موبنا رسانه ای برای طرفداران فناوری

رکورد زندگی زیر آب شکسته شد

رکورد زندگی زیر آب شکسته شد (+عکس)

دانشمندی که ۷۴ روز را در یک محفظه کوچک در زیر اقیانوس اطلس گذرانده است، رکورد زندگی زیر آب را شکست.

موبنا به گزارش دیلی‌میل، تصور زندگی زیر آب به مدت ۷۴ روز آن هم به تنهایی ممکن است برای بسیاری از مردم مانند یک شکنجه به نظر برسد اما یک استاد دانشگاه ایالات متحده به طور داوطلبانه این کار را انجام داده و حتی یک رکورد جهانی را شکسته است.

پروفسور جوزف دیتوری(Joseph Dituri) استاد دانشگاه فلوریدای جنوبی که با عنوان «Dr Deep Sea» به معنای دکتر اعماق دریا نیز شناخته می‌شود، رکورد طولانی‌ترین زندگی زیر آب بدون کاهش فشار را در یک اقامتگاه غواصان در مجمع‌الجزایر فلوریدا کیز شکست.

محفظه‌ی کوچک او ۳۰ فوت(۹ متر) زیر سطح اقیانوس اطلس است و وسعت آن تنها ۱۰۰ فوت مربع(۳۰ متر مربع) است.

رکورد زندگی زیر آب شکسته شد

اگرچه این اقامتگاه کوچک است اما در آنجا به طور فشرده آشپزخانه، حمام، دو اتاق خواب، و حتی یک «استخر» کوچک که به عنوان خروجی و ورودی عمل می‌کند، قرار دارد.

هفتاد و چهارمین روز از سکونت پروفسور دیتوری در لُژ زیردریایی جولز(Jules’ Undersea Lodge) که از روز یکم مارس آغاز شده بود، تفاوت چندانی با روزهای پیشین او نداشت.

او یک وعده‌ی غذایی غنی از پروتئین حاوی تخم مرغ و ماهی قزل آلا را که با استفاده از مایکروویو آماده شده بود، خورد، با کش مقاومتی ورزش کرد و یک ساعت خوابید.

لُژ بر خلاف زیردریایی از فناوری برای تنظیم فشار زیر آب استفاده نمی‌کند.

رکورد قبلی سکونت زیر آب ۷۳ روز و دو ساعت و ۳۴ دقیقه بود که توسط دو استاد دانشگاه تنسی یعنی بروس کانترل(Bruce Cantrell) و جسیکا فاین(Jessica Fain) در مکانی مشابه در سال ۲۰۱۴ ثبت شده بود.

اما پروفسور دیتوری فقط برای ثبت رکورد به زیر آب نرفته است او قصد دارد تا روز نهم ژوئن در این اقامتگاه بماند تا ۱۰۰ روز را در زیر آب کامل کند و یک ماموریت به نام پروژه‌ی نپتون ۱۰۰ را به پایان برساند.

این ماموریت ترکیبی از تحقیقات پزشکی و اقیانوسی، همراه با توسعه‌ی موارد آموزشی است و توسط بنیاد توسعه منابع دریایی که صاحب این اقامتگاه است، سازماندهی شده است.

پروفسور دیتوری، استاد دانشگاه فلوریدا جنوبی که دارای مدرک دکترا در حوزه‌ی مهندسی پزشکی و همچنین یک افسر بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده است، می‌گوید: من واقعا به کسب این رکورد افتخار می‌کنم، اما هنوز موارد علمی بیشتری برای انجام دادن داریم.

رکورد زندگی زیر آب شکسته شد

تحقیقات او شامل آزمایش‌های روزانه در حوزه‌ی فیزیولوژی برای نظارت بر نحوه‌ی واکنش بدن انسان به قرار گیری طولانی مدت در معرض فشار شدید است.

ایده این است که جهان‌های زیر آب را پر کنیم و با زندگی در اقیانوس‌ها از آن‌ها مراقبت کنیم.

پروفسور دیتوری در طول ۷۴ روز اخیر از طریق کلاس‌های آنلاین در حوزه‌ی علوم دریایی و بیشتر از آن دوره‌های منظم مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه فلوریدا جنوبی، به بیش از ۲۵۰۰ دانشجو درس داده است.

او می‌گوید که اگرچه عاشق زندگی در زیر اقیانوس است اما یک چیز وجود دارد که واقعا دلش برای آن تنگ شده است. پروفسور دیتوری می‌گوید: آن چه که من بیش از همه دلم برایش تنگ شده است، نور خورشید است. خورشید یکی از موارد مهم در زندگی من بوده است. من معمولا ساعت پنج صبح به باشگاه می‌روم و سپس بیرون می‌آیم و طلوع خورشید را تماشا می کنم.

رکورد زندگی زیر آب شکسته شد

او در مورد اقامتگاهش می‌گوید: یک تلویزیون اینجا وجود دارد اگرچه من واقعا نمی‌دانم چگونه آن را روشن کنم. من یک یخچال کوچک مانند آنچه در اتاق‌ها هست نیز دارم. یک مایکروویو کوچک روی یک قفسه وجود دارد و این تنها چیزی است که می‌توان از آن برای پخت و پز استفاده کرد.

دیتوری افزود: هر هتل خوب باید یک استخر داشته باشد و هتل من یک استخر کوچک در بخش بیرونی دارد. این استخر برای ورود و خروج مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیتوری روی یک تخت دو طبقه می‌خوابد که برای دانشمندان قبلی تهیه شده بود. در این محیط وسایل آزمایشگاهی و پنجره‌ای برای تماشای محیط دریا نیز قرار دارد.

 منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام