موبنا رسانه ای برای طرفداران فناوری

تیله شیشه ای؛ گوی زیبایی که آتش و فقر در دل دارد! (+فیلم)

تیله شیشه ای؛ گوی زیبایی که آتش و فقر در دل دارد! (+فیلم)

برای شکل گیری شیشه مورد استفاده در ساخت تیله های امروزی به طور معمول از ترکیب ماسه، آهک سوددار، سیلیس و مواد افزودنی دیگر استفاده می شود. همچنین امکان استفاده از شیشه بازیافتی نیز وجود دارد.

موبنا – احتمالاً تیله‌های اولیه در تمدن دره سند(در پاکستان کنونی) ساخته شده‌اند. این تیله‌ ها گوی‌های شیشه‌ای یا سنگی یا گِلی ساده‌ای بودند. در مقبره‌های مصر باستان و سرخپوستان آمریکا و اهرام تمدن آزتک‌ها نیز گوی‌های گِلی یافت شده ‌است.(ویکیپدیا)

تیله های امروزی بیشتر از شیشه یا سنگ ساخته می شوند. قطر آنها به طور معمول کمتر از 2.5 سانتیمتر است و اغلب ظاهری شفاف دارند. باور بر این است که بازی های ابتدایی با تیله ها در نهایت به ورزش هایی تبدیل شدند که امروز به نام بولینگ، بیلیارد و پین‌بال می شناسیم.

شیشه عنصر اصلی برای ساخت تیله است. شیشه موجب سختی تیله شده و صدای خاص و دوست داشتنی آن را نیز موجب می شود.

برای شکل گیری شیشه مورد استفاده در ساخت تیله های امروزی به طور معمول از ترکیب ماسه، آهک سوددار، سیلیس و مواد افزودنی دیگر استفاده می شود. همچنین امکان استفاده از شیشه بازیافتی نیز وجود دارد.

 

 

این تیله ها برخلاف ظاهر زیبای خود گاهی داستان آمیخته با کار سخت و فقر را همراه دارند. بخش بزرگی از تیله های ارزان قیمت بازار جهانی در هند تولید می شود. فیلم هایی که در این مطلب استفاده شده مربوط به کشور هند است که مشاهده می کنید اغلب کارگران جوان زن و مرد با شیشه های بسیار تیز و برنده بدون ایمنی مناسب مشغول کار هستند و البته گرمای کوره را بابت دستمزدی ناچیز تحمل می کنند.

 

 

روند ساخت تیله

مواد اولیه در مرحله نخست ساخت تیله وارد کوره هایی با دمای بسیار بالا می شوند و برای بیش از یک روز تا بیش از 1200 درجه سلسیوس حرارت می بینند. این شرایط موجب شکل‌گیری شیشه مذاب می شود که مایعی چسبناک و غلیظ است.

سپس، شیشه مذاب به شکل میله ای بلند از کوره خارج شده و یک دستگاه برش آن را به گلوله هایی با اندازه مساوی برش می زند.

این گلوله ها روی دو رول فلزی موازی در حال چرخش به سمت پایین می لغزند. در این مرحله است که شکل کروی کامل تیله ایجاد می شود. همچنین، حرکت روی این رول های فلزی به کاهش دمای تیله ها کمک می کند.

برخی تیله ها دارای یک بخش موجی شکل رنگی درون خود هستند. این قسمت با افزودن شیشه هایی به رنگ های مختلف درون گلوله ها پیش از حرکت روی رول های فلزی ایجاد می شود.

 

 

تیله ها در اندازه های مختلف دسته بندی می شوند و آنهایی که خیلی کوچک یا بزرگ باشند، برای بازیافت ارسال خواهند شد. پولیش نهایی هرگونه کثیفی را از روی تیله پاک کرده و آنها آماده بسته‌بندی می شوند.

تیله ها در طیف گسترده ای از رنگ ها و در اندازه های مختلف در دسترس هستند. این که در گذشته تیله ها تنها با استفاده از گرمای کوره و مهارت شیشه‌گران ساخته می شدند، باور کردنی نیست.

ساخت تیله شیشه ای

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام