‌های متفاوت در اکثر شرکت‌‎های بیمه ارائه می‌‎شود.

 

شرکت‎های ارائه دهنده بیمه درمان تکمیلی انفرادی

برای داشتن این بیمه‎نامه نیاز به دفترچه درمان پایه نیست. بیمه تکمیلی انفرادی با توجه به سن فرد بیمه‌‎گزار و طرح مورد درخواست وی در شرکت‎‌های زیر ارائه می‌‎شوند:

 

شرکت‌‎های ارائه دهنده بیمه درمان تکمیلی گروهی

این بیمه با توجه به تعداد نفرات و تعهدات مورد درخواست هر شرکت یا سازمان تنظیم می‌‎شوند. شما می‌‎توانید از طریق شرکت‌‎های زیر بیمه تکمیلی گروهی را تهیه کنید:

 

شرکت‎‌های ارائه دهنده بیمه تکمیلی خانواده

این بیمه در بعضی از دسته‌‎بندی‎های اسناد بیمه‎ای در دسته بیمه تکمیلی انفرادی شناخته می‎شود.  شما می‎‌توانید از  شرکت‌‎های زیر این بیمه‌‎نامه درمان خانواده  را تهیه کنید:

 

برای انتخاب بهترین بیمه تکمیلی توجه به نکات زیر ضروری است:

 

فرانشیز بیمه‎‌نامه

یکی از موضوعات مهم در مقایسه بیمه های تکمیلی ، فرانشیز است. یعنی بخشی از هزینه‌های درمانی شما، که توسط شرکت بیمه پرداخت نمی‌شود و باید خودتان آن را پرداخت کنید. هرچه فرانشیز بیمه درمان تکمیلی کمتر باشد در هنگام بروز خسارت‌ها، هزینه کمتری به دوش بیمه‌گزار می‌افتد. مثلا اگر فرانشیز  بیمه‌ای ۱۰ درصد و مبلغ خسارت یک میلیون تومان باشد؛ شرکت بیمه ۹۰۰ هزار تومان از مبلغ خسارت را می‌پردازد. پرداخت مابقی آن بر عهده بیمه‌گزار است. فرانشیز در بیمه اموال، اشخاص و مسئولیت وجود دارد. این درصد، بر اساس نوع شرکت، نوع بیمه و نوع قرارداد تعیین می‌شود. در بیمه تکمیلی انفرادی معمولا فرانشیز بین صفر تا ۳۰ درصد است و به شرکت بیمه انتخابی شما بستگی دارد.

 

دوره انتظار بیمه‌‎نامه

یکی از مهم‌ترین نکات در مقایسه بیمه های تکمیلی مدت زمان دوره انتظار است. لزوم وجود دوره انتظار به خاطر اطمینان از صحت سلامت فرد بیمه‎‌گزار است. فرد بیمه‌‎شده بعد از سپری شدن دوره انتظار می‌تواند برخی از پوشش‌ها مانند خدمات بستری و جراحی را دریافت کند.

دوره انتظار برای پوشش عمل جراحی و بستری در بیمه تکمیلی حداکثر تا ۳ ماه تعیین شده است. در برخی از قراردادهای بیمه تکمیلی گروهی، برای جراحی و بستری دوره انتظاری در نظر گرفته نمی‌شود.

در دو شرکت بیمه تعاون و سامان دوره انتظار بیمه‌‎نامه درمان به شرح زیر است:

 

در دسترس بودن مراکز درمانی طرف قرارداد

یکی دیگر از معیارهای مهم درمقایسه بیمه های تکمیلی در دسترس بودن مراکز درمان طرف قرارداد با این شرکت‎هاست. شرکت بیمه‌ای که تعداد مراکز طرف قرارداد بیشتر و در دسترس داشته باشد، همواره گزینه بهتری برای انتخاب بیمه‌‎نامه تکمیلی است. برای اطلاع از مراکز طرف قرارداد بیمه‎‌ها می‌توانید به سایت آن شرکت مراجعه کنید و یا از واحد پشتیبانی‎‌شان کمک بگیرید.

نکته: در صورت مراجعه به مراکز درمانی غیر طرف قرارداد با بیمه‌‎نامه‌های تکمیلی، بیمه‎‌گزار باید هزینه‌‌های لازم را پرداخت کند. سپس به مراکز پرداخت خسارت بیمه درمان تکمیلی شرکتِ بیمه خود مراجعه نماید. برای دریافت هزینه، ارائه مدارک و پرونده‌‌های پزشکی فرد بیمه‎‌گزار الزامی‎ است.

 

قیمت بیمه‌‎نامه

«هیچ ارزانی بی‌‎علت نیست، هیچ گرانی بی‎‌حکمت نیست». شما، مفهوم این ضرب‎‌المثل را در انتخاب بیمه درمان ‎تکمیلی به خوبی درک خواهید کرد. ارزان‎‌ترین بیمه تکمیلی می‌تواند یکی از گزینه‌‎ها در انتخاب بیمه تکمیلی گروهی، انفرادی و خانواده باشد. اما این مورد را فراموش نکنید که ارزان‌ترین بیمه، لزوما کامل‌ترین بیمه از لحاظ پوشش‌دهی نیست. در بیمه نامه‌های تکمیلی اگر شما حق بیمه کمتری پرداخت کنید، بالتبع سقف پوشش کمتری هم دریافت می‌کنید. در هر طرح بیمه‌ای سقف پوشش‌های مختلف با حق بیمه‌های متفاوتی ارائه می‌شود. پس با انتخاب طرح‌های بیمه‌ای با پوشش کامل، بیمه‌‎نامه‌‎ای را تهیه کنید که در زمان خسارت در کنار شما باشد. برای خرید بهترین بیمه تکمیلی با قیمت مناسب، شما می‌توانید به صفحه استعلام و خرید بیمه تکمیلی در سایت‌های معتبرنظیر https://bimeh.com/health   وارد شوید و بیمه مدنظر خود را خریداری کنید.

 

پوشش‎های هزینه‌‎های درمانی بیمه‌‎نامه

مهم‌ترین معیار در خرید بیمه‌نامه‌های تکمیلی، انتخاب بهترین بیمه تکمیلی از نظر پوشش‎‌های هزینه‎‌های درمانی است. این پوشش‎‌ها با توجه به حق بیمه پرداختی به فرد ارائه می‌‎شود. از این‎‌رو قبل از خرید بیمه‌‎نامه تکمیلی به موارد زیر دقت کنید:

 

بعد از بررسی و مقایسه بیمه های تکمیلی در شرکت‌‎های مختلف، بیمه‌نامه مورد نظرتان را خریداری نمایید.

 

مقایسه بیمه‌های تکمیلی از نظر پوشش‌دهی

شرکت‌‎های گوناگون پوشش بیمه‌‎ای متفاوتی در طرح‌‎‎های مختلف ارائه می‎‌دهند. از بین این پوشش‌‎ها بررسی و مقایسه خدمات زیر ضروری به نظر می‎رسد.

 

پوشش بیمه برای هزینه‌‎های عمل جراحی در سال ۱۴۰۲

برای برخی از افراد پوشش جراحی و بستری گزینه‌‎ی مهمی در انتخاب بیمه تکمیلی است. باید گفت شرکت‌های بیمه پوشش‌های مختلفی را برای عمل جراحی و بستری ارائه می‌نمایند. میزان سقف پوشش‎‌های بیمه تکمیلی شرکت‌های مختلف در سال ۱۴۰۲ به ترتیب زیر است:

 

 

پوشش‌های بیمه برای هزینه‎‌های زایمان در سال ۱۴۰۲

پوشش زایمان، در طرح‌های بیمه تکمیلی انفرادی ارائه می‌شود. این طرح سقف پوشش‌های مختلفی دارد. میزان سقف پوشش‌های زایمان در انواع بیمه‌های تکمیلی در سال ۱۴۰۲ به ترتیب زیر می‌باشد:

 

 

پوشش بیمه برای هزینه‎‌های درمان  نازایی در سال ۱۴۰۲

تنها دو شرکت بیمه پوشش نازایی را ارائه می‌دهند. سقف تعهدات پوشش نازایی در شرکت بیمه تعاون و سامان در سال ۱۴۰۲ به ترتیب زیر است:

 

 

پوشش بیمه برای هزینه‎‌های دندان‎پزشکی در سال ۱۴۰۲

در بیمه‌های تکمیلی انفرادی طرح‎های مختلفی برای پوشش هزینه‎‌های دندان پزشکی بیمه درمان ارائه می‌شود. سقف پوشش دندانپزشکی هر ساله تغییر می‌کند. سقف پوشش هزینه‎‌های دندانپزشکی در شرکت‎های مختلف برای سال ۱۴۰۲ به ترتیب زیر می‌باشد:

 

پوشش بیمه‌‎ای برای هزینه‌‎های درمانی سرطان در سال ۱۴۰۲

این بیمه‌نامه، برای افرادی که بیمه انفرادی دارند در دسترس است. بیمه‌‎گزار می‎‌تواند در صورت لزوم از پوشش هزینه‎‌های شیمی درمانی و جراحیِ سرطان استفاده نماید. پوشش شرکت‌های بیمه برای این موضوع به ترتیب زیر می‌باشد:

 

بیمه تکمیلی کدام بیمه بهتر است؟

بصورت قطعی نمی توان گفت که بیمه تکمیلی کدام شرکت بهترین است. انتخاب بهترین بیمه تکمیلی به موارد زیادی بستگی دارد؛ اینکه چه پوشش هایی را می خواهید، نوع انفرادی آن مد نظرتان است یا گروهی؟

اگر هم قیمت برایتان اهمیت دارد بهتر است بدانید که هرچقدر هزینه کمتری برای آن پرداخت کنید قطعا مبلغ کمتری را از بیمه دریافت می کنید. همینطور در زمان خرید بیمه تکمیلی می بایست به دور انتظار آن توجه زیادی داشته باشید.

ماخذ: مجله بیمه دات کام (https://bimeh.com/)

خروج از نسخه موبایل